کد خبر: ۳۹۲۰۷۹
۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰
0
بورسی‌ها برای سومین ماه متوالی در بازار اولیه سکوت خود را ادامه داده و هیچ اوراقی را از دولت خریداری نکرده اند. در این هفته تنها ۳۸۰ میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شده که عمده آن از سوی بازار پول بوده است.

سکوت سه ماهه بورسی‌ها در بازار اولیه

بازار اولیه اوراق بدهی دولتی از مهم‌ترین مسیر‌های درآمدزایی دولت به شمار می‌آید. آنچه که دولت در این بازار به دست می‌آورد به نوعی تورم زایی کمتری را در مقایسه با سایر درآمد‌ها داشته و ازاین حیث با اهمیت‌تر تلقی می‌شود.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر درآمدزایی دولت از این مسیر با کاهش چشمگیری مواجه شده است. در این معاملات دولت می‌تواند اوراق بدهی را به مشتریان خود عرضه کرده و این مشتریان نیز متناسب به دارایی‌های خود و وضعیت اوراق عرضه شده در بازار خرید کند.

این در حالی است که بررسی آمار و ارقام فروش اوراق بدهی دولتی در مرحله سی و هفتم این بازار نشان می‌دهد برای هفته‌های متوالی بورسی‌ها هیچ خریدی را از دولت نداشته اند.

در مقابل هر خریدی که در بازار اولیه در هفته‌های اخیر انجام شده با مشارکت صد درصدی بانک‌ها همراه بوده است.

اکنون هم در هفته منتهی به ۱۱ بهمن ماه تنها بانک‌ها خریدار اوراق بدهی بوده و از سطح صفر در هفته پیش جداشدند.

به گزارش اکوایران به نقل از اقتصاد نیوز، بازار اولیه اوراق بدهی دولتی به مرحله سی و هفتم خود رسید. این معاملات در هفته منتهی به ۱۱ بهمن ماه انجام شده و طی آن بانک‌ها تنها مشتری اوراق بدهی دولتی بوده اند.

بانک مرکزی به عنوان کارگزار در بازار اولیه به نظارت بر این معاملات اهتمام دارد و هر هفته گزارش اوراق فروخته شده را منتشر می‌کند. در گزارش هفته اخیر مشاهده می‌شود سطح حراج اوراق از وضعیت صفر خود خارج شده است.

خرید ۳۸۰ میلیاردی اوراق بدهی دولتی

در هفته منتهی به ۱۱ بهمن ماه امسال، دولت از میان ۵ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان اوراق عرضه شده در بازار اولیه توانسته است ۳۸۰ میلیارد تومان اوراق بدهی را به مشتریان خود بفروشد.

در این معاملات که عمده مشتریان، بانک‌ها و بورسی‌ها هستند همچمنان سطح مشارکت بورسی‌ها صفر بوده و بانک‌ها تمام اوراق را از دولت خریده اند.

این یازدهمین مرحله مشارکت صفر بورسی‌ها در خرید اوراق بدهی دولتی محسوب می‌شود.

درآمدزایی دولت در این بازار یکی از مهم‌ترین مسیر‌های تامین کسری بودجه محسوب می‌شود که البته همچنان در رکود به سر می‌برد.

آنچه بیش از همه مشتریان این دسته از معاملات را به مشارکت در این بازار ترغیب می‌کند، نرخ سود اوراق عرضه شده و تاریخ سررسید اوراق بدهی است.

کاهش معاملات اوراق بدهی دولتی در حالی رخ داده که نرخ سود در هفته‌های اخیر این بازار همچنان سطح بالایی داشته است.

رکوردزنی نرخ سود ارواق بدهی دولتی

هفته هاست که در بازار اولیه اوراق بدهی به طور کلی دو دسته اوراق بدهی عرضه می‌شود اوراق اراد ۱۲۰ و اراد ۱۲۲ که عمدتا نرخ‌های سود بالایی را نسبت به هفته‌های قبل خود داشته اند.

در همین رابطه در هفته اخیر اوراق اراد ۱۲۰ با نرخ سود ۲۳.۹۵ درصد در بازار اولیه عرضه شده و تاریخ سررسید ۳ ساله داشته است

این درحالی است که در مقابل اراد ۱۲۲ با نرخ سود ۲۳.۸ درصدی و تاریخ سررسید ۲ ساله در بازار عرضه شده است.

آمار‌ها نشان می‌دهند در این بازار آنچه بیش از که مورد توجه بانک‌ها قرار گرفته اراد ۱۲۰ با نرخ سود ۲۳.۸ درصدی بوده است. چرا که این دسته از اوراق دارای تاریخ سررسید کوتاه مدت تری بوده و بیشتر با ماهیت بانک‌ها هماهنگی دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: