کد خبر: ۳۸۹۶۲۸
۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
0
تلفن‌های ماهواره‌ای دهه هاست که وجود دارند. آن‌ها راهی برای برقراری تماس و ارسال پیام در جایی که پوشش تلفن همراه مشکل است، پیدا می‌کنند مانند دریا‌های آزاد، کوه‌های مرتفع و مناطق روستایی.

کدام گوشی‌های موبایل به استارلینک متصل می‌شوند؟

پس از معرفی خط آیفون ۱۴ با پشتیبانی از اتصال ماهواره ای، گفته می‌شود که تعدادی از اپراتور‌ها و تولیدکنندگان روی ویژگی‌های مشابه کار می‌کنند.

T-Mobile (همکاری با SpaceX) و Bullitt (که تلفن‌های مقاوم تولید می‌کند) با سازنده تراشه MediaTek شریک هستند. طبق شایعات، سامسونگ می‌تواند سال آینده این فناوری را به دستگاه‌های گلکسی S ۲۳ خود نیز بیاورد. اما اتصال ماهواره‌ای در گوشی‌های هوشمند چگونه کار می‌کند؟

اتصال ماهواره‌ای در تلفن‌های همراه موضوع تازه‌ای است؟

نه واقعا. تلفن‌های ماهواره‌ای دهه هاست که وجود دارند. آن‌ها راهی برای برقراری تماس و ارسال پیام در جایی که پوشش تلفن همراه مشکل است، پیدا می‌کنند مانند دریا‌های آزاد، کوه‌های مرتفع و مناطق روستایی.

اگرچه این نوع دستگاه‌ها محدود بودند، خدمات آن‌ها نیز گران هستند و نگه داشتن همه آن ماهواره‌ها در مدار هزینه زیادی دارد. از طرف دیگر سیگنال‌دهی این تلفن‌های همراه نیز خوب نیست چراکه سیگنال باید دو بار به فضا برود و برگردد، که با تاخیر بسیاری همراه است.

بنابراین، در بیشتر موارد، اتصال ماهواره‌ای روی تلفن‌ها چیزی نیست که به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد. استارلینک ایلان ماسک تا حدی برخی از مشکلات را حل کرد؛ سرعت اتصال خوب است، اگرچه تاخیر و قیمت‌ها هنوز در سطح بالایی هستند، اما پوشش آن از هم اکنون محدود است.

پوشش ماهواره‌ای و معمولی چه تفاوتی دارند؟

تفاوت در واقع بسیار ساده است. در حالی که سرویس تلفن همراه معمولی دستگاه را به یک دکل رادیویی متصل می‌کند که به شبکه‌های اینترنت و تلفن موجود متصل است، در اتصال ماهواره‌ای معادل برج، مدار زمین است.

در هر دو مورد، تلفن سیگنال‌های بی‌سیم را در فرکانس‌های مختلف (بسته به نوع اتصال) ارسال می‌کند که توسط ایستگاه دریافت می‌شود و سپس (با سیم یا بی‌سیم) مجددا ارسال می‌شود تا به مقصد برسد و هنگامی که مقصد پاسخ می‌دهد، سیگنال برعکس حرکت می‌کند.

از آنجایی که ماهواره‌ها در فضا هستند، می‌توانند اتصالات ورودی را از مکان‌هایی دریافت کنند که دکل‌های تلفن همراه به هر دلیلی در دسترس نیستند. بسته به نوع ماهواره مزایا و معایب خاصی دارند.

برخی از ماهواره‌ها کوچک‌تر هستند، بنابراین به آنتن‌های کوچک‌تری نیاز دارند، منطقه محدودی را پوشش می‌دهند و تعداد بیشتری از آن‌ها برای یک ارائه‌دهنده برای اطمینان از اتصال خوب مورد نیاز است.

همچنین، آن‌ها برای کار قابل اعتماد به یک دید مستقیم نیاز دارند و سیگنال فقط در فضای باز خوب است. اگرچه تأخیر در این شبکه‌ها کمتر است و طرح‌ها هزینه کمتری دارند.

از سوی دیگر، ماهواره‌های ژئوسنکرون به آنتن‌های بزرگ‌تری برای اتصال نیاز دارند و هم دستگاه‌ها و هم هزینه‌های آن‌ها بیشتر است. آن‌ها منطقه بسیار بزرگتری را پوشش می‌دهند و برای برقراری تماس‌ها و پیام‌ها نیازی به دید مستقیم ندارند. معایب دیگر تاخیر بیشتر است، به دلیل فاصله بیشتر، و اینکه آن‌ها در نزدیکی قطب‌های زمین کار نمی‌کنند.

اتصال ماهواره‌ای در آیفون چگونه برقرار می‌شود؟

با شروع خط آیفون ۱۴ اپل، اتصال ماهواره‌ای برای تلفن‌های هوشمند به یک جز اصلی بدل شد. استفاده از Emergency SOS در آیفون از طریق سرویس‌های ماهواره‌ای فقط برای مواقع اضطراری در نظر گرفته شده است.

آن‌ها چند پیام از پیش تعیین شده دارند که به همراه مختصات GPS برای خدمات نجات ارسال می‌شوند. اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی یک طرفه است و می‌توانید ببینید که تماس برای کمک شما دریافت شده است، اما نمی‌دانید اولین پاسخ‌دهندگان چقدر نزدیک هستند.

این امکانات اپل در ابتدا فقط در ایالات متحده و کانادا در دسترس بود. در دسامبر ۲۰۲۲ نیز وارد بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایرلند شد. با استفاده از مودم Qualcomm که در آیفون‌ها جدید است و برخی سخت‌افزار‌های سفارشی که برای داشتن یک اتصال قوی کار می‌کند. این ماهواره از ماهواره‌های گلوبال استار استفاده می‌کند که دارای محدوده پوشش نسبتاً محدودی هستند.

به غیر از اپل، سایر شرکت‌ها در حوزه ماهواره چه می‌کنند؟

چند هفته قبل از راه اندازی خط آیفون ۱۴، شرکت حمل و نقل آمریکایی T-Mobile و شرکت موشکی اسپیس ایکس اعلام کرد که یک همکاری دارد. به گفته مدیر عامل T-Mo، هدف "پایان دادن به مناطق مرده تلفن همراه" با استفاده از اینترنت ماهواره‌ای Starlink است. آزمایشات بتا باید در سال ۲۰۲۳ شروع شود.

با این حال، شرکت‌ها چیزی متفاوت را برای خدمات خود برنامه‌ریزی می‌کنند. اولاً، آن‌ها می‌خواهند SMS، MMS، و برخی از برنامه‌های پیام‌رسانی دو طرفه را از روز اول فعال کنند، با تماس‌ها و اتصال گسترده‌تر به اینترنت در تاریخ بعدی.

همچنین، این سرویس برای اکثر نمونه کار‌ها طرح فعلی T-Mobile رایگان خواهد بود. شرکت‌های رده پایین‌تر باید هزینه آن را جداگانه بپردازند، اگرچه شرکت مخابراتی قول می‌دهد هزینه‌های بسیار کمتری نسبت به اتصالات ماهواره‌ای سنتی داشته باشد. از سوی دیگر، پیشنهاد اپل "رایگان برای دو سال اول" است و هیچ کس نمی‌داند که وقتی شرکت شروع به شارژ آن کند، چقدر هزینه دریافت خواهد کرد.

Bullitt یک تولید کننده گوشی‌های هوشمند بریتانیایی است که به خاطر دستگاه‌های مقاوم خود مانند تلفن‌های Cat و نسخه ۲۰۲۱ Motorola Defy شناخته شده است. ماه گذشته، این شرکت از همکاری با شرکت سازنده تراشه MediaTek برای راه اندازی یک "پیام رسان هوشمند ماهواره‌ای متصل به موبایل" خبر داد.

انجام این حرکت از سوی Bullitt اصلا غیرمنتظره نیست. بخش بزرگی از پایگاه مشتریان آن متشکل از مشاغل و افراد حرفه‌ای است که در شرایطی کار می‌کنند که احتمالاً شامل پوشش کم یا بدون پوشش تلفن همراه است.

گفته می‌شود که دستگاه Bullitt و MediaTek در کمتر از ۱۰ ثانیه به شبکه ماهواره‌ای متصل می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد تا با افراد در شبکه‌های تلفن همراه معمولی تبادل پیام کنند. قیمت دقیق مشخص نشده است، اما باید در سه ماهه اول ۲۰۲۳ وارد بازار شود و برای یک سال پیام‌های رایگان داشته باشد.

سامسونگ در این رقابت کجا ایستاده‌است؟

در حال حاضر این فقط یک شایعه است، بنابراین ما خیلی به این یکی نمی‌پردازیم. گفته می‌شود سامسونگ در حال همکاری با حامل ماهواره ایریدیوم است تا اتصال خود را به خط Galaxy S ۲۳ بیاورد.

تفاوت اصلی با آیفون‌ها در اندازه صورت فلکی خواهد بود: اپل با Globalstar که تنها ۲۴ ماهواره دارد شریک می‌شود. ایریدیوم دارای ۶۶ است، یعنی پوشش قوی‌تر و گسترده تر.

طبق گزارش ها، طرح سامسونگ شامل پیام‌های متنی دو طرفه و تصاویر با اندازه کوچک است، اما هنوز اطلاعاتی در مورد قیمت آن وجود ندارد. انتظار می‌رود نسل بعدی گوشی‌های گلکسی سامسونگ در فوریه سال آینده عرضه شود.

تلفن‌های هوشمند ماهواره‌ای برای همه نیستند

واضح است که اتصال ماهواره‌ای برای تلفن‌های هوشمند در چند سال آینده رایج‌تر خواهد شد. اپل در هر نسل ده‌ها میلیون آیفون به فروش می‌رساند و عرضه ۲۰۲۲ آن در حال حاضر این فناوری را تعبیه کرده است. سامسونگ، T-Mobile، و دیگر بازیگران بزرگ به این حزب ملحق می‌شوند به این معنی است که این تازه شروع است.

اگرچه این نوع اتصال برای همه مناسب نیست. موارد استفاده بسیار خاص هستند و اکثر مردم با دستگاه‌های LTE و ۵ G فعلی خود خوب کار می‌کنند.

از سوی دیگر، اگر با مخاطبان هدف مناسب هستید، دلایلی برای جشن گرفتن وجود دارد. ملوانان، کوهنوردان، دانشمندان مناطق دورافتاده، کشاورزان و ارتش تنها برخی از افرادی هستند که از ماهواره در گوشی‌های هوشمند بهره‌مند خواهند شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: