کد خبر: ۴۰۵۹۲۲
۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
0
روز به روز مردم در جستجوی فرصت‌های زندگی بهتر به مناطق شهری نقل مکان می‌کنند، این هجوم مردم به مناطق شهری نیاز به ایجاد راه‌حل‌های هوشمند شهری را افزایش داده است.

مزیت‌های متنوع هوش مصنوعی برای مدیریت شهرها؛ انقلابی برای آینده پایدار

افزایش مستمر جمعیت شهر‌ها ایجاب می‌کند که مدیران شهری راه حل‌های هوشمندانه تری را به کار گیرند که می‌تواند به ساخت مکان‌های پایدار، کارآمد و مفید کمک کرده و کیفیت زندگی ساکنان شهر را بهبود بخشد.

با این حال، بسیاری از زیرساخت‌های موجود در شهر‌ها یا منسوخ شده‌اند یا قادر به پاسخگویی به خواسته‌های جمعیت در حال رشد نیستند.

با توجه به این که احتمالاً بیش از شصت درصد از جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ در مناطق شهری ساکن خواهند شد، دولت‌ها باید از فناوری‌های مدرن برای آسان‌تر کردن و ایمن‌تر کردن زندگی مردم استفاده کنند.

نقش هوش مصنوعی در شهر‌های هوشمند چیست؟

هوش مصنوعی از زمان پیدایش خود با ایجاد محیط‌های شهری هوشمند و پایدار، نقشی محوری در شکل‌دهی شهر‌های هوشمند داشته است. همان طور که سیستم‌های جهانی شهر‌های هوشمند را توسعه می‌دهند، هوش مصنوعی بر بسیاری از چالش‌ها غلبه می‌کند تا راه حل‌های پایدار برای مردم ارائه دهد. در واقع، هوش مصنوعی در شهر‌های هوشمند پتانسیل تغییر زندگی را در صورت استفاده صحیح دارد.

در این گزارش برخی از زمینه‌های اصلی که در آن‌ها هوش مصنوعی به توسعه شهر کمک می‌کنند، معرفی شده اند:

مدیریت انرژی

هوش مصنوعی می‌تواند الگو‌های مصرف انرژی را تجزیه و تحلیل و توزیع برق، آب و سایر منابع را در شهر بهینه سازی کند.

تعمیر و نگهداری زیرساخت

تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده هوش مصنوعی می‌تواند نیازمندی‌های مرتبط با تعمیر و نگهداری برای زیرساخت‌های حیاتی، مانند جاده‌ها، پل‌ها و شبکه‌های شهری را تعیین کند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی خلل و فرج‌ها را شناسایی کرده و خرابی‌های احتمالی را پیش‌بینی می‌کنند. این قابلیت، امکان نگهداری و صیانت فعال را فراهم می‌کند و موارد توقف خدمات برای کاربران را کاهش می‌دهد.

برنامه ریزی شهری

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند اطلاعات جمعیتی، داده‌ها و عوامل محیطی را اسکن کنند تا به برنامه ریزان شهری در تصمیم گیری آگاهانه کمک کنند. پیش‌بینی نتایج به بهبود طراحی زیرساخت‌ها و افزایش قابلیت زندگی شهر‌ها کمک می‌کند.

مدیریت زباله

شهر‌های هوشمند شروع به استفاده از هوش مصنوعی در مدیریت زباله کرده‌اند و این نوع فناوری به شهر‌ها اجازه می‌دهد تا فرایند بازیافت را دنبال کرده و تعیین کنند که چه چیزی در یک منطقه قابل بازیافت است. برخی از شهر‌ها قدمی فراتر گذاشته و از ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی برای مرتب‌سازی زباله‌ها و همچنین تمیز کردن دریاچه‌ها و رودخانه‌ها استفاده می‌کنند.

پایداری زیست محیطی

هوش مصنوعی عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و آب و میزان آلودگی را کنترل می‌کند. هنگامی که الگوریتم‌های هوش مصنوعی با شبکه‌های حسگر سیستم‌های هشدار ادغام می‌شوند، می‌توانند به شکل زودهنگام به مقامات مربوطه هشدار دهند که این اتفاق ایمنی زندگی در شهر‌ها را افزایش می‌دهد.

ایمنی و امنیت

فیلم دوربین‌های امنیتی معمولاً هنگام گزارش جرم بررسی می‌شود، اما این کار از وقوع جرم جلوگیری نکرده یا این که آن را متوقف نمی‌کند. دوربین‌های امنیتی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، این قابلیت را دارند که فیلم‌ها را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کنند و رفتار مجرمانه را تشخیص دهند که پس از آن می‌توان بلافاصله گزارش داد و با آن برخورد کرد. این دوربین‌ها همچنین می‌توانند افراد را از روی لباس تشخیص دهند. این قابلیت به فناوری اجازه می‌دهد تا افراد مظنون را سریعتر از همیشه پیدا کند.

مدیریت آلودگی

دانشمندان فناوری‌ای توسعه داده اند که از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل آلاینده‌های فعلی و پیش بینی سطوح آلودگی در دو ساعت آینده استفاده می‌کند. این نوع فناوری به مقامات این امکان را می‌دهد که از قبل برای کاهش تأثیر آن‌ها بر محیط زیست تصمیم گیری کنند.

مدیریت پارکینگ

با استفاده از فناوری تشخیص پلاک، پارکینگ‌ها می‌توانند خودرو‌هایی را که بیش از ساعت مجاز خود در پارک هستند را شناسایی کنند تا هزینه اضافی را اعمال کنند. هنگامی که سیستم‌های هوش مصنوعی در سراسر فضا‌های پارکینگ در شهر‌های متراکم که در آن یافتن فضای پارک دشوار است یکپارچه شوند، ارائه بهتر فضای موجود به کاربران منتظر امکان‌پذیر خواهد شد.

اداره حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی مبنی بر هوش مصنوعی برای استفاده در شهر‌های هوشمند اختراع شده است. این فناوری باعث بهبود به موقع بودن و رضایت مشتری می‌شود. همچنین برنامه ریزی شده است که از اتوبوس‌های خودکار در داخل شهر‌ها استفاده شود تا بتوانند انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را کاهش دهند و استفاده از جاده‌ها را بهبود بخشند.

مدیریت ترافیک

فناوری هوش مصنوعی برای کاهش ترافیک و تصادفات با مدیریت و کاهش حرکت آن‌ها با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق استفاده می‌شود که می‌تواند آلودگی ترافیک را نیز کاهش دهد. استفاده از هوش مصنوعی در سیستم‌های دوربین ترافیک می‌تواند تصادفات جاده‌ای را در زمان واقعی تشخیص دهد و مقابله با آن‌ها را آسان‌تر کند.

منبع: ارم نیوز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: