کد خبر: ۳۹۷۳۴۵
۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
0
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۸۵ سنت معادل ۲.۴۹ درصد افزایش به ۷۶ دلار ۱۳ سنت رسید.

افزایش بیش از ۲ درصدی قیمت جهانی نفت

قیمت نفت پس از تصویب قرارداد سقف بدهی آمریکا بیش‌از ۲ درصد در روز جمعه افزایش یافت. اطلاعات اشتغال این کشور هم امید به توقف روند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را افزایش داده است. تمرکز سرمایه‌گذاران درحال‌حاضر به اجلاس اوپک و متحدانش در پایان هفته جاری جلب شده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۸۵ سنت معادل ۲.۴۹ درصد افزایش به ۷۶ دلار ۱۳ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۶۴ سنت معادل ۲.۳۴ درصد ۷۱ دلار ۷۴ سنت معامله می‌شود. اما هر دوی این شاخص‌های نفتی حدود ۱ درصد طی یک هفته گذشته کاهش قیمت داشتند.

مجلس سنای آمریکا قرارداد سقف بدهی این کشور را به‌دنبال تصویب مجلس نمایندگان تصویب کرد و بازار‌های مالی را از یک آسیب جدی نجات داد. آمار اشتغال در آمریکا در ماه مه افزایش یافته، اما تعدیل دستمزد‌ها باعث می‌شود فدرال رزرو احتمالاً نرخ بهره را در ماه جاری برای اولین‌بار طی یک‌سال گذشته افزایش ندهد و بدین ترتیب از تقاضا برای نفت حمایت می‌شود.

تاجران نفت منتظر نتیجه اجلاس اوپک پلاس در چهارم ژوئن هستند. این ائتلاف در ماه آوریل ۱.۱۶ میلیون بشکه کاهش تولید را اعلام کرد، اما افزایش قیمت ناشی از این اتفاق متوقف شده و قیمت نفت رو به کاهش بوده‌است. کاهش اضافی تولید در میان گزینه‌های ائتلاف اوپک پلاس در اجلاس آینده است.

تعداد چاه‌های نفت و گاز فعال آمریکا هم در این هفته بیشترین کاهش را از سپتامبر ۲۰۲۱ داشته است. بدین ترتیب تعداد کل چاه‌های نفت و گاز این کشور برای پنجمین هفته پیاپی کاهش یافته است. کاهش ۱۱ درصدی قیمت نفت خام آمریکا و پایین آمدن ۵۱ درصدی قیمت گاز طبیعی این کشور از آغاز سال جاری میلادی باعث کاهش فعالیت حفاری در این کشور شده‌است.

در بخش تقاضا، اطلاعات تولید کارخانه‌ای چین به‌عنوان دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در دنیا دورنمای تقاضا پیچیده کرده‌است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: