کد خبر: ۴۰۵۸۸۹
۱۶ آذر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۵
0
وزیر علوم گفت که این سازمان مجبور است هزینه‌های پرسنلی و سایر خدمات خود را از طریق هزینه آزمون‌ها تامین کند.

واکنش وزیر علوم به افزایش هزینه ثبت‌نام آزمون‌های سنجش و شهریه پیام نور

وزیر علوم با تاکید بر این که دولت برای بخش آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور هزینه‌ای صرف نمی‌کند، گفت: این سازمان مجبور است هزینه‌های پرسنلی و سایر خدمات خود را از طریق هزینه آزمون‌ها تامین کند.

محمدعلی زلفی گل با حضور در مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری به شکل برخط به سوالات و دغدغه‌های دانشجویان، اساتید و کارمندان پاسخ داد.

در این جلسه وزیر علوم در پاسخ به علت افزایش هزینه آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها از سوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دولت ردیف بودجه عمومی سازمان سنجش آموزش کشور را به حداقل ممکن رسانده است و می‌گوید خود سازمان هزینه‌ها را پرداخت کند.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به این که هزینه سازمان سنجش آموزش کشور متعدد است، افزود: این هزینه‌ها شامل هزینه‌های هوایی، طراحی سوال، قرنطینه طراحان سئوال، به روزسازی تجهیزات، هزینه‌های پرسنلی و ... است؛ به این جهت این سازمان از طریق هزینه آزمون‌ها مجبور به تامین و پرداخت هزینه‌های خود است.

زلفی گل تاکید کرد: سازمان سنجش آموزش کشور به دنبال کسب درآمد نیست؛ بخشی زیادی از درآمد‌های این سازمان صرف هزینه‌های پرسنلی و بخشی نیز صرف کمک به تامین و تجهیز دستگاه‌های آن می‌شود. البته میزان تورم هزینه‌های آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور قابل مقایسه با تورم جامعه نیست؛ چرا که تورم جامعه بر اساس اقلام و خدمات خاص عمومی محاسبه می‌شود.

وی در پاسخ به درخواست یکی از دانشجویان دوره دکتری مبنی بر اجرای قانون ۲۰ درصدی سهمیه جذب استعداد‌های درخشان در دانشگاه‌ها تاکید کرد: دانشجویان نخبه پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در صورت برنده شدن در طرح شهید شهریاری بنیاد ملی نخبگان، بر اساس رشته تحصیلی متقاضی جذب در وزارت‌های علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی باشند. پس از این درخواست نامه این متقاضیان به هفت دانشگاه معرفی می‌شود تا یکی از این دانشگاه‌ها خارج از فرآیند فرد متقاضی را جذب کند.
استقبال دانشگاه‌ها از جذب افراد و نخبه‌های جوان

زلفی‌گل خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها معمولا از جذب افراد و نخبه‌های جوان استقبال می‌کنند، اما باید توجه داشت که پذیرش قبل از فارغ‌التحصیلی دانشجویان دکتری امکانپذیر نیست.

وزیر علوم همچنین در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان دانشگاه پیام نور نسبت به نیمه‌کار گذاشتن برخی پروژه‌های عمرانی این دانشگاه از جمله واحد پیام نور در شهرستان اسلامشهر تصریح کرد: با توجه به این‌که دانشگاه پیام نور در دوره‌ای توسعه نامتوازنی داشته است در حال حاضر صد‌ها هزار عضو هیات علمی و کارمند این دانشگاه به دلیل این‌که واحد‌های دانشگاه دانشجو ندارند به دانشگاه‌های دیگر از جمله دانشگاه‌های فرهنگیان منتقل می‌شوند؛ بنابراین توسعه واحد‌های پیام نور جزء اولویت‌های ما نیست و ما حتی در برخی استان‌ها اعضای هیات علمی و پرسنل دانشگاه را منتقل کرده‌ایم.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به برنامه‌ای که در دست داریم قرار است دانشگاه پیام نور رشته‌هایی را داشته باشد که بتواند به صورت غیرحضوری و دورخوان به دانشجویان ارائه دهد. اما ساختمان نیمه‌تمام دانشگاه پیام نور در اسلامشهر را تلاش می‌کنیم در صورت امکان به آموزشکده فنی تبدیل شود تا فارغ‌التحصیلان آن بتوانند وارد بازار کار شوند.
پیگیر افزایش ۱۰۰ درصدی شهریه دانشگاه پیام نور خواهم بود

وزیر علوم در پاسخ به انتقاد نسبت به افزایش ۱۰۰ درصدی شهریه دانشگاه پیام نور اظهار کرد: این موضوع را از طریق مسئولان دانشگاه پیگیر خواهم شد.

وی همچنین در پاسخ به نگرانی یکی از داوطلبان کنکور از استان‌های جنوبی در خصوص عدم امکان ترمیم معدل در چند مرحله گفت: این موضوع باید از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری شود تا در صورت امکان مصوبه‌ای تصویب شود تا داوطلبان چندین بار امکان ترمیم معدل را داشته باشند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: