کد خبر: ۴۰۶۴۱۸
۲۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
0
این بانک در سال گذشته ۱۸ هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال مطالبات از شرکت‌های فرعی داشت که در شهریور سال جاری این رقم صفر شده است.

کاهش مستمر مطالبات جاری و غیرجاری بانک ایران زمین طی سال‌های اخیر

بانک ایران زمین در سال‌های اخیر تلاش کرده تا بتواند میزان مطالبات خود را روز به روز کاهش داده و در این راه گام‌های مثبتی برداشته است.

بانک ایران زمین از سال ۱۴۰۰ به این طرف دائما نسبت‌های مطالباتی خود را کاهش داده است. در سال ۱۳۹۷ نسبت تسهیلات غیر جاری بانک بالاتر از ۱۰ درصد بود و در سال ۱۳۹۹ به حدود ۸٫۵ درصد و در سال ۱۴۰۰ به ۶٫۳ درصد و سال بعد به زیر شش درصد کاهش یافت. همچنین نسبت‌های بدهی بانک هم وضعیت بهتری در سال ۱۴۰۲ پیدا کردند.

بر اساس این گزارش، این بانک در سال گذشته ۱۸ هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال مطالبات از شرکت‌های فرعی داشت که در شهریور سال جاری این رقم صفر شده است.

شایان ذکر است که هزینه مطالبات مشکوک الوصول بانک هم از رقم شش هزار میلیارد ریال به چهارهزار میلیارد ریال کاهش یافت.

از طرف دیگر مطالبات از بانک‌ها و موسسات اعتباری دیگر هم که در سال گذشته حدود ۵هزار میلیارد ریال بود امسال صفر شده است. همه این اتفاق‌ها در حالی افتاده است که تسهیلات بانک از رقم ۹۸ هزار میلیارد ریال در ابتدای پارسال به رقم ۲۸۷ هزار میلیارد ریال در پایان شهریور امسال رسیده است.

این گزارش می‌افزاید که بر مبنای طبقه‌بندی بانک مرکزی جمهوری اســلامی ایران، مطالبات غیرجاری نظام بانکی کشور به سه دسـته طبقه‌بندی می‌شـوند. در طبقه‌بندی اول، مطالبات سررسید گذشــته بانک‌ها تا ۶ ماه پس از سررسید محاسبه می‌شود و در صورت عدم بازپرداخت در طبقه‌بندی دوم یعنی مطالبات معوق که بین ۶ تا ۱۸ ماه از تاریخ اولین سررسید آن‌ها گذشته باشد، قرار می‌گیرند. در ســومین طبقه‌بندی که مطالبات مشــکوک‌الوصول اســت، مطالبات تاریخ گذشــته از ۱۸ ماه پس از اولین سررســید در نظر گرفته می‌شود که از حساســیت بیشتری برخوردار است. به طور معمول در اعلام رقم مطالبات معوق، تمام مطالبات طبقه‌بندی‌ها منظور می‌شــود که مسئولان بانکی و اقتصادی کشــور مطالبات مشــکوک‌الوصول را برای نظام بانکی خطرناک‌تر می‌دانند.

علاوه بر همه موارد گفته شده، کارشناسان بانکی می‌گویند که نگاهی به صورت مالی بانک ایران‌زمین نشان می‌دهد که این بانک در خصوص دریافت وثایق عملکرد مناسبی داشت؛ چراکه بخش عمده وثایق این بانک در بخش تسهیلات اشخاص حقیقی شامل ملک، سپرده، اوراق و قرارداد‌های لازم الاجراست. در بخش تسهیلات حقوقی نیز پس از چک و سفته، بیشترین مبلغ وثایق دریافتی مربوط به املاک و سپرده است؛ بنابراین نکته قابل ذکر است که بانک ایران زمین در همه این موارد اشاره شده کاهش را تجربه کرده و ریسک خود را در خصوص مطالبات کاهش دهد. در حقیقت، وضعیت بانک ایران زمین در حال بهبود مستر است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: