April 2024 23 / سه‌شنبه ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۳۹۱۵۹۳
۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۰
0
معاون بهداشتی دانشگاه کرمانشاه گفت: امروزه شاهد روند سریع روبه رشد چاقی و اضافه وزن در تمامی گروه‌های سنی، به ویژه در کودکان هستیم که بیشتر ناشی از سبک زندگی و بدنبال آن الگوی غذایی ناسالم رایج در جامعه است.

چاقی کودکان چه دلایلی دارد؟

ابراهیم شکیبا گفت: از نگرانی‌های بزرگ سیستم بهداشتی کشور، روند رو به افزایش چاقی، بویژه در کودکان است. عدم حمایت از تغذیه مناسب برای پیشگیری و درمان چاقی کودکان به اندازه‌ای مهم است که در غیر اینصورت، روند ایجاد و تشدید مشکلات ناشی از آن تا بزرگسالی ادامه خواهد یافت و جامعه را با مشکلات متعدد ناشی از این بیماری درگیر خواهد کرد.

دکتر شکیبا با بیان اینکه بسیج ملی تغذیه سالم ۱۴۰۱ همچون سال‌های پیش، و اینبار با شعار “حال خوب با وزن مناسب” از ۲۴ دی ماه تا ۷ بهمن بطور همزمان در سراسر کشور، از جمله استان کرمانشاه، با انجام اقدامات آموزشی در سطوح گوناگون، برگزار می‌گردد گفت: امید است با افزایش آگاهی، تغییر نگرش و رفتار، بهبود وضعیت تحرک بدنی متناسب، نظارت بر تولید مواد غذایی و بهبود شیوه زندگی، زمینه زدودن این مشکل بهداشتی را در جامعه ممکن سازیم.

وی اظهار داشت: بر پایه برآورد‌های جهانی توسط سازمان بهداشت جهانی، آمار چاقی در سال‌های پیش رو به افزایش بوده و اطلاع رسانی به شکل مناسب با بیان دلایل و عوامل ایجاد کننده و ارائه راهکار‌های علمی و اجرایی در سطح جامعه و با توجه به گروه‌های سنی، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این مقام مسئول گفت: از آنجا که در حال حاضر، بیماری‌های غیرواگیر مانند سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و …؛ که به عنوان بیماری‌های متابولیک هم از آنان یاد می‌شود و عامل ۶۲ درصد از کل مرگ و میر‌ها است، نیاز به پیشگیری و کنترل موارد ابتلا به چاقی و اضافه وزن، با اصلاح الگوی غذایی و با تغییر سبک زندگی، یک ضرورت اجتماعی بوده و همکاری تمامی افراد و سازمان‌ها را در جامعه طلب می‌کند.

دکتر شکیبا با بیان اینکه چاقی به عنوان “حالتی از تجمع غیر طبیعی یا بیش از حد بافت چربی بشکل زیرجلدی و احشایی” تعریف می‌شود که با بروز خطرات سلامتی همراه است گفت:باید توجه داشت که رژیم غذایی ناسالم به عنوان عامل اصلی در ایجاد و یا تشدید چاقی و اضافه وزن در تمامی گروه‌های سنی شناخته می‌شود.

وی با بیان اینکه در ارزیابی چاقی و اضافه وزن در دو گروه سنی زیر ۲۰ سال و بالای ۲۰ سال، از روش‌ها و ابزار متفاوتی استفاده می‌شود گفت: عموما” در برآورد اولیه چاقی از فرمول BMI یا همان شاخص توده بدنی (نسبت وزن به قد) استفاده می‌شود. اما باید توجه داشت که چاقی شکمی به جای چاقی محاسبه شده با این فرمول (BMI) که به سادگی تعیین می‌شود، ارتباط دقیقتر و بیشتری از بیماری‌های قلبی عروقی و متابولیک را با چاقی نشان می‌دهد.

دکتر شکیبا عنوان کرد: باید توجه داشت که در برنامه پیشگیری و درمان اضافه وزن و چاقی، فقط کاهش وزن هدف نبوده، بلکه، بکارگیری رفتار‌های سالمتر برای مدیریت این بیماری و تلاش در جهت بهبود سلامت کلی فرد و جامعه است که دنبال می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: