کد خبر: ۴۰۶۰۲۰
۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۰۴:۰۰
0
ابدالی گفت: برخی گمانه زنی‌ها حاکی از این است که امید، تک درنای سیبری در ایران در منطقه جنوبی‌تر حضور دارد و منتظر سردتر شدن هوا است.

تک درنای سیبری زنده می‌ماند؟

یکی از رفتار‌های خارق‌العاده پرندگان انجام سفر‌های منظم به نقاط مختلف است که امروزه آن را با نام کوچ می‌شناسند.

کوچ که هنوز به عنوان یکی از اسرار دنیای پرندگان شناخته می‌شود را می‌توان سفر‌های منظمی تعریف کرد که پرنده به وسیله آن محیط زندگی خود را تغییر می‌دهد.

هر چند که تاکنون عامل اصلی مهاجرت شناخته نشده است، ولی تغییراتی که در طول شب و روز، درجه حرارت و مقدار مواد غذایی ایجاد می‌شود را می‌توان از عوامل مهم تلقی کرد.

در تعریفی دیگر آمده است: مهاجرت پرندگان یا کوچ پرندگان به سفر‌های منظم فصلی می‌گویند که بسیاری از گونه‌های پرندگان انجام می‌دهند. سفر پرندگان ممکن است در پاسخ به تغییرات آب و هوا، دسترسی به مواد غذایی یا زیستگاه باشد.

امید یکی از پرندگان مهاجر است که تنها بازمانده از جمعیت غربی درنای سیبری محسوب می‌شود و از لحاظ وفاداری و حفظ مسیر مهاجرتش به ایران به قهرمانی تبدیل شده که به تنهایی کریدور غربی مهاجرت که به ایران ختم می‌شود را حفظ کرده است.

امید تک درنای سیبری طی ۱۵ سال قبل هرساله به ایران می‌آمد. البته اوایل با «آرزو» همسرش برای زمستان‌گذرانی به تالاب فریدون‌کنار در مازندران مهاجرت می‌کرد. پس از شکار یا تلف‌شدن پرنده ماده که هنوز دلیل اصلی از دست‌رفتن او به‌صورت واضح مشخص نیست، امید هرساله به تنهایی مسیر چند ۱۰۰ کیلومتری را بال می‌زد و به شمال کشور می‌آمد.

اما امسال از او خبری نیست و نیامدنش به میزان نگرانی دوست‌داران محیط زیست و حیات وحش افزوده است.

همه ساله در زمستان حدود ۱۵۰ گونه پرنده زمستان گذران با جمعیتی بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار بال به تالاب و آب‌بندان‌های مازندران از جمله تالاب بین‌المللی میانکاله می‌آیند.

«امید» تک درنای سیبری هم از جمله این پرندگان است که ۱۲۰ روز به طور متوسط مهمان ایران است و تغذیه آن از بقایای کشاورزی و به عبارتی از باقی مانده شالی‌ها است.

غلامرضا ابدالی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست درباره آخرین پیگیری‌ها از وضعیت امید گفت: برخی گمانه زنی‌ها حاکی از این قضیه است که به دلیل سرد نشدن هوا به اندازه کافی جهت حضور امید در ایران این گونه در منطقه جنوبی‌تر حضور دارد و منتظر است که وضعیت هوا خنک و سردتر شود.

وی افزود: البته موردی هم داشته‌ایم که طی این سال‌ها یک بار امید اصلاً به ایران نیامد و شاید امسال هم مانند همان سال باشد.

ابدالی در مورد اینکه برخی گمانه زنی‌ها نیز حکایت از تلف شدن این گونه دارد، گفت: با قطعیت نمی‌توان در این زمینه اظهارنظر داشت، این موضوع را نه تأیید و نه رد می‌کنیم باید منتظر بمانیم و زمان پاسخ این موضوع را خواهد داد؛ ان‌شاءالله که به دلیل سرد نشدن هوا به فریدونکنار نیامده باشد.

پاییز ۱۴۰۰ چهاردهمین سفر «امید» به مازندران آغاز شد و هفتم آبان در تالاب فریدون‌کنار فرود آمد. امید در سال ۱۳۹۹ هم در ۱۴ آبان به مازندران آمد، اما در سال ۹۸ در ۲۹ مهرماه و زودتر از موعد به فریدون‌کنار آمد.

اما امسال هنوز خبری از مهاجرت امید به ایران نیست و دوست داران حیات وحش و محیط زیست همچنان چشم به راه حضور این پرنده در کشور هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: