کد خبر: ۳۹۳۰۳۶
۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
0
قرار بود پرونده بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران امروز بسته شود. سال گذشته اعضای شورای شهر تهران دردو نوبت صبح و بعد از ظهر و حوالی ساعت ۹ شب بودجه سال ۱۴۰۱ را بررسی و نهایی کردند. اما امسال جلسه بررسی بودجه با حاشیه‌هایی همراه بود، قبل از آغاز صحن شورای شهر تهران برخی از اعضا خبردار بودند که قرار است تعدادی ازاعضا به صحن نیایند و جلسه به حد نصاب نرسد.

روایت بودجه‌های مخفی در شهرتهران

آبستراکسیون یکی ازشیوه‌های نمایندگان برای توقف رای گیری طرح‌ها و لوایح است. شیوه‌ای تند که از شورای دوم در صحن شورای شهر تهران رخ نداده است. درشورای اول هم این اتفاق در جریان بررسی بودجه رخ نداده بود. احمد حکیمی پور عضو شورای اول و چهارم شهرتهران به خاطراتش از شورای اول اشاره می‌کند و می‌گوید در خاطراتم گفته ام که دوبارآبستراکسیون در شورای اول رخ داد و نخست در اوایل شورا و در زمان انتخاب شهردار که اعضای حزب کارگزاران به اتفاق در صحن حاضر نشدند و جلسه به حد نصاب نرسید و دیگری در اواخر شورا که قصد داشتیم صلاحیت آقای ملک مدنی را بررسی کنیم، اما ابتدا بودجه را به تصویب رساندیم و بودجه شهر را معطل نکردیم. اوتاکید می‌کند در شورای اول درجریان بررسی بودجه آبستراکسیون نشد.

*مقاومت در برابر حضور در صحن شورا

سه روایت برای عدم حضور در صحن شورای شهر مطرح می‌شد، نخست این که کمیسیون برنامه و بودجه اطلاعات مورد نیاز اعضا برای تصمیم گیری را یک روز مانده به صحن توزیع کرده و فرصت بررسی کوتاه بوده، برخی شنیده‌ها هم حکایت از نارضایتی در حوزه بودجه حمل و نقل و کاهش سهم موتور برقی و اورهال کردن واگن‌های مترو داشت و برخی هم معتقد بودند به دلیل عدم حضور زهرا شمس احسان و سید جعفر تشکری هاشمی در تهران و کاهش تعداد آرای منتقدان به بودجه آن‌ها ترجیح داده اند که جلسه شورای شهر به حد نصاب نرسد.

یک ساعتی که از زمان آغاز جلسه شورای شهر گذشت، خبرنگاران حاضر در صحن به دنبال پاسخ رسمی برای این تاخیر بودند. شنیده‌ها را نه سخنگوی شورای شهر تایید می‌کرد ونه سایر اعضای حاضر. مهدی چمران هم ترجیح می‌داد به جای گفتگو با خبرنگاران گپ بزند از ترافیک همیشگی تهران سخن بگوید و وضعیت چراغ‌های راهنمایی و رانندگی تا حقوق خبرنگاران.

اما زمان که طولانی می‌شود علیرضا نادعلی با حضور در جمع خبرنگاران، در مورد چرایی عدم برگزاری جلسه شورا چنین توضیح داد: آنطور که مشخص است هشت نفر از اعضای شورای شهر در حال حاضر در صحن علنی نیستند و امکان تشکیل جلسه وجود ندارد

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود این اعضا در ساختمان شورا هستند، گفت: این افراد علت خاصی بیان نکردند و امروز قرار بود که بررسی تبصره‌ها و ردیف‌های بودجه انجام شود و در چند روز اخیر نیز جلسه‌ای در این خصوص تشکیل شد.

نادعلی در پاسخ به این سوال که شنیده شده است ردیف‌های بودجه در اختیار اعضای غایب قرار داده نشده و به همین دلیل به صحن نیامدند، اظهار کرد: دیروز ردیف‌ها را به همه کمیسیون‌ها دادیم و علت نیامدن‌شان مشخص نیست. قرار شد که ساعت ۱۳ امروز جلسه هم اندیشی تشکیل شود. در همان زمان که صحن شورای شهر برای رسمیت نیاز به حضور یک عضو داشت مهدی اقراریان از سالن شیبانی به صحن نگاه می‌کرد.

سرانجام رییس شورای شهر تهران اعلام می‌کند که جلسه بررسی بودجه به روز یکشنبه موکول شده است و از اعضا می‌خواهد ساعت یک در جلسه هم اندیشی شرکت کنند.

در جلسه هم اندیشی تمام اعضای غایب حاضر بودند به جز دو عضو مسافر. درحالی که به نظر می‌رسید در جلسه ظهر اعضا نتوانند به هماهنگی برسند، اما اعضای کمیسیون برنامه و بودجه اعلام می‌کنند که هر گونه اطلاعات مورد نیاز را در اختیار اعضا قرار می‌دهند.

علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران درخصوص جلسه هم اندیشی توضیح می‌دهد:‌در این جلسه تفاهم شد که با توجه به اقتضای زمان همه نظرات در مورد تبصره‌ها و ردیف‌ها قرائت شود، ردیف‌ها و تبصره‌های بودجه به همه کمیسیون‌ها داده شده بود؛ اما از آنجایی که حجم کار بالا است نیاز به چند روز بررسی دارد.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه می‌دهد: یک ماه است که کمیسیون برنامه و بودجه و سایر کمیسیون‌های تخصصی شبانه روز درگیر بررسی لایحه بودجه شهرداری هستند و قرار بود که خروجی نهایی لایحه بودجه تا آخر بهمن ماه به صحن بیاید. چرا که برش نخستین برنامه توسعه چهارم در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دیده شده و شبانه روز بررسی‌ها و جلسات ادامه داشت؛ اما دیروز عصر تبصره‌ها و ردیف‌ها آماده شد و حرف برخی از دوستان‌مان این بود که نیاز به زمان بیشتری برای بررسی تبصره‌ها دارند و یا جداول به گونه‌ای است که مباحث را جستجو کنند. البته این مباحث فنی است و با تفاهم قابل بررسی است.

او درخصوص زمان قانونی ارائه بودجه به فرمانداری هم می‌گوید: بررسی بودجه در روزیکشبه احتمالا در دو نوبت انجام می‌شود و مشکلی برای زمان قانونی وجود ندارد.

مهدی عباسی رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران هم درباره عدم حضور برخی از اعضای شورای شهر در جلسه صبح شورای شهر می‌گوید: اعداد بودجه شهرداری اعداد درشتی است وسرفصل‌های متنوعی هم دارد که برای بررسی آن نیاز به زمان کافی داریم برخی از اعضا اطلاعات لازم دیر به دستشان رسیده و امکان بررسی آن را نداشتند و قرار شد تا روز یکشنبه بررسی‌های لازم را انجام دهند و ما به عنوان نمایندگان مردم وظیفه داریم با آگاهی رای بدهیم. البته من تسلط کافی بر بودجه داشتم و اطلاعات لازم را داشتم، اما چند عضو این اطلاعات را در اختیار نداشتندو خواسته برحقی برای بررسی بودجه داشتند.

ناصر امانی عضو دیگر شورای شهر تهران هم می‌گوید: من به عنوان عضو کمیسیون برنامه و بودجه که در تمام جلسات کمیسیون حضور داشتم اطلاعات لازم را داشتم، اما برخی از اعضا می‌گفتند اطلاعات به دستشان نرسیده و یا دیر به دست آن‌ها رسیده و بودجه برای آن‌ها شفاف نبوده و فایل اکسل برای بررسی دقیق موضوعی در اختیارشان قرار نگرفته و امکان اظهار نظر برای آن‌ها وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: درخواست شد که بررسی بودجه تا روز یکشنبه به تعویق بی افتد. زیرا نیاز داشتیم که ردیف‌ها را به شکل دقیق‌تر بررسی کنیم.

عصر امروز نیز علیرضا زاکانی شهردار تهران هم در واکنش به تشکیل نشدن جلسه امروز شورا به رسانه گفته است: اشکالی در زمان‌بندی شورا رخ داده بود و همچنین اختلاف سلیقه‌ای بود که سبب بروز ناهماهنگی شده بود و ما از بهمن‌ماه لایحه بودجه را به شورا داده بودیم و تا روز گذشته بررسی لایحه ادامه داشت و امیدواریم هرچه سریع‌تر لایحه در شورا بررسی شود.

اما بررسی بودجه در همه دوره‌ها بدون حاشیه نبوده است. در شورای چهارم سال ۹۵ بود که ۱۰ عضو شورای شهر تهران به فرمانداری شکایت کرد و اعلام کردند بخش مصارف بودجه در صحن شورا به تصویب نرسیده است. آن زمان غلامرضا انصاری، احمد مسجد جامعی، ولی‌الله شجاع‌پوریان، محسن سرخو، رحمت‌الله حافظی، احمد حکیمی‌پور، محمد حقانی، فاطمه دانشور، محمد مهدی تندگویان، مجتبی شاکری، عبدالحسین مختاباد شکایتی تنظیم و به وزارت کشور، فرمانداری و استانداری تهران ارسال کردند. محمدحقانی هم آن زمان از مهدی چمران به فرمانداری شکایت کرده بود.

*بررسی بودجه در دفتر نیاوران

محمد حقانی عضو شورای شهرچهارم درباره این شکایت قدیمی می‌گوید: آن زمان بدعت‌هایی در نحوه بررسی بودجه گذاشته شده بود که هر کاری که می‌خواستند می‌کردند. آن زمان اعلام کردیم که مصارف بودجه در صحن شورای شهر بررسی نشده ۹ عضو دیگر هم این موضوع را تایید و شکایتی را تنظیم کردیم که همان زمان آقای چمران در یکی از جلسات غیررسمی از ما پرسید از ما شکایت کرده اید، اما به جایی نمی‌رسید که پاسخ دادیم که می‌دانیم که این شکایت به جایی نمی‌رسد، اما ما به وظیفه قانونی و شرعی مان عمل کردیم و مگر نمی‌گویید تمام جلسات ضبط می‌شود بخش بررسی مصارف را بیاورید که این اتفاق نیفتاد و البته شکایت ما هم به جایی نرید.

او ادامه می‌دهد: آن زمان مرسوم شده بود که بودجه‌ای که در صحن مصوب می‌شد بعد در دفتری در نیاوران دوباره مورد بررسی قرار می‌گرفت و شهرداران مناطق و مدیران شرکت و سازمان‌ها را می‌خواستند می‌نشستند بودجه را بالا و پایین می‌کردند یعنی آن چه در صحن مصوب می‌شد تغییر می‌کرد. درحالی که شورای شهر تهران بعد از انتخاب شهردار وظیفه مهمی که بر عهده دارد نظارت بر اجرای برنامه و بودجه مصوب است متاسفانه در بحث بودجه به میل آآقایان تغییر می‌کرد.

احمد حکیمی پور هم این شکایت را به خاطر دارد و می‌گوید: آن سال بخش منابع و مصارف به طور کامل در صحن مطرح نشد و ما به این که چرا بخش مصارف در صحن بررسی نشده است به فرمانداری شکایت کردیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: