April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین تشریح کرد
کد خبر: ۳۸۹۶۴۹
۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
0
عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین با تاکید بر اینکه می‌بایست تمامی بخش‌های تولیدی در صنایع، معادن و کشاورزی در زمینه دانش بنیان حرکت کنند گفت: متاسفانه دانش بنیان در حد حرف است و هنوز با واقعیت‌ها فاصله بسیاری داریم.

تولید بدون دانش محکوم به شکست

مهدی نظری مرویان در گفتگو با خبرنگار پول نیوز با یادآوری اینکه رهبری سال جدید را دانش بنیان نامگذاری کردند گفت: هنگامی که تولیدات کشور در همه زمینه‌ها می‌بایست با محوریت دانش بنیان حرکت کند، انتظار یک جهش و تحول را داریم که متاسفانه تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی با اعلام اینکه کافیست به وضعیت نامناسب بسیاری از تولیدات کشور توجه کنیم گفت: بسیاری از تولیدات کشور به ویژه تولیدات شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ نه تنها در مسیر دانش بنیان نبوده، بلکه در تمامی سال‌های گذشته از دانش بنیان شدن به دور بوده است.

رییس هیات مدیره شرکت دانش بنیان سیما موج با انتقاد از وضعیت صنعت خودروسازی کشور گفت: پس از آنکه بیش از ۶۰ سال ادعای تولید خودرو کرده ایم، به راستی کدام یک از خودرو‌های کشور بر محور دانش بنیان حرکت می‌کند؟

وی با اعلام اینکه وانت نیسان بیش از ۵۰ سال است با یک اتاق و یک موتور تولید می‌شود گفت: این وانت هیچ یک از استاندارد‌های جهانی را نمی‌تواند پاس کند، اما سالهاست در کشور ما با اصرار تولید می‌شود، در حالیکه مصرف بالایی دارد و در آلودگی هوا نقش جدی ایفا می‌کند.

نظری مرویان با اعلام اینکه اتاق پژو بیش از ۳۰ سال است که تغییر نکرده است گفت: در حالی که تمامی کشور‌های جهان دائم در حال تغییر اتاق و آیرودینامیک کردن خودرو‌ها هستند تا سرعت و مصرف سوخت را کاهش دهند، در کشورمان سالهاست با یک اتاق و یک موتور خودرو تولید می‌کنیم.

وی با اعلام اینکه موتور‌هایی در دنیا تولید می‌شود که مصرف آن زیر ۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است گفت: موتور خودرو‌هایی که در ایران تولید می‌کنیم، مربوط به چهل سال قبل است و در هر ۱۰۰ کیلومتر بالای ۱۰ لیتر بنزین مصرف می‌کنند، بنابراین باید بپذیریم که در کشور ما دانش بنیان معنا و مفهومی ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین با تاکید بر اینکه دانش بنیان هیچ ارتباطی به صنایع کوچک و بزرگ ندارد و باید در همه بخش‌ها صورت پذیرد گفت: اگر صنایع بزرگ کشور همچون خودروسازی، فولادسازی و صنعت نفت به سمت دانش بنیان حرکت نکند، جای تعجب و البته تاسف دارد، زیرا مسئولان با تفکرات سنتی و به دور از علم روز، دچار روزمرگی هستند.

وی با تاکید بر اینکه برای دانش بنیان شدن لازم است دانشگاه در کنار صنعت قرار گیرد گفت: اینکه یکباره دانشگاه به صنعت متصل شود، شاید سخت باشد، اما شرکت‌های دانش بنیان واسطه خوبی هستند تا ارتباط صنعت و دانشگاه را برقرار کنند.

نظری مرویان با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از تولید و صنعت کشور در دست کارگاه‌های کوچک است گفت: اینکه گمان کنیم یک کارگاه کوچک نیازی با دانش‌بنیان شدن ندارد، اشتباه است بلکه اگر دانشگاه و کارگاه‌های کوچک تعامل و همکاری داشته باشند، هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند، تولید باکیفیت میشود و میتوان به قطع وابستگی امیدوار بود.

وی با اشاره به اینکه کار دانش بنیان تحقیق و توسعه است گفت: هنگامی که تحقیق و توسعه صورت می‌گیرد، شاهد رشد مستمر هستیم، بنابراین هر شرکتی خواه کوچک یا بزرگ، اگر در مسیر دانش کار نکند، محکوم به شکست است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین صنایع بحران زده را ناشی از تفکرات سنتی و بروز نبودن دانست و گفت: در بازدید از شرکت‌های صنعتی متوجه بحران می‌شویم و با نگاهی به کارخانه‌های ورشکسته و شهرک‌های صنعتی نیمه تعطیل، متوجه میشویم که تولید سنتی و فاصله داشتن از دانش روز تا چه اندازه برای سرمایه گذار و اقتصاد کشور زیان آور بوده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: