با افتتاح ۸۸۸ طرح تعاونی ۱۶ هزار و ۲۶۴ فرصت شغلی ایجاد شد
کد خبر: ۳۹۴۲۴۷
۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۳
0
معاون امور تعاون وزارت کار گفت: با افتتاح ۸۸۸ طرح تعاونی برای ۱۶هزار و ۲۶۴ نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

امداد رسانی تعاون به وعده اشتغالزایی رییسیتوجه به کارآفرینی و ایجاد و توسعه آن، گام مثبتی در جهت ایجاد فضای مناسب جهت افزایش منابع ملی، کاهش نرخ بیکاری، تعادل ساختاری و توسعه شهر‌ها و روستاهاست. در این راستا بخش تعاون می‌تواند به عنوان یکی از مؤثرترین نهادها، اقدام به این کار کرده و باتوجه به سیاست‌های اصل ۴۴ روحیه کارآفرینی را ترویج کند.

بخش تعاون می‌تواند به عنوان یکی از مؤثرترین نهادها، اقدام به این کار کرده و باتوجه به سیاست‌های اصل ۴۴ روحیه کارآفرینی را ترویج کند.

نوع کارآفرینی مورد نظر از این فرآیند، صرفا کارآفرینی فردی با هدف تشکیل شرکت‌های تعاونی نبوده و سایر صورت کارآفرینی همانند کارآفرینی سازمانی، کارآفرینی اجتماعی، مجموعه شرایط و مقتضیات جامعه امروز ما از یکسو و برنامه‌ها و اهداف مشترکی که بین دو مقوله «کارآفرینی» و «تعاون» وجود دارد از سوی دیگر، ضرورت ارتباط راهبردی این دو مقوله اساسی را اجتناب ناپذیر می‌کند.

به عبارتی از یک سو اهداف مشترک مهمی از قبیل افزایش اشتغال مولد، توسعه اقتصادی، افزایش رقابت در اقتصاد و توسعه کارایی بازار، کمک به افزایش صادرات، دستیابی به توسعه منطقه‌‍ای، کاهش انحصار و تمرکززدایی و افزایش مشارکت بخش غیردولتی در اقتصاد کشور بین «کارآفرینی» و «تعاون» وجود دارد و از سویی دیگر مزایای نسبی که هرکدام از این مقوله‌ها دارند می‌تواند یک هم افزایی عظیمی را در راه دستیابی به اهداف مشترک به وجود آورد.

مهدی مسکنی، معاون وزیرکار با اشاره به افتتاح ۸۸۸ طرح تعاونی در کشور گفت: ۵۷۲ طرح (معادل ۶۴ درصد) در حوزه تولید، ۲۶۴ طرح دربخش‌های خدمات و سایر توزیعی (معادل ۳۰ درصد) و ۵۲ طرح در حوزه مسکن (معادل ۶ درصد) امروز به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: در مجموع در طرح‌های افتتاحی حدود ۵۰۳۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته که از این مبلغ حدود ۲۰۱۴ میلیارد تومان (معادل ۴۰ درصد کل) در طرح‌های تعاونی‌های تولیدی، ۱۶۳۹ میلیارد تومان (۳۳ درصد) در طرح‌های خدماتی و سایر توزیعی و ۱۳۷۸ میلیارد تومان درطرح‌های مسکن (معادل ۲۷ درصد) سرمایه‌گذاری شده است.

مسکنی بیان کرد: طرح‌های افتتاح‌شده مجموعاً برای ۱۶۲۶۴ نفر شغل ایجاد نموده‌اند که از این تعداد تعاونی‌های مسکن به‌عنوان هسته محرک ایجاد اشتغال برای ۳۴۷۸ نفر (۲۱ درصد) در طول زمان احداث خود ایجاد شغل به‌صورت موقت نموده است.

معاون امور تعاون با بیان اینکه مجموعاً ۷۹ درصد اشتغال حاصل از طرح‌های مورد بهره‌برداری قرار گرفته در بخش مولد و به‌صورت پایدار ایجاد شده، گفت: تعاونی‌های اشتغال‌زای تولیدی با تعداد ۸۹۲۴ نفر (۵۵ درصد) اشتغال طرح‌های افتتاح را به‌صورت پایدار ایجاد نموده‌اند و تعاونی‌های خدماتی و سایر توزیعی برای ۳۸۶۶ نفر (۲۴ درصد) شغل دائمی و مولد ایجاد می‌نمایند.

وی اظهار داشت: سرانه سرمایه‌گذاری به ازای ایجاد هر شغل موقت (تعاونی‌های مسکن) ۳۹۵ میلیون تومان و به ازای هر شغل پایدار (تولیدی، خدماتی و سایر توزیعی) ۲۸۶ میلیون تومان می‌باشد.

مسکنی گفت: هر طرح به‌طور متوسط ۱۸ شغل ایجاد می‌کند که متوسط ایجاد شغل به ازای هر طرح در تعاونی‌های تولیدی ۱۶ نفر، مسکن ۶۷ نفر (به‌صورت موقت) و خدمات و سایر توزیعی ۱۴ نفر می‌باشد.

گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: