April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۸۹۶۶۴
۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۰
0
بانک ملی ایران از مشتریان خود درخواست دارد با توجه به بکارگیری روش‌های متعدد کلاهبرداری اینترنتی و تلفنی از مشتریان و دارندگان کارت‌های بانکی، علاوه بر آشنایی با ترفند‌های جدید، موارد را به سرعت به پلیس فتا گزارش دهند.

هشدار بانک ملی ایران نسبت به روش‌های جدید کلاهبرداری از مشتریان بانکی

به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، یکی از این ترفند‌های قدیمی، اما با شیوه و سناریو‌های متفاوت کلاهبرداران برای سوء استفاده از حساب‌های بانکی، روش‌های کلاهبرداری تلفنی است که با طرح موضوعاتی همچون برنده شدن در قرعه‌کشی و جشنواره‌ها یا جعل عناوین سازمانی و دولتی، توجه کاربران جلب و سپس اطلاعات کارت بانکی آن‌ها مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

اخیرا نیز کلاهبرداران پس از برقراری تماس با کاربر، از پیش آمدن اشتباه یا موقعیتی می‌گویند که به موجب آن ممکن است حساب کاربر مسدود یا خالی شود؛ قرار گرفتن در موقعیت‌های دردسرساز این چنینی باعث می‌شود که کاربران سریع‌تر و بدون درنظر گرفتن موارد احتیاطی، اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیار کلاهبرداران قرار دهند.

در روش دیگر که این روز‌ها توسط کلاهبرداران برای جلب اعتماد کاربران بسیار به کار گرفته می‌شود، کلاهبردار پس از برقراری تماس اولیه از کاربر می‌خواهد که برای کسب اطمینان از صحت ادعاهایش، مجددا با او تماس بگیرد. در همین زمان کلاهبردار شماره خود را بر مبنای جزئیات سناریویی که به کاربر ارائه کرده به یکی از سازمان‌ها یا نهاد‌های رسمی یا مرکز تماس آن‌ها دایورت می‌کند و بدین ترتیب اعتماد کاربر پس از برقراری تماس و شنیدن نام آن سازمان یا نهاد رسمی از زبان اپراتور، جلب می‌شود.

برخی مواقع هم کلاهبردار با ارائه‌ی پاره‌ای از اطلاعات شخصی همچون نام، نام‌خانوادگی، کد ملی، محل کار و… که به‌طور معمول در اختیار همگان نیست، سعی می‌کند اعتماد کاربر را جلب کند. به همین خاطر، ضروری است که کاربران نسبت به انواع کلاهبرداری‌های تلفنی آگاه باشند و در صورت ارائه پاره‌ای اطلاعات شخصی از سوی فردی دیگر، دستپاچه نشده و خیلی ساده و سریع به وی اعتماد نکنند.

اعلام کلاهبرداری‌های تلفنی و اینترنتی به پلیس فتا

بانک ملی ایران از مشتریان گرانقدر تقاضا دارد ضمن مراجعه به سایت پلیس فتا و آشنایی با انواع روش‌های مورد استفاده کلاهبرداران، در صورت مواجهه با موارد کلاهبرداری، مراتب را سریعا به پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) به شماره ۰۹۶۳۸۰ در سراسر کشور گزارش کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: