March 2023 27 / دوشنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۲
کد خبر: ۳۹۳۵۵۸
۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
0
به گفته کارشناسان نقدشوندگی بالا، عدم ریسک نگهداری طلا، کارمزد کم نسبت به بازار فیزیکی و معافیت مالیاتی از جمله مزایای خرید گواهی سپرده شمش طلا است.

گواهی سپرده شمش طلا چه مزایایی دارد؟

در گذشته افراد پول و دارایی‌های شبه پول خود را به صورت فیزیکی نگهداری می‌کردند. به مرور زمان و با پیشرفته شدن جوامع و شکل گیری تکنولوژی در مشاغل مالی و بانکی این دارایی‌های فیزیکی جای خود را به دارایی‌های الکترونیکی، کارت بانکی و اعداد و ارقام در حساب بانکی داد که زندگی را برای بسیاری راحت‌تر کرد. زحمت جا‌به‌جایی مقادیر زیاد پول و ریسک سرقت یا دزدیده شدن آن‌ها تا حدود زیادی کاهش یافت تا جاییکه اکنون کمتر کسی را می‌بینیم که با خود مقادیر زیادی پول برای خرید و انجام معاملات روزمره حمل کند.

با این وجود همچنان در مورد برخی دارایی‌های شبه پول مانند سکه طلا این سنت شکنی به طور کامل رخ نداده است و هنوز شاهد نگهداری سکه و طلا به صورت فیزیکی هستیم در حالیکه اوراقی برای آن‌ها نیز تعبیه شده اند که همان وظیفه کارت‌های بانکی را ایفا می‌کند و از امنیت بالایی حتی نسبت به صندوق امانات بانک برخوردار هستند. گواهی سپرده کالایی سکه طلا یکی از این اوراقی است که برای این منظور تعریف شده اند.

 

گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده‌ی آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبار‌های مورد تایید بورس کالا صادر می‌گردد. گواهی سپرده‌ها انواع مختلفی دارند و بر مبنای نوع دارایی پایه دسته بندی‌های متفاوتی دارند که در این مقاله گواهی سپرده سکه طلا را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

گواهی سپرده سکه طلا چیست؟

با توجه به تعریفی که از گواهی سپرده کالایی ارائه شد می‌توان اینطور بیان کرد که گواهی سپرده سکه طلا نیز اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر سکه طلا است. در واقع پشتوانه این مالکیت رسیدی است که پس از تحویل سکه به انبار مورد نظر به سرمایه گذار داده می‌شود.

 

روز پنجشنبه ۱۱ اسفند بود که مدیر بازار‌های مالی بورس کالا، جواد فلاح بالاخره خبر از آغاز معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا در هفته‌های پیش رو داد؛ معاملاتی که صحبت در خصوص آن از سال گذشته مطرح بود.

گواهی سپرده کالایی که فلاح در رابطه با آن می‌گوید: گواهی سپرده کالایی به عنوان یکی از اوراق بهادار مورد تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، ابزار مالی است که از سال ۱۳۹۴ در بورس کالای ایران راه‌اندازی شده و معاملات دارایی‌های پایه مختلفی از جمله سکه طلا، ربع سکه طلا، زعفران، زیره سبز، برنج، پسته، شیشه جام، سیمان و ... در این بازار انجام می‌شود. شمش طلا جدیدترین دارایی پایه این بازار است که با توجه به ویژگی‌های خاص به نظر می‌رسد دارایی پایه جذابی برای سرمایه‌گذاران باشد.

شمش طلا

فلاح در ادامه در رابطه با جزئیات گواهی سپرده شمش طلا بیان کرد: در راه‌اندازی این معاملات (گواهی شمش طلا)، دارایی پایه، شمش طلای حدوداً یک کیلوگرمی با حداقل عیار ۹۹۵ قسمت در هزار، تولید یکی از شرکت‌ها است. به‌عبارت دیگر عیار شمش‌های طلای سپرده شده در خزانه قطعا برابر یا بیشتر از ۹۹۵ خواهد بود.


هر گواهی سپرده کالایی معادل ۰.۱ گرم شمش طلا است

او افزود: هر گواهی سپرده کالایی معادل ۰.۱ گرم یا ۱۰۰ میلی گرم یا ۱۰۰ سوت از شمش طلای ذکر شده است، یعنی سرمایه‌گذاران قادرند در این بازار، طلا را در قالب اوراق با پشتوانه ۱۰۰سوت طلا مورد معامله قرار دهند. عدم ریسک نگهداری طلا از جمله مزیت‌های گواهی سپرده شمش است.

اما حضور گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا چه مزیت‌هایی را برای خریداران آن به همراه دارد؟ خانم الهه نعمتی کارشناس حوزه بورس کالا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این سوال گفت: نقدشوندگی بالا، عدم ریسک نگهداری در منزل و خطرات جانبی آن، کارمزد کم نسبت به بازار فیزیکی، معافیت مالیاتی از جمله مزایای خرید گواهی سپرده شمش طلا است.

دیگر کارشناس حوزه بورس کالا مهدی بیات منش نیز با اشاره به دیگر مزیت‌های گواهی شمش طلا بیان کرد: برای گواهی سپرده کالا به ویژه گواهی بر پایه شمش طلا آن هم با ابعادی که افراد می‌توانند با سرمایه‌های خرد خود اقدام به خرید کنند، می‌توان ویژگی و مزیت‌های زیادی را نام برد که برخی از آن‌ها عبارت اند از:

این اقدام (گواهی سپرده شمش طلا) موجب تقویت منابع ارزی کشور و جذب سرمایه‌های سرگردان می‌شود.
کمک به پوشش نوسانات نرخ ارز خواهد کرد.
جذب نقدینگی و جلوگیری از سفته بازی به سبب شفافیت‌های بورس کالا را رقم می‌زند.
امکان فروش مویرگی و گرمی بدون واسطه برای تولید کننده به وسعت ایران زمینی فراهم می‌شود.

مشتریان گواهی سپرده کالایی شمش طلا باید کد معاملاتی بازار مالی را اخذ کنند

به گفته مسئولان بورس کالا افراد برای خرید و فروش گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا باید اقدام به اخذ کد معاملاتی بازار مالی از بورس کالا کنند. جواد فلاح با تاکید بر این موضوع گفت: معاملات گواهی سپرده شمش طلا در سامانه معاملات ابزار‌های نوین مالی بورس کالا انجام خواهد شد به این منظور مشتریان باید اقدام به اخذ کد معاملاتی بازار مالی از بورس کالا کنند.

او افزود: البته اخذ کد بازار مالی برای اشخاص حقیقی فرآیند ساده‌ای دارد و مشتریان می‌توانند با مراجعه به درگاه آنلاین شرکت‎‌های کارگزاری دارای مجوز معاملات مشتقه مبتنی بر کالا، در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به دریافت کد بازار مالی بورس کالا کنند. مشتریان حقوقی نیز از طریق شرکت کارگزاری خود می‌بایست اقدام به اخذ کد معاملاتی کنند.

 

چه شرطی برای دریافت فیزیکی شمش طلای خریداری شده از بورس کالا وجود دارد؟

نکته دیگر در خصوص دریافت فیزیکی شمش طلا است که برای آن شروطی وجود دارد؛ فلاح در این زمینه نیز می‌گوید: همانطور که بیان شد، هر گواهی سپرده کالایی معادل ۱۰۰ سوت (۱۰۰ میلی گرم یا ۰.۱ گرم) از یک شمش طلای حدوداً یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ سپرده شده در خزانه است بنابراین اگر شخصی متقاضی دریافت شمش طلا ‎باشد، با توجه به تلورانس عیار (۹۹۵ تا ۹۹۹) و وزن شمش‌های سپرده شده در انبار، او باید مالک حداقل ۱۱ هزار گواهی سپرده شمش طلا باشد که بتواند درخواست تحویل ارائه دهد. در صورت دارا بودن کمتر از این میزان، مشتری می‌بایست در نماد معاملاتی شمش طلا، نسبت به خرید حداقل تا آستانه مجاز برای تحویل اقدام کند.

بورس کالا
جهش اساسی در بازار مالی و مشتقه بورس کالا با گواهی سپرده شمش طلا

رحمان آراسته مدیر بازار‌های مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای نیز در ادامه با اشاره به راه اندازی گواهی سپرده کالایی می‌گوید: راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده و در ادامه قرارداد آتی شمش طلا می‌تواند بازار مالی و مشتقه بورس کالا را جهش اساسی دهد.

او افزود: پیش‌بینی ما این است با راه‌اندازی زنجیره‌ای از ابزار‌های مالی و مشتقه بر پایه دارایی شمش طلا، ارزش این بازار به بالای ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان در روز برسد.

به گفته مسئولان همانند سایر نماد‌های گواهی سپرده کالایی، معاملات در نماد گواهی سپرده کالایی شمش طلا نیز با محدودیت دامنه نوسان انجام خواهد شد که تمامی موارد مربوطه در اطلاعیه گشایش نماد معاملاتی در سایت بورس کالای ایران به آدرس www.ime.co.ir اطلاع‌رسانی می‌شود. حالا باید منتظر ماند و دید با اعلام زمان دقیق راه اندازی و معاملات این گواهی با توجه به مزیت‌های مطرح شده استقبال از آن چگونه خواهد بود؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: