کد خبر: ۴۰۱۰۷۴
۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
0
معاون گردشگری گفت: لغو یک‌طرفه روادید، استقبال اتباع خارجی از گردشگری سلامت را مضاعف می‌کند و وزارت خارجه در حال بررسی نهایی این امر است.

استقبال از گردشگری سلامت با لغو یک طرفه روادید

معاون گردشگری در نشست هم‌اندیشی توسعه خدمات بین‌الملل سلامت که در محل وزارت بهداشت برگزار شد، با تشریح دستاورد‌های دولت سیزدهم در حوزه گردشگری سلامت، گفت: در دولت سیزدهم، نگاهی که بین همه دستگاه‌ها بوده سبب شده تا با هم‌افزایی بین بخشی، اتفاقات خوبی در قالب شورای راهبردی گردشگری سلامت شکل گیرد.

او با تاکید بر لزوم حمایت از شبکه رسمی فعالان حوزه گردشگری سلامت، اظهار کرد: این مهم، دستورالعمل راهبردی ما بود و مصوبات حمایتی خوبی در قوانین و آیین‌نامه‌ها قرار گرفت، به عنوان مثال در پیش‌نویس لایحه اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، فعالیت‌های حوزه گردشگری و گردشگری سلامت از مالیات مستقیم معاف شدند. از طرفی هزینه قابل قبول مالیاتی قلمداد شدنِ تبلیغات و معرفی ظرفیت‌های گردشگری سلامت در دستور کار قرار گرفت که به بیمارستان‌های دارای IPD تسری یافت.

معاون گردشگری ادامه داد: اکنون غالب بیمارستان‌ها این مشکل را دارند که اگر هزینه تبلیغات آن‌ها از درصدی فراتر برود، ممیز مالیات این موضوع را نمی‌پذیرد، ولی طبق مصوبه اخیر مقرر شد ۱۰۰ درصد این هزینه‌ها در بُعد قابل قبول مالیاتی قرار گیرد. طبق مصوبه دیگری نیز مقرر شد درآمد‌های حوزه گردشگری صادرات محسوب شود و به موجب این مصوبه، پس از ۱۳ سال با حمایت سازمان توسعه تجارت، جوایز صادراتی حوزه گردشگری احیا شد و به موجب این سیاست راهبردی، یک سرفصل جداگانه هم برای گردشگری سلامت قائل شدیم که پرداخت شد.

او گام حمایتی دیگر وزارتخانه متبوع خود در راستای توسعه گردشگری سلامت را این‌گونه شرح داد: سازمان توسعه تجارت به درخواست ما اقداماتی برای حمایت از شرکت در نمایشگاه‌های گردشگری انجام داد تا برخی هزینه‌های حضور در نمایشگاه‌ها را تقبل کند.

شالبافیان افزود: در این دولت، مصوبه دیگری با عنوان حمایت از اشتغال مرزنشینان داشتیم که در استان‌هایی مانند کردستان، کرمانشاه و... مراکز بیمارستانی دارای IPD را تقویت کنیم که در این راستا استانداران هم موظف به حمایت شدند به شکلی که طبق اختیار خود می‌توانند تا ۲۰ درصد از اعتبار تملک دارایی سرمایه خود را در قالب کمک‌های فنی و اعتباری برای بخش‌های مختلف از جمله گردشگری اختصاص دهند.

معاون گردشگری تاکید کرد: در حوزه بازاریابی دو تجربه موفق با دوستان وزارت بهداشت در این دولت داریم، از بین ۱۰ سالن نمایشگاه گردشگری، یک سالن کاملا به گردشگری سلامت اختصاص یافت و بیش از ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی و بیش از ۷۰ مرکز درمانی دارای IPD در این همایش شرکت کردند که تجربه بسیار خوبی بود. همچنین در زمینه معرفی ظرفیت‌های گردشگری سلامت به جز زحماتی که در وزارت بهداشت کشیده شد ما هم در قالب بروشور‌هایی به هفت زبان، محتوای گردشگری سلامت منتشر کردیم و در عین حال تور‌هایی برای آشناسازی از سایر کشور‌ها برگزار شد که در مورد اخیر، توری از کشور روسیه با اهداف آشنایی با مراکز درمانی به ایران سفر کردند.

شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: لغو یک‌طرفه روادید، استقبال اتباع خارجی از گردشگری سلامت را مضاعف می‌کند؛ و وزارت خارجه در حال بررسی نهایی این امر است، طبیعتا این اقدام استقبال از گردشگری سلامت را مضاعف خواهد کرد.

او افزود: گام دیگر تشکیل سامانه گردشگری سلامت بود که در راستای حمایت از شبکه رسمی فعالان حوزه گردشگری سلامت صورت گرفت. این سامانه به گونه‌ای خواهد بود که مشخص باشد بیمار از چه طریقی وارد کشور می‌شود و در کدام نقطه درمان می‌شود. در حال حاضر تمام فرایند‌های این سامانه برای اتصال به سامانه وزارت امور خارجه انجام شده است و همه این‌ها مرجعی می‌شود تا شبکه رسمی فعالین حوزه گردشگری سلامت تقویت شود.

شالبافیان با اشاره به رفع موازی‌کاری‌ها در حوزه گردشگری سلامت، بیان کرد: تمام دستگاه‌های دخیل باید در زمینه مشخص خود فعالیت کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: