April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۸۹۷۵۱
۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۰
0
با تلاش پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف دو دستگاه مهم برای نخستین بار در صنعت برق کشور طراحی و تولید شد.

دو دستگاه بسیار مهم برای صنعت برق کشور طراحی و تولید شد

در مراسمی با حضور مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و مدیرعامل ۲ شرکت دانش بنیان، قرارداد خرید «۷۰ دستگاه رله دیفرانسیل دیجیتال حفاظت ترانسفورمر» و «۱۰ دستگاه اندازه‌گیری تخلیه جزئی سیار» به امضا رسید. این دو دستگاه برای اولین بار در کشور توسط دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف طراحی، ساخته و به تولید رسیده است.

بر اساس این گزارش، آزمایشگاه حفاظت سیستم‌های قدرت دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۹۳، طراحی و ساخت «دستگاه رله دیفرانسیل دیجیتال ترانسفورمر‌های فوق توزیع» را با همکاری شرکت دانش‌بنیان همیان فن آغاز کرد و پس از موفقیت کامل در طراحی، ساخت و گذراندن مراحل type test و نصب نمونه در محل پست‌های شرکت برق منطقه‌ای تهران، با انعقاد قرارداد رویالتی با دانشگاه صنعتی شریف به شرکت همیان فن اجازه فروش این رله در سال ۱۴۰۰ داده شد.

همچنین، آزمایشگاه تحقیقاتی فشار قوی دانشکده مهندسی برق دانشگاه از سال ۱۳۹۶، طراحی و ساخت «دستگاه اندازه‌گیری سیار تخلیه جزئی» را آغاز کرده و پس از نهایی شدن پروژه و آزمون آن در پست‌های شرکت برق منطقه‌ای تهران، توسط دکتر فیروزی و دکتر، ولی زاده دو تن از فارغ‌التحصیلان دانشکده مهندسی برق دانشگاه تاسیس شد و با عقد قرارداد اعطای رویالتی به دانشگاه صنعتی شریف، مجوز تولید و فروش آنرا در سال ۱۴۰۰ دریافت کرد.

گفتنی است دکتر مهدی وکیلیان استاد دانشکده مهندسی برق و سرپرست آزمایشگاه‌های حفاظت سیستم‌های قدرت و تحقیقاتی فشار قوی دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص گفت: با انعقاد این دو قرارداد، برگ زرینی بر افتخارات دانشکده مهندسی برق و دانشگاه صنعتی شریف در تامین نیاز‌های صنعت برق کشور افزوده شد و البته راهی طولانی برای تکامل آن و طراحی و ساخت سایر رله‌های پیشرفته و تکامل دستگاه اندازه‌گیری تخلیه جزئی برای تشخیص دقیق نوع عیب عایقی در پیش خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: