کد خبر: ۳۹۱۴۱۵
۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
0
نرخ سود در سه بازار مالی منتهی به ۲۷ دی ماه دو رفتار متفاوت داشته است. طبق دستور بانک مرکزی همچنان نرخ سود در بازار‌های بین بانکی ثابت مانده است. این در حالی است که دولت در بازار اولیه نرخ سود را ارتقا داده و در بالاترین سطح خود در سال‌های اخیر قرار داده است.

آرایش نرخ سود بازار‌های مالی در هفته پایانی دی ماه ۱۴۰۱

در بازار‌های مالی می‌توان به نوعی وضعیت اقتصادی کشور را به صورت هفتگی رصد کرد. در این میان سه بازار به صورت هفتگی برگزار شده و هدف از برگزاری آن‌ها به نوعی بهبود وضعیت اقتصادی کشور و تنظیم نرخ بهره بین بانکی است. شاخص‌هایی که در نهایت با تورم سرو کار دارند.

در ابتدا دولت به منظور تامین کسری بودجه دولت به مشتریان خود اوراق می‌فروشد تا به نوعی بتواند درآمد خود را از مسیری غیر تورمی بالاتر ببرد. در این روش برخی معتقدند فروش بیشتر اوراق دولتی می‌تواند تامین کسری بودجه از مسیری غیرتورمی را به همراه داشته باشد. چرا که نیاز دولت برای برداشت از تنخواه بانک مرکزی پایین‌تر آمده و در ادامه پایه پولی نیز بیشتر کنترل خواهد شد.

اما بانک‌ها که یکی از جدی‌ترین مشتریان خرید اوراق در هفته‌های اخیر محسوب می‌شوند می‌توانند از این اوراق بهره‌های دیگر نیز ببرند. چرا که اوراق فروخته شده در بازار اولیه به نوعی ابزار استقراض پول نهاد‌های مالی از بانک مرکزی در عملیات هفتگی بازار باز به شمار می‌آید. هر چه که بانک‌ها اوراق بیشتری را نزد بانک مرکزی به وثیقه بگذارند، می‌توانند استقراض نقدینگی بیشتری را از این نهاد داشته باشند. این استقراض‌ها نرخ سودی دارند که شاخصی تاثیرگذار بر نرخ بهره بین بانکی است.

درهمین رابطه به گزارش اکو ایران به نقل از اقتصادنیوز، نرخ سود در بازار‌های مالی هفته پایانی دی ماه خبر از دو ثبات و یک صعود داشته است. مهم‌ترین ابزار در بده بستان‌های مالی سه بازا رمهم در هر هفته اوراق بدهی است که نرخ سود خریدآن‌ها در این هفته‌ها بالا رفته و حجم درآمد دولت از این مسیر را نیز ارتقا داده است.

نرخ سود ۲۳.۷ درصدی بازار اولیه

حراج اوراق بدهی دولتی در سال جاری به هفته سی و پنجم خود رسید. در این بازار که دولت به منظور تامین کسری بودجه خود اوراق به مشتریان خود می‌فروشد نرخ سود اوراق عرضه شده تغییر قابل توجهی داشته است. به طور کلی در این بازار نرخ سود و تاریخ سررسید به عنوان مهمترین عامل در جذب مشتریان به شمار می‌آید.

در همین رابطه در هفته منتهی به ۲۷ دی ماه پس از آن که در هفته قبل خود هیچ مشارکتی را از سوی مشتریان تجربه نکرد، در این مقطع توانست ۵۶۰ میلیارد تومان از اوراق بدهی دولتی را به بانک‌ها بفروشد. از آن طرف، نه هفته‌ای هست که تنها خریداران اوراق بانکی در این هفته‌ها فقط بانکی‌ها هستند و بورسی‌ها هیچ مشارکتی را در خرید اوراق بدهی از دولت نداشته اند.

این درحالی است که نرخ سود موثر اوراق همانند هفته‌های قبل در بالاتر از ۲۳ درصد به ثبت رسیده و سطح بالایی را رقم زده است. در این هفته نیز نرخ سود موثر اوراق بدهی دولتی برابر با ۲۳.۷۵ درصد بوده و همچنان این مسیر در هفته‌های قبال را ادامه داده است.

بانک‌های دارنده اوراق بدهی می‌توانند از این ابزار در جهت قرض نقدینگی در بازار باز از بانک مرکزی بهره‌مند شوند. بازاری که باوجود نرخ سود ثابت در آن حجم تزریق بالایی را در هفته‌های اخیر تجربه کرده است

نرخ سود ۲۱ درصدی بازار باز در پایان دی ماه

در هفته پایانی دی ماه، حجم تزریق نقدینگی در بازار باز برابر با ۱۱۲ همت به ثبت رسیده که سطح بالایی به شمار می‌آید. بانک مرکزی بر اساس پیشنهاد بانک‌ها برای فروش اوراق و صلاحدید خود از وضعیت کلان اقتصادی و شرایط مالی بانک‌ها می‌تواند در هر هفته هر میزان که بخواهد در بانک‌ها نقدینگی تزریق کند.

این تزریق پول در هفته‌های اخیر فراتر از سطح ۱۱۰ همت رقم خورده و رکورد‌های جدیدی را در بازار به ثبت رسانده است. این در حالی است که نرخ سود در این بازار همچنان ثابت مانده و برابر با ۲۱ درصد رقم خورده است.

نرخ سود ثابت در بازار باز، عاملی بود که در ادامه آن نرخ بهره بین بانکی نیز در هفتهمنتهی به ۲۸ دی ماه ثابت بماند.

نرخ بهره بین بانکی در پایان دی ماه در کانال ۲۱ درصد

در هعفته اخیر نرخ بهره بین بانکی برابر با ۲۱.۰۴ درصد به ثبت رسید. این نرخ در هر هفته به صورت موزون از بده بستان میان بانک‌های دارای مازاد و دارای کسری شکل می‌گیرد. دربازار شبانه که بانک‌ها به نوعی معاملات کوتاه مدت تری با هم دارند. نرخ سود بین بانکی نیز در مرز ۱۴ تا ۲۲ درصد حرکت می‌کند که تعیین کننده این دامنه بانک مرکزی است.

در هفته اخیر با وجود تزریق اعتبارات قاعده‌مند از سوی بانک مرکزی در بانک ها، اما نرخ بهره بین بانکی در این بازار همچنان ثابت بوده و در مرز ۲۱ درصد، مرز طی شده در تمام هفته‌های دی ماه قرار گرفت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: