کد خبر: ۴۰۶۴۳۲
۲۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
0
عضو هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام با اشاره به ضرورت ارائه خدمات در حوزه تجاری و لجستیکی به بازرگانان و تجار مستقر در پیام و شنزن چین از انعقاد تفاهم نامه‌ای بین منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام و شرکت لجستیک بین الملل cntran واقع در منطقه ویژه اقتصادی شنزن چین خبر داد.

تفاهم‌نامه همکاری بین منطقه ویژه اقتصادی پیام و شرکت لجستیک بین المللی cntran چین منعقد شد

ایران ظرفیت‌های بسیار بالایی برای پیشرفت اقتصادی دارد و می تواند از چین که در واقع این مسیر پیشرفت طی ۲۰ سال اخیر به دلیل زاویه گرفتن از الگوی اقتصاد آمریکا و دنبال نکردن سیاست آن‌ها بوده و در این مدت چین تلاش کرد به لحاظ فناوری سرآمد باشد و پول ملی خود را جایگزین دلار کند، استفاده کند. ایران ۱۵ منطقه آزاد و ۳۳ منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد ۸۵۰ بسته سرمایه گذاری به ارزش ۱۵ میلیارد یورو مربوط به این ۴۸ منطقه را در شهریور ۱۴۰۲ در نمایشگاه چین شرکت کرد و ارائه داد.

چین موفق‌ترین کشور جهان در استفاده از مناطق ویژه به عنوان ابزاری برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی محسوب می‌شود. این کشور بیش از ۱۰۰ منطقه در انواع مختلف ایجاد کرده که به یکی از ابزار‌های اصلی برای تقویت توسعه فناوری و صنعت تبدیل شده است. با این شرایط می‌توان گفت این کشور می‌تواند نقش قابل‌توجهی در توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران داشته باشد.

بر این اساس منطقه آزاد را می‌توان به عنوان یک حوزه جغرافیایی خاص تعریف کرد که از شمول بسیاری از محدودیت‌های سرزمین اصلی خارج است و در آن دولت‌ها با ارائه امتیازات خاصی همچون معافیت از عوارض گمرکی مشوق‌های مالیاتی تسهیل رویه‌های اداری و مجوز‌ها از فعالیت‌های اقتصادی حمایت می‌کنند. با این شرایط مناطق آزاد معمولا با هدف دستیابی به یک یا چند مورد از چهار هدف دستیابی به «جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی»، «یک محرک برای کاهش بیکاری»، «حمایت از یک استراتژی اصالت اقتصادی گسترده» و «به عنوان یک آزمایشگاه برای اعمال سیاست‌ها و رویکرد‌های جدید» ایجاد می‌شوند.

ایجاد مناطق آزاد تجاری براساس مبانی نظری منطبق با راهبرد توسعه صادرات و راهبرد تجارت خارجی به پدیده‌هایی فراگیر در دنیای امروز تبدیل شده‌اند و از این رو می‌توانند به عنوان عامل محرک توسعه عمل کنند. هدف از ایجاد این مناطق فراهم کردن شرایط مناسب برای ارتباط و پیوند به اقتصاد جهانی و بهره‌مندی از اقتصاد رقابتی از طریق جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و انقلاب تکنولوژی تامین مواد اولیه و قطعات موردنیاز صنایع، برقراری پیوند‌های صنعتی با داخل کشور، افزایش و توسعه صادرات و افزایش توریسم و در نتیجه ارتقای دسترسی به بازار، مهارت‌ها، ایجاد اشتغال، افزایش درآمد‌های عمومی، افزایش رفاه اقتصادی و سپس منافع ملی است. مناطق آزاد تجاری این ظرفیت را دارند تا با جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی پایه توسعه صادرات را استحکام بخشیده و از طرف دیگر با بهره‌گیری از منابع و استعداد‌های بالقوه کشور مزیت‌های نسبی اقتصاد را بالفعل کنند.

 

غلامعلی رحیمی گفت: با توجه به تمرکز تولید کنندگان، تامین کنندگان و بازرگانان حوزه فناوری اطلاعات در پیام و شنزن چین، تسهیل در ارائه خدمات حمل و نقل بار زمینی و هوایی بین دو منطقه در دستور کار قرار گرفت.

رحیمی اضافه کرد: به همین منظور تفاهم نامه‌ای بین منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام باشرکت لجستیک بین المللی cntran واقع در منطقه ویژه اقتصادی شنزن چین منعقد شد.

وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه زمینه ارائه خدمات تجاری و لجستیکی برای بازرگانان از طریق تجمیع محموله‌های هوایی با ایجاد و یا ادامه پرواز و همچنین ترانزیت زمینی پیام ـ شنزن، بین پیام و این شرکت بین‌المللی را فراهم خواهد کرد.

عضو هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام، ایجاد دفتر تجاری با هدف توسعه بازاریابی و تبلیغات برای طرفین را از جمله مفاد این تفاهم‌نامه عنوان کرد و افزود: همچنین بررسی بازار‌ها و ظرفیت سنجی برای رفع نیاز تجار و تولید کنندگان، تبلیغات، تشکیل کارگروه مشترک با هدف تبادل اطلاعات و معرفی ظرفیت‌های هر دو طرف به تجار و تولید کنندگان از دیگر مفاد این تفاهم نامه دو جانبه است.

گفتنی است، شرکت لجستیک بین المللی cntran در منطقه ویژه اقتصادی شنزن مستقر بوده و دارای بیش از ۲۵۰۰ کانتینر مالکیتی است.

این شرکت هم اکنون تجهیزات الکترونیک مورد نیاز برخی شرکت‌های بزرگ در حوزه حمل و نقل و لوازم خانگی را به ایران ارسال می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: