کد خبر: ۴۰۲۰۷۶
۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
0
شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای تحقق سیاست تکمیل زنجیره ارزش از تمام ظرفیت‌های داخلی در کنار گسترش دیپلماسی انرژی و توسعه روابط خارجی استفاده می‌کند.

گام‌های بلند صنایع پتروشیمی برای استفاده حداکثری از دیپلماسی انرژی

کشور ما با داشتن بیشتر از ۳۳ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی و ۱۵۷ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام قابل برداشت دارای ظرفیت مناسبی جهت توسعه صنعت پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزشی نفت و گاز است. شایان ذکر است صنعت پتروشیمی در ایران جایگاه ششم را در میان ۷۱ بخش اقتصادی مختلف دارد، در نتیجه بررسی نقش و جایگاه محصولات پتروشیمی در اقتصاد و تاثیر آن بر سایر بخش‌های صنعت، امری ضروری به حساب می‌آید. همچنین، تعیین نقش و جایگاه تولید محصولات پتروشیمی در کشور، به اتخاذ سیاست‌های درست در جهت تحقق یافتن اهداف و برنامه‌های توسعه کشور کمک به سزایی خواهد کرد.

نقش صنعت پتروشیمی در تولید و اشتغال‌زایی


با توجه به این که صنعت پتروشیمی در میان ۷۱ بخش اقتصادی ایران دارای جایگاه ششم است، این صنعت نقش پررنگی در اقتصاد، تولید و اشتغال دارد. همچنین، به دلیل صادرات بخش عمده این محصولات، صنعت پتروشیمی در ارز آوری و رونق سیستم بانکی نیز نقش ارزنده‌ای ایفا می‌کند.

علاوه‌بر این، صنایع دیگر همچون بیمه، حمل و نقل، صنایع تکمیلی و... نیز تحت تاثیر صنعت پتروشیمی هستند و از آن تغذیه می‌کنند. در نتیجه، صنعت پتروشیمی می‌تواند بخش خدمات و سایر بخش‌های اقتصاد را نیز درگیر کند و موجب رشد و توسعه آنان شود.

تاثیر تولید و صادرات محصولات پتروشیمی بر اقتصاد
از آنجا که اقتصاد ایران مبتنی بر صادرات نفت و گاز است و این مسئله ممکن است به ضربه‌پذیری اقتصاد منجر شود، افزایش صادرات محصولات پتروشیمی نقش به‌سزایی در جلوگیری از این ضربه‌پذیری خواهد داشت. بعلاوه، مواد اولیه بسیاری از بخش‌های اقتصاد را محصولات تولید شده در صنعت پتروشیمی، تشکیل می‌دهند، در نتیجه تولید و صادرات این مواد همواره حائز اهمیت بوده و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

با تزریق درامد‌های پتروشیمی به بانک‌ها، امکان پرداخت وام به مردم و تولیدکنندگان فراهم می‌شود، از این رو بانک‌ها نیز وارد این حوزه شده‌اند و در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. برخی وزارتخانه‌ها نیز نظیر وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی چندین شرکت و کارخانه در حوزه محصولات پتروشیمی تاسیس کرده‌اند.

وابستگی صنایع مختلف به پتروشیمی نشان دهنده جایگاه گسترده و مهم این صنعت در اقتصاد ایران پس از نفت است.

صنعت پتروشیمی با تامین مواد اولیه و نهاده‌های بخش‌های اقتصادی مختلف و داشتن کمترین وابستگی به سایر بخش‌های اقتصاد کشور، موجب افزایش رشد سالیانه ارزش افزوده و افزایش میزان صادرات نفتی شده است که همه این‌ها در نهایت به تحقق یافتن اهداف برنامه‌های توسعه کشور منجر می‌شود. از این رو، علاوه بر توسعه و تولید محصولات پایین دست در این صنعت، باید سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش افزایش یابد.

 

مرتضی شاهمیرزایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آستانه برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست بر اهمیت توسعه متوازن و پایدار صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور تأکید و اظهار کرد: توسعه صنایع تکمیلی متناسب با صنعت بالادست پتروشیمی نقش حائز اهمیتی در خودکفایی، خلق ثروت و رشد اقتصاد کشور دارد.

وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌منظور تحقق سیاست تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی، از تمام ظرفیت‌های داخلی در کنار گسترش دیپلماسی انرژی و توسعه روابط خارجی در دولت برای تسریع این هدف استفاده می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: بی‌شک افزایش همکاری‌های ایران با کشور‌های همسو و همسایه افزون بر گسترش بازار‌های محصولات پتروشیمی ایران، توانمندی‌های ایران در صنعت پتروشیمی را بیش از پیش به دیگر کشور‌ها اثبات می‌کند و جایگاه کشور را در منطقه و جهان ارتقاء می‌دهد.

شاهمیرزایی با تأکید بر اینکه راهبرد پوسیده تحریم برای ملت ایران بی‌اثر شده است، تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست به‌ویژه در سال‌های اخیر در اوج تحریم‌های ظالمانه علیه کشور، نشان‌دهنده توانایی صنعتگران، متخصصان و دانشمندان در صنعت پتروشیمی به‌ویژه صنایع پلیمری ایران است.

وی با بیان اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی برنامه‌ریزی منسجمی برای استفاده حداکثری از فرصت‌های ایجادشده در رویداد بزرگ هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست برای توسعه صنعت پتروشیمی دارد، گفت: افزون بر حضور ۲۱۰ شرکت خارجی و هماهنگی برای بازدید بیش از ۲۲۰ بازدیدکننده خارجی از جمله مقام‌ها، بازرگانان و سرمایه‌گذاران خارجی در این نمایشگاه، سفیزان ایران در ۱۸ کشور جهان نیز در آیین گشایش رسمی ایران‌پلاست هفدهم حضور خواهند داشت.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: سفیران با شناسایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صنایع پلیمری و تکمیلی در این نمایشگاه، کمک شایانی در فراهم کردن زمینه‌های لازم برای توسعه روابط خارجی و بازار‌های هدف برای صنعت پتروشیمی ایران می‌کنند.

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست از روز (یکشنبه، ۲۶ شهریورماه) به‌مدت چهار روز با رویکرد توسعه تکمیل زنجیره ارزش، حمایت از تولید ملی و رونق ساخت داخل در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به‌کار می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: