February 2023 01 / چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد خبر: ۳۹۱۳۹۴
۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
0
شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۱۵۶۶ واحدی معادل ۱.۸۷ درصد، به یک میلیون و ۶۵۷ هزار و ۵۷۷ واحد رسید.

پیش بینی بازار بورس ماه بهمن ۱۴۰۱

روز گذشته (شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱)، تالار شیشه‌ای شاهد روند نزولی شاخص‌های منتخب بود. به گونه‌ای که شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش ۷۱۵۰ واحدی، به رقم ۳۷۵ هزار و ۴۷۵ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۴۲۴۴ واحدی، عدد ۵۲۱ هزار و ۹۴۲ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش ۲۵۲۴ واحدی به رقم ۳۱۰ هزار و ۳۷۴ واحد رسید.

همچنین شاخص سهام آزاد شناور ۳۸۱۴۰ واحد کاهش را رقم زد و به سطح ۲ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۶۸ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۲۸۵۷۰ واحد کاهش به رقم یک میلیون و ۲۴۸ هزار واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با ۴۶۸۱۲ واحد کاهش همراه بود و عدد ۳ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۸۸۲ واحد را به نمایش گذاشت.

 

شاخص کل بورس در آخرین هفته دی ماه وضعیت نسبتا خوبی را پشت سر گذاشت. شاخص کل بورس در هفته گذشته روی عدد یک میلیون ۶۲۵ هزار واحدی بود و این هفته به تراز یک ۶۸۹ هزار واحدی رسید و رشد ۳.۷ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

در این هفته شاخص هم‌وزن نیز رشد ۴.۲ درصدی را تجربه کرد و به محدوده ۵۲۶ هزار واحدی رسید. شاخص کل فرابورس نیز با رسیدن به سطح ۲۱ هزار و ۵۰۷ واحدی توانست به رشد ۲.۳ درصدی دست یابد. رشد شاخص‌های بازار درحالی است که یکشنبه این هفته به علت کمبود گاز و سرمای هوا بورس تهران تعطیل شد.

۱۷ ماه متوالی یعنی از مرداد سال گذشته، شاهد خروج بی‌وقفه پول از جریان دادوستد بودیم. این روند خروجی، اما در دی‌ماه متوقف شد و شاهد خالص خرید ۲۹۵۵ میلیارد تومانی سهامداران خرد در این بازار بودیم. از آغاز روند نزولی بازار سهام تاکنون تنها دو ماه خالص خرید سهامداران حقیقی مثبت بود. نکته جالب‌تر آن که این رقم (خالص خرید دی ماه سهامداران خرد) بیشترین ورود سرمایه از زمان ریزش بازار یعنی مرداد ۹۹ به شمار می‌رود.

پیش بینی بازار بورس ماه بهمن ۱۴۰۱


پیش‌بینی بورس هفته آینده

کارشناسان عقیده دارند که بورس در هفته جاری روند نسبتا متعادلی خواهد داشت. البته برخی از کارشناسان عقیده دارند که شاخص کل بورس در این هفته به محدوده یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی می‌رسد.

البته نباید انتظار داشت که به واسطه این رشد تمامی سهامداران رشد کنند بلکه شاخص در حال رشد است و آرام آرام قیمت پایانی تک سهم‌ها نیز رشد خواهد کرد.

 

به اعتقاد خیلی از اهالی تکنیکالیست بازار سرمایه همچنان سایه واگرایی در سقف در اندیکاتور RSI بر سر شاخص بورس تهران قرار دارد و تنها امید برای عدم وقوع این اتفاق حمایت خط روند صعودی از این اندیکاتور است.


ارزش معاملات بورس تهران در روز چهارشنبه هفته پیش به رقم ۹ هزارو ۴۰۰ میلیارد تومانی رسیده بود و ارزش بازار بورس نیز در عدد ۶ هزار و ۲۳۴ (هزار میلیارد تومانی) ایستاد.


در اولین روز از بهمن ماه سیمان اردستان به عنوان اولین روز کاری خود در بورس تهران و در روز عرضه اولیه خود با قیمت هزار تومانی مچ شد تا ارزش یک هزار و ۱۴۰ میلیارد تومانی را به خود بگیرد. ۱۵ درصد از سهام شرکت سیمان اردستان به عنوان پانصد و هشتاد و هشتمین شرکت پذیرفته شده در بخش"سیمان، آهک و گچ"، طبقه "تولید سیمان، آهک و گچ" با کد صنعت «۵۳۹۴» در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد معاملاتی" اردستان" به شیوه ثبت سفارش کشف قیمت شد؛ و نهایتا به صورت میانگین حداکثر ۱۵۸ سهم به هر کد معاملاتی اختصاص یافت.

همچنین طبق آخرین اطلاعیه عرضه خودرو در بورس کالا تعداد ۳۰۵۰ دستگاه خودروی هایما، لاماری و T ۵ سه‌شنبه در بورس کالا عرضه می‌شود. از این رو گروه صنعتی ایران خودرو در نظر دارد ۶ هزار دستگاه خودرو هایما اس ۷ پلاس را بصورت تحویل فوری در بورس کالا بفروش برساند. تاریخ تحویل این خودرو‌ها ۵ بهمن ۱۴۰۱ است.  

اما سازمان فرابورس ایران اعلام کرده است که از ۸ بهمن ماه سال جاری حداقل ارزش هر سفارش خرید در بازار پایه معادل پنجاه میلیون ریال تعیین شده است.

از دیگر خبر‌های منتشر شده در فضای مجازی که باعث ایجاد تقاضای خوب در گروه قندی‌ها شد خبر عرضه عمده شکر به نرخ توافقی بود؛ که بر اساس مصوبه جلسه مشترک دولت و مجلس، از بهمن ماه، شکر ۲ نرخی می‌شود و قیمت آن برای اصناف و مصرف کنندگان عمده از نرخ شکر مصرفی مردم جدا خواهد شد.

اما وزیر بهداشت هم از کمبود بودجه ۳۶ هزار میلیارد تومانی دارو در سال آینده خبر داد. بهرام عین اللهی اعلام کرد که بودجه تأمین دارو و تجهیزات در لایحه بودجه ۱۴۰۲ کافی نیست و این وزارتخانه حداقل ۱۰۵ هزار میلیارد تومان نیاز دارد. برای تأمین دارو و تجهیزات ۶۹ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر هم اعلام کرده است که ما معتقدیم که گاز در دهه‌های آینده همچنان مهم باقی خواهد ماند. در سال‌های آینده گاز بیشتری را به بازار‌ها به‌ویژه اروپا پمپاژ خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکی شاخص بورس تهران

اما شاخص بورس تهران در روز قبل با توجه به نزدیک شدن به تعطیلات پایان هفته کمی از سرعت رشد خود را کم کرد تا در انتهای هفته به بررسی صورت‌های مالی ۹ ماهه شرکت‌ها در سامانه کدال بپردازد.

از این رو و در جریان اطلاعیه‌های منتشر شده در سامانه کدال نماد‌هایی همچون شپنا و فملی صورت‌های مالی خود را منتشر کردند. نماد شپنا در نتیجه ۹ ماه فعالیت در سال جاری به سود خالص ۲۶ هزارو ۱۸۹ میلیارد تومانی رسید و نماد فملی نیز در همین مدت زمان به سود خالص ۳۱ هزار میلیارد تومانی دست یافت؛ که نسبت به دوره مشابه سال قبل با افت ۱۸ درصد همراه شده است.

اما شاخص بورس تهران در جریان معاملات روز چهار شنبه خود به عنوان آخرین روز کاری در دی ماه ۱۴۰۱ با رشد حوالی ۲ هزار واحدی کار را تمام کرد تا در نهایت در پایان دهیمن ماه سال جاری شاخص روی عدد یک میلیون ۶۸۹ هزار واحدی کار را تمام کند.

از منظر تکنیکالی شاخص در یک قدمی سطح ۱۲۷ درصد موج قبلی فیبوناچی قرار دارد جایی که به عنوان یک سطح مقاومتی عدد رند محسوب می‌شود. مقاومت ۱ میلیون ۷۰۰ هزار واحدی.

به اعتقاد خیلی از اهالی تکنیکالیست بازار سرمایه همچنان سایه واگرایی در سقف در اندیکاتور RSI بر سر شاخص بورس تهران قرار دارد و تنها امید برای عدم وقوع این اتفاق حمایت خط روند صعودی از این اندیکاتور است. تا شاخص بتواند اعداد و ارقام بالاتری را به خود ببیند در صورت حمایت خط روند صعودی ایجاد شده در RSI شاخص می‌تواند خود را به محدوده ۱ میلیون ۷۰۰ هزار واحدی نزدیک‌تر کند و حتی این احتمال وجود دارد که شاخص خود را به محدوده سقف کانال صعودی ایجاد شده نیز برساند.  

در غیر این صورت و با شکست خط روند صعودی در اندیکاتور RSI باید انتظار اصلاح را از شاخص بورس تهران داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: