کد خبر: ۳۹۰۲۳۰
۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۰
0
سال ۲۰۲۲ بزرگترین جنایت تاریخ عربستان سعودی اتفاق افتاد و احکام اعدام زیادی در حد یک قرن صادر شد.

«۲۰۲۲» سال اعدام‌هایی به اندازه یک قرن در عربستان

عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ شاهد ارتکاب جنایات و اعدام‌های بسیاری بود. سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر در گزارش سالانه خود درباره حقوق بشر ضمن تایید این مسئله از ادامه نقض آشکار حقوق بشر در این کشور خبر داد و درباره وقوع جنایاتی فجیع‌تر در سال آینده هشدار داد.

سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر در گزارشی تحت عنوان حقوق بشر در عربستان سعودی ۲۰۲۲، مصونیت دیکتاتور اوضاع حقوق بشر در عربستان سعودی و ظلم و ستم در این کشور را در گزارش سالانه خود مورد توجه قرار داد.

در این گزارش آمده است در سال ۲۰۲۲ آخرین لایه‌های انزوای عربستان سعودی که پس از جنایت قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی آغاز شده بود از بین رفت و به موازات استقبال محمد بن سلمان ولیعهد این کشور از سران آمریکا، انگلیس و آلمان، بزرگترین اعدام دسته جمعی تاریخ عربستان سعودی با قتل همزمان ۸۱ تن از بازداشت شدگان اتفاق افتاد که علیه بیشتر آن‌ها اتهامات خطرناکی مطرح نشده بود و تعدادی از آن‌ها نیز افراد کم سن و سال بودند. به این ترتیب در حالی که طی سال ۲۰۲۱ تعداد ۶۷ نفر در این کشور اعدام شدند این تعداد در سال ۲۰۲۲ به ۱۴۷ نفر افزایش یافت.

در این گزارش آمده است طی سال ۲۰۲۲ به اندازه یک قرن احکام بی سابقه زندان، ممنوعیت از سفر و افزایش محکومیت‌های سابق، در عربستان سعودی صادر شد و مقامات این کشور همچنان به استفاده از قوانین از جمله قوانین مبارزه با تروریسم و قانون جرائم اطلاعاتی و الکترونیکی برای ایجاد رعب و وحشت عمومی بهره برداری کردند. این گزارش همچنین فاش کرد جنایاتی مثل کوچاندن اجباری افراد به بهانه اجرای طرح‌های توسعه ادامه یافت و روند کوچاندن اجباری از برخی محله‌های شهر جده که اوایل امسال آغاز شد از جمله بزرگترین کوچ‌های اجباری در این کشور به شمار می‌رود.

گزارش این سازمان همچنین اعلام کرد مقامات عربستان سعودی اعدام کودکان را از سر گرفتند و اکنون تعدادی از این کودکان با خطر اعدام روبرو هستند و بازداشت تعدادی از افراد مدافع حقوق بشر نیز حتی پس از پایان دوران محکومیت آن‌ها ادامه دارد و حتی برخی از آن‌ها ناپدید شده اند.

گزارش این سازمان همچنین به خشونت علیه دختران یتیم در مرکز نگهداری از آن‌ها در خمیس مشیط اشاره کرد که نیرو‌های امنیتی عربستان سعودی با حمله به این مرکز، دختران ساکن در آنجا را به سبب اعتصاب و درخواست بهبود اوضاع خود، هدف ضرب و جرح قرار دادند.

در پایان این گزارش آمده است با توجه به نظام حاکم بر عربستان، هنوز خطر ظلم و ستم و جنایت بیشتر، ادامه دارد و هیچ عاملی برای خوشبینی وجود ندارد و همین امور سبب شد سال ۲۰۲۲ سالی بسیار تاریک باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: