April 2024 25 / پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۸۹۷۵۶
۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
0
پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به دستیابی به روشی شدند که با استفاده از یک پپتید نوترکیب به درمان هدفمند سلول‌های سرطانی کبد کمک می‌کند.

دستیابی محققان دانشگاه تهران به روش نوین درمان سرطان کبد

دکتر زهرا حاجی حسن، عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران و مجری طرح پژوهشی «تولید فیوژن نوترکیب Bovicin HC ۵ و CPP برای درمان سرطان کبد» درباره این دستاورد پژوهشی گفت: در این روش درمانی از یک AMP با خاصیت ضد سرطانی (Bovicin HC ۵) که توسط باکتری Streptococcus bovis تولید می‌شود، استفاده شده است. همچنین در این طرح، با همراه کردن یک CPP (پپتید نافذ سلولی) با پروتئین bovicin HC ۵ نفوذپذیری آن به سلول‌های کبد افزایش یافته است. این امر باعث ورود هدفمند دارو به سلول‌های سرطانی کبد خواهد شد. در این طرح، این فیوژن طراحی‌شده، به صورت نوترکیب در باکتری E. coli تولید شده و اثربخشی آن بر روی رده سلول‌های سرطانی کبد به اثبات رسید.

حاجی حسن درباره مزیت این نوع درمان نسبت به روش‌های شیمی‌درمانی رایج، گفت: در این روش درمانی که با استفاده از فناوری بیوتک صورت می‌گیرد، با توجه به اختصاصیت بالا و اندازه کوچک CPP استفاده شده، علاوه بر نفوذ هدفمند دارو فقط به سلول‌های سرطانی کبد، دوز داروی استفاده شده نیز بسیار کاهش پیدا خواهد کرد که متعاقباً عوارض جانبی احتمالی دارو و سمیت آن در مقایسه با سایر دارو‌های شیمی‌درمانی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: استفاده از AMP‌ها یکی از روش‌های نوین درمانی به شمار می‌رود و در این طرح برای اولین بار فیوژنی از یک AMP و CPP درست شده است که قابلیت درمان سرطان کبد را دارا است.

حاجی حسن درباره سابقه درمان سرطان کبد با این روش، گفت: این نخستین بار است که در ایران از این روش برای درمان سرطان کبد استفاده می‌شود، هر چند مشابه این کار در دنیا انجام شده است، ولی فیوژن طراحی‌شده در این طرح در سطح دنیا هم کاملاً نو و جدید است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: