کد خبر: ۳۹۷۲۱۹
۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵
0
فیلسوف مشهور آمریکایی گفت که اگر اروپا بخواهد تحت سلطه آمریکا بماند، احتمالا سقوط و غیرصنعتی شدن را تجربه خواهد کرد.

چامسکی: اروپا زیر سلطه آمریکا با افول روبرو خواهد شد

نوام چامسکی، آکادمیک و فیلسوف مشهور آمریکایی، در مصاحبه‌ای تاکید کرد که اگر اروپا بخواهد در سیستم تحت سلطه آمریکا بماند، احتمالاً سقوط و غیرصنعتی شدن را تجربه خواهد کرد.

او در ادامه مصاحبه با اسپوتنیک گفت: «اروپا باید یک تصمیم بزرگ بگیرد آیا تصمیم دارد در سیستم تحت سلطه آمریکا باقی بماند و احتمالاً با افول و حتی غیرصنعتی شدند روبر شود یا اینکه به نوعی شریک اقتصادی طبیعی خود در شرق، غنی از منابع معدنی مورد نیاز اروپا و دروازه‌ای برای ورود به بازار پرسود چین خواهد بود؟»

چامسکی خاطرنشان کرد که این سؤالات از زمان جنگ جهانی دوم به هر شکلی مطرح شده است. او در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند ما در آستانه یک نظم جدید جهانی هستیم و آیا درگیری اوکراین می‌تواند کاتالیزوری برای تغییرات بزرگ باشد، گفت: در مورد شکل سیستم جهانی نوظهور بحث‌های زیادی وجود دارد.

چامسکی توضیح داد که جایگزین‌های اساسی عبارتند از یک سیستم چندقطبی مبتنی بر سازمان ملل یا یک سیستم تک قطبی «مبتنی بر قوانین»، که در آن آمریکا قوانین را تعیین می‌کند و همانطور که سوابق واشنگتن نشان می‌دهد، در صورت تمایل به آن‌ها توجهی نمی‌کند. او افزود: اولین گزینه عمدتا توسط اکثر کشور‌های جهان حمایت می‌شود. دومی توسط انگلیس، اروپا، ژاپن و تعدادی دیگر پذیرفته شده است.

او در پایان گفت: ابهامات زیادی در مورد چگونگی حل این تنش‌ها وجود دارد. حمله روسیه به اوکراین خوشایندترین موهبت را برای آمریکا ایجاد کرد تا اروپا را به جیب خود بکشاند و خواسته خود برای ایجاد یک نظم تک‌قطبی مبتنی بر قانون را تقویت کند.

در اوایل ماه مه، جیم راجرز، سرمایه‌گذار آمریکایی، به اسپوتنیک گفت که اتحادیه‌های سیاسی مانند اتحادیه اروپا هرگز در تاریخ دوام نیاورده‌اند و این بلوک در حال حاضر با مشکلاتی مواجه است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: