کد خبر: ۳۹۷۴۱۷
۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۵
0
معاون آب و آبفای وزیر نیرو از اجرای ۲۰۰ پروژه مقابله با تنش آبی در کشور خبر داد.

اجرای ۲۰۰ پروژه مقابله تا تنش آبی در کشور

محمد جوانبخت در جمع مسئولان خراسان شمالی اظهار کرد: امسال چندمین سالی است که با خشکسالی پی در پی مواجه هستیم.

وی گفت: کمبود باران و خشکسالی سبب شده تا در وزارت خانه پروژه های مقابله با تنش آبی اجرایی شود.

جوانبخت با اشاره به اجرای طرح جهاد آبرسانی افزود: اجرای این طرح از یکی دو سال گذشته شروع شده است و در مرحله اول این طرح در ۱۰ هزار روستا در حال انجام است. در فاز دوم اجرای این طرح نیز قرار بر این است تا این طرح در ۱۰ هزار روستای دیگر به منظور آبرسانی پایدار انجام می شود.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب در ایران در ارتباط با طرح های حوزه آب و فاضلاب در خراسان شمالی  بیان کرد: در حال حاضر فقط ۲۲ درصد از ذخایر مخازن سدهای استان دارای آب است، کمبود بارندگی ها بر روی منابع آب زیرزمینی استان تاثیر گذاشته است و در حال حاضر نقطه ای در این استان وجود ندارد که با تنش آبی مواجه نباشد.

به گفته وی در این استان در ۱۶۷ روستا پروژه جهاد آبرسانی در حال انجام است.

جوانبخت گفت: انتقال آب از منطقه گلیل و سرانی به چهار شهر خراسان شمالی از طرح های اولویت دار است که با اخذ ماده ۲۳ و تامین منابع مالی این طرح نیز اجرایی خواهد شد.

وی در ادامه با تصریح بر اینکه شیوه مصرف آب در ایران همانند کشورهایی که مشکل کم دارند، نیست، افزود: یکی از اقداماتی که می توان در مدیریت آب انجام داد جایگزینی استفاده از پساب به جای آب باکیفیت در پروژه های صنعتی است.

معاون وزیر نیرو بیان کرد: جایگزینی پساب به جای آب باکیفیت در مجتمع پتروشیمی خراسان مورد توجه این وزارت خانه و استان است که با اجرای آن، مشکل حل خواهد شد.

وی با اشاره به ساخت سد گلمندره نیز اظهارکرد: این پروژه حدود ۱۰ سال است که اجرایی شده و در برهه ای از زمان متوقف شده بود و این پروژه در شهریور ماه امسال با ظرفیت ۲۸ میلیون مترمکعب آبگیری می شود.

جهانبخت ادامه داد: طی یک ماه آینده تصفیه خانه فاضلاب شیروان با ظرفیت ۱۲ هزار متر مکعب به بهره برداری می رسد و ارتقای تصفیه خانه بجنورد از ۱۹ هزار متر مکعب به ۳۸ هزار متر مکعب در دستور کار قرار دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: