April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۸۹۷۵۵
۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۰
0
لندر اینسایت ناسا در ماه می‌سال جاری میلادی زلزله‌ای به وسعت ۴.۷ را در مریخ ردیابی کرد.

لندر در حال مرگ ناسا زلزله بی سابقه در مریخ را ردیابی کرد

این رویداد ۵ بار قدرتمندتر از رکورد زلزله است که قبلاً توسط همین ابزار در آگوست ۲۰۲۱ میلادی رصد شده بود. قدرتمندترین زلزله قبلی ردیابی شده توسط اینسایت ۴.۲ بود.

زلزله ثبت شده در می ۲۰۲۲ میلادی به حدی قدرتمند بود که لندر حدود ۱۰ ساعت امواج پس لرزه آن را ردیابی می‌کرد. حال آنکه پس لرزه‌های زلزله ثبت شده در آگوست ۲۰۲۱ میلادی پس از یک ساعت از بین رفت.

جان کلینتون یکی از محققان انستیتو فدرال فناوری سوییس در زوریخ و از مولفان ارشد این پژوهش می‌گوید: انرژی که توسط همین یک زلزله مریخی آزاد شده معادل انرژی تجمیع شده تمام زلزله‌هایی است که تاکنون در این سیاره رصد کرده ایم. هرچند این رویداد در فاصله ۲ هزار کیلومتری لندر رخ داده، اما امواج ثبت شده چنان قدرتمند بودند که تقریباً ابزار ارتعاش سنج دستگاه را اشباع کردند.

لندر اینسایت در سال ۲۰۱۸ میلادی به فضا ارسال شد و در اواخر نوامبر همان سال روی مریخ فرود آمد. این ابزار ناسا از آن زمان تاکنون با استفاده از ارتعاش سنج خود فعالیت‌های سیاره سرخ را رصد کرده است. ثبت زلزله‌های مریخی اطلاعات جدیدی درباره این سیاره فراهم می‌کند.

این در حالی است که ناسا اعلام کرده این لندر فقط تا چند هفته دیگر فعال می‌ماند و پس از آن به دلیل تجمیع گردو خاک روی پنل‌های خورشیدی اش خاموش خواهد شد. با این وجود لندر از عمر اصلی ماموریت یعنی ۲ سال زمینی، فراتر عمل کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: