February 2024 22 / پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۶۳۲۱
۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۰۳:۰۰
0
برای کشف منشأ ارواح سبز مرموز که گاهی در آسمان دیده می‌شوند، «ماریا پاساس وارو» با موسسه اخترفیزیک اندلس شورای تحقیقات اسپانیا در گرانادا و «جوستو سانچز دل ریو»، همکاری کردند.

کشف منشأ «ارواح سبز» مرموز که گاهی در آسمان دیده می‌شوند

فرقی نمی‌کند درمورد شفق‌های قطبی صحبت می‌کنید، چراغ‌های درخشان زیبای معروف به استیو، یا «ارواح» سبز رنگ و مرموز، آسمان ما مملو از پدیده‌های عجیب و جذاب است.

در حالی که می‌دانیم چه‌چیزی باعث ایجاد شفق‌های قطبی می‌شود و حتی ایده‌ای درباره علت ایجاد استیو داریم، منشأ «ارواح» مرموزی که گاهی در هنگام طوفان‌های شدید در آسمان ظاهر می‌شوند، مشخص نیست. اما اکنون، یک مطالعه جدید ممکن است پاسخ‌هایی داشته باشد.

طبق مطالعه جدید، این نور‌های سبز به دلیل وجود فلزات وارد جو ایجاد می‌شوند.

ارواح سبز

این ارواح تنها بخشی از گروهی هستند که دانشمندان آن را «پدیده‌های نورانی گذرا» می‌نامند. اولین مورد از این گروه‌بندی، رویداد‌های نوری سال ۱۹۸۹ است که در طی یک طوفان در ایالات متحده مشاهده شد.

دانشمند «دیو سنتمن» به دلیل اینکه این پدیده‌ها زودگذر و گریزان هستند، آن‌ها را ارواح نامید. با این‌حال، دیگر انواع آن نیز مشاهده و نامگذاری شده‌اند. نوع اِلف، به‌صورت درخشش‌های حلقه مانند ظاهر می‌شود، درحالی‌که غول‌ها خطوط نوری بنفش در آسمان هستند. با این‌حال، ارواح نادرتر هستند و گاهی اوقات در بالای شبح‌ها ظاهر می‌شوند.

اما برای کشف منشأ ارواح، دانشمندان «ماریا پاساس وارو» با موسسه اخترفیزیک اندلس شورای تحقیقات اسپانیا در گرانادا و همکارش، «جوستو سانچز دل ریو»، از ابزاری استفاده کردند که می‌تواند محتویات الکتریکی رنگارنگ و زودگذر را در بالای ابر‌های طوفانی تجزیه و تحلیل کند.

علت تشکیل

هنگامی که دانشمندان درباره ارواح سبز مرموز شنیدند، شروع به مطالعه این پدیده کردند و به دنبال جزئیات درمورد منشاء آن بودند. درنهایت، آن‌ها متوجه شدند که بیشتر مواد تشکیل‌دهنده ارواح آهن است و فقط مقدار کمی اکسیژن وجود دارد. آن‌ها معتقدند این یافته‌های جدید می‌تواند توضیح دهد که چرا این پدیده‌ها بسیار نادر به‌نظر می‌رسند.

محققان بر این باورند که آهن موردنیاز برای ظهور این ارواح سبز، زمانی به‌دست می‌آید که شهاب سنگ‌ها در جو زمین می‌سوزند و ردپایی از فلز در اتمسفر باقی می‌ماند. هنگامی که جریان الکتریکی از آن عبور می‌کند و باعث ایجاد یک شبح می‌شود، شکل مرموز بالای آن را تشکیل می‌دهد.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها