بررسی وضعیت چک‌های مبادله شده در کشور
کد خبر: ۳۹۰۱۰۱
۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
0
در دومین ماه پاییز امسال، کل تعداد برگشتی‌ها برابر با ۴۹۵ هزار و ۸۰۰ فقره بوده که ارزشی معادل با ۳۴ هزار و ۳۲۳ میلیارد تومان داشت که نشان می‌دهد وضعیت چک‌های برگشتی از حیث مقداری کاهشی بوده و در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ درصد کمتر شده است.

روند نزولی چک‌های برگشتی در نیمه پاییز ۱۴۰۱

مقدار کل چک‌های مبادله‌ای در کشور در نیمه پاییز ۱۴۰۱ از سوی بانک مرکزی منتشر شد. در این آمار‌ها بانک مرکزی هر ماه سطح کل چک‌های مبادله شده در کشور را بررسی کرده و در ادامه نشان می‌دهد چه میزان از این مبلغ برگشت خورده و چه سطحی از آن وصول شده است. بررسی‌ها از آمار ابان ماه سه اتفاق مهم را نشان می‌دهد.

روند صعودی چک‌های مبادله شده در کشور

در نیمه پاییز ۶ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۷۰۰ فقره چک صادر شده که ارزش کل آن برابر با ۳۶۷ هزار و ۸۵۱ میلیارد تومان بوده است. بررسی این آمار با ماه قبل نشان می‌دهد در دومین ماه امسال، افزایشی ۹.۲۴ درصدی در تعداد چک‌ها ثبت شده و این رشد از حیث مبلغ برابر با ۱۵.۵ درصد بوده است. به عبارت دیگر رشد مبلغ چک‌ها تقریبا ۶.۳ واحد درصد بالاتر از تعداد آن‌ها بوده است. این مسیر صعودی در سمت چک‌های وصول شده بیشتر بوده است.

رشد ۱۷.۸ درصدی مبلغ چک‌های وصول شده

در بررسی وضعیت چک‌های مبادله‌ای در کشور بانک مرکزی دو دسته وصول شده و برگشت خورده را نیز رصد می‌کند. در همین رابطه داده‌های بانک مرکزی در خصوص آبان ماه نشان می‌دهد در این مقطع ۳۳۳ هزار میلیارد تومان و ۵۲۸ میلیارد تومان از چک‌های مبادله‌ای وصول شده که تقریبا ۹۰.۷ درصد کل چک‌ها بوده است. در هادامه تعداد چک‌های وصول شده برابر با ۶ میلیون و ۴۹۳ هزار و ۹۰۰ فقره بوده که تقریبا ۹۲.۹ درصد کل تعداد چک‌ها در این ماه بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد رشد مبلغ چک‌های وصول شده در این ماه بیشتر از ابتدای پاییز بوده و برابر با ۱۷.۸ درصد به ثبت رسیده است. این در حالی است که این رقم در برگشتی‌ها پایین آمده است.

روند نزولی چک‌های برگشتی در آبان ماه

در دومین ماه پاییز امسال، کل تعداد برگشتی‌ها برابر با ۴۹۵ هزار و ۸۰۰ فقره بوده که ارزشی معادل با ۳۴ هزار و ۳۲۳ میلیارد تومان داشته است.

بررسی این شاخص‌ها با مهرماه ۱۴۰۱، نشاندهنده آن بوده که وضعیت چک‌های برگشتی از حیث مقداری کاهشی بوده و در مقایسه با ماه قبل ۲.۸ درصد کمتر شده است.

به عبارت دیگر در ماه جاری مسیر چک‌های مبادله‌ای به همراه وصول شده‌ها صعودی بوده و درمقابل چک‌های برگشتی روندی نزولی داشته اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: