در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران صورت گرفت
کد خبر: ۳۹۰۸۶۰
۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۱
0
چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد آغاز بکار کرد.

فریاد فولادکاران و معادن سنگ آهن از موانع پیش رو

چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد با رویکرد بومی‌سازی، افزایش توان ساخت داخل و توسعه تکنولوژی، با حضور فولادسازان، معادن سنگ آهن، تولیدکنندگان مواد، قطعات و تجهیزات صنعت فولاد در هتل المپیک تهران آغاز بکار کرد.

این جشنواره و نمایشگاه به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شده و شرکت های بزرگ فولادی و معدنی کشور همانند چادرملو، گل گهر، سنگ آهن گهرزمین، فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان، فولاد خراسان، هلدینگ میدکو، فولاد هرمزگان، فولاد کاوه جنوب، آهن و فولاد ارفع، فولاد آلیاژی ایران و… حضور دارند.

برگزاری میز تعمیق ساخت داخل زنجیره آهن و فولاد با امضای قراردادهایی در حوزه بومی سازی و توسعه تکنولوژی، انعقاد تفاهمنامه چند جانبه حمایت از بومی سازی در زنجیره آهن و فولاد، تقدیر از چهره های تاثیرگذار زنجیره آهن و فولاد ایران، اهدای تندیس جایزه ملی فولاد ایران به برگزیدگان (شرکت های دانش بنیان و سازندگان برتر داخلی) از جمله مواردی است که در این جشنواره و نمایشگاه اجرا شد و می شود.

چالش قطعی برق و گاز

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مراسم آغاز بکار این جشنواره و نمایشگاه با تشکر از مدیران شرکت‌های بزرگ و کارشناسان شرکت‌های دانش‌بنیان و اشاره به ریسک‌پذیری آن‌ها در رسیدن به اهداف بومی‌سازی گفت: در جایگاهی قرار داریم که با بومی‌سازی چند قطعه دیگر همچون الکترودهای گرافیتی، عملا به ١٠٠ درصد تولید بومی فولاد دست خواهیم یافت. با ادامه این روند و با وجود جوانان خوش‌فکر، شرکت‌های دانش‌بنیان و البته حمایت مسئولان، روزهای بسیار خوبی در پیش رو خواهیم داشت.

بهرام سبحانی با اعلام اینکه رسیدن به اهداف ملی موردنظر جشنواره قطعا نیاز به حمایت مسئولان در تامین مواد اولیه از جمله برق و گاز دارد گفت: بدون‌ شک، با فراهم کردن زیرساخت‌ها، صنعتی که زمانی (جنگ دفاع مقدس) به‌دلیل تحریم‌ها حتی در تامین سیم خاردار دچار مشکل بود، اکنون به بومی‌سازی کامل دست پیدا کرده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره و نمایشگاه‌ها کمک می‌کند تولیدکنندگان داخلی و فولادسازان بتوانند با یکدیگر مرتبط شده و نیاز صنعت فولاد کشور را برآورده کنند، گفت: بسیاری از تولیدکنندگان و صنعتگران توانا در کشور وجود دارند که با امضای تفاهم‌نامه در این جشنواره‌ها که در سال‌های گذشته انجام شده بیش از ۴۰۰ قرارداد با یک میلیارد دلار صرفه جویی ارزی را رقم زده‌اند. به طور مثال ۵۰ میلیون دلار در سال الکترود وارداتی در کشور مصرف می‌شود که این میزان جزو هزینه‌های تولید است و چنانچه بتوانیم بومی‌سازی این ماده‌اولیه و دیگر قطعات، تجهیزات و مواد اولیه را بومی‌سازی کنیم می‌توانیم، ‌صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی را رقم بزنیم.

سبحانی تصریح کرد: محدودیت‌های ارزی در کشور سبب شده تا علاوه بر تحریم‌ها، مشکلات شرکت‌ها برای تامین قطعات، تجهیزات و مواد اولیه بیشتر شود که این موضوع با حمایت شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد و تولیدکنندگان داخلی قطعات و تجهیزات قابل حل است؛ درصورتی که همه فعالان همت کنند، به زودی صنعت فولاد کشور از واردات این کالاها بی نیاز است.

این مقام صنعتی تاکید کرد: فرآیند بومی‌سازی فرآیندی یک روزه نیست و باید به آن به‌صورت بلندمدت نگاه کرد. امروز در تلاشیم تا علاوه بر تامین بازار داخل که در این برنامه بلندمدت گنجانده شده وارد بازارهای منطقه نیز بشویم. البته صنعت فولاد با بی مهری‌های بسیاری روبروست؛ امروز تولیدکنندگان فولاد با چالش جدی انرژی روبرو شده‌اند که باعث شده نقطه سربه‌سر در تولید به بیش از ۷۰ درصد برسد. باید صنعتی که در این زمان کوتاه توانسته پیشرفتی چشمگیر را داشته باشد، حمایت شود و در صورتی که بتوانیم محدودیت ها را حل کنیم، با استفاده از ظرفیت موجود می‌توانیم به جایگاه ششمین تولیدکننده بزرگ فولاد در دنیا تبدیل شویم.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار کرد: حدود ۸۲۰ میلیون متر مکعب گاز در شبکه توزیع می‌شود که صنعت فولاد کمتر از چهار درصد این میزان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که با صرفه‌جویی در بسیاری از صنایع می‌توانیم کوره‌ها را روشن نگه داریم. در موضوع برق نیز از حدود ۶۰ هزار مگاوات، صنعت فولاد حدود ۱۰ درصد را مصرف می‌کند که باید محدودیت‌ها در این زمینه به حداقل برسد تا صنعت فولاد زمین‌گیر نشود.

سبحانی ادامه داد: در چهارمین دوره جشنواره و نمایشگاه فولاد ایران، نمایشگاه بومی‌سازی سبب به‌هم‌رسانی نیازها و فرصت‌های بومی‌سازی و ساخت داخل و همچنین توانمندی‌های سازندگان داخلی و شرکت‌های دانش بنیان است. در این نمایشگاه شرایطی فراهم است تا نیازها هم مطرح شود تا بتوانند طرف سازنده خود را بیابند. برای آن دست سازندگانی که توان ساخت داخل و مهندسی معکوس دارند اما نمی‌دانند که از چه مسیری از توانایی خود استفاده کنند و نیازها را شناسایی کنند، در این جشنواره مسیر خود را شناسایی خواهند کرد.

اخذ مجوز ۴۰ شهرک فناوری

در ادامه این مراسم، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با تاکید بر نقش مهم صنایع کوچک در زنجیره ارزش صنایع فولادی و بنگاه‌های کوچک و متوسط، اظهار کرد: در حال حاضر شاهد کاهش واحدهای تعطیل و رونق در واحدها هستیم و همچنین نقش بنگاه‌های بزرگ پررنگ‌تر شده است. بنگاه‌های بزرگ نیازمند توسعه فناوری‌های جدید هستند و ما به عنوان متولی صنایع کوچک، در تلاش برای ارتباط با بنگاه‌های بزرگ هستیم.

علی رسولیان خبر داد: شش شهرک فناوری ایجاد شده که بنگاه‌های بزرگ در آن فعالیت دارند و مجوز ۴۰ شهرک فناوری را اخذ کرده‌ایم؛ این مهم نیازمند فعالیت و همکاری بنگاه‌های بزرگ در فعالیت این شرکت‌ها است. همچنین تامین نیازهای فناورانه بنگاه‌های بزرگ از دیگر موضوعات مهم در این امر است.

معاون وزیر صمت خاطر نشان کرد: ۲۵ فناور در سطح کشور ایجاد شده که این‌ها نیاز فناوری بنگاه‌های بزرگ را شناسایی می‌کنند و مشاوران، پس از شناسایی آن‌ها را به متولیان امر انتقال می‌دهند. همچنین برای کمک به بنگاه‌های کوچک، ۶۵۰ کارگاه ایجاد و ٢٨٨ رویداد استارتاپی در این مسیر تعریف شده است که نیازمند کمک‌های بنگاه‌های بزرگ هستند تا تبدیل به شرکت‌های دانش‌بنیان شوند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکت‌های صنعتی در پایان گفت: در هر صورت ما می‌توانیم به نیازهای فناورانه و توسعه فناوری بنگاه‌های بزرگ کمک کنیم تا هم پای فعالان این صنعت در دنیا، حرکت کنیم.

در ادامه این برنامه، نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور شرکت‌های بزرگ معدنی و فولادی و شرکت‌های دانش‌بنیان افتتاح شد. پس از افتتاح این نمایشگاه، دامپتراک ۶٠ تنی بومی‌سازی شده رونمایی شد.

رئیس هیات مدیره سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در حاشیه رونمایی از این پروژه بومی‌سازی شده، با اشاره به بومی‌سازی بیش از ۲۶ هزار قطعه با صرفه‌جویی ارزی بالغ بر یک میلیارد و ۴٠٠ میلیون دلاری در مجموع برگزاری چهار دوره این جشنواره اظهار کرد: اخیراً، با هماهنگی صورت گرفته از طریق سامانه کار لینک، اتصال شرکت‌های سازنده، شرکت‌های فولادی و شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار شده که تاثیرگذار در ارتقای برنامه‌های بومی‌سازی خواهد بود.

وجیه‌الله جعفری اشاره به ساخت نخستین دامپتراک ۶۰ تنی کشور با ۴۵ درصد ساخت داخل، تصریح کرد: با خودباوری شکل گرفته در این زمینه، ایجاد خطوط تولید این ماشین‌آلات و تولید دامپتراک در ظرفیت‌های بالاتر محقق خواهد شد.

معاون وزیر صمت به پرداخت تسهیلات کم‌بهره به واحدها و شرکت‌هایی که توانمندی بومی‌سازی و ساخت داخل قطعات و تجهیزات را دارند از طریق صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی خبر داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: