February 2024 21 / چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۶۴۴۸
۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
0
عضو هیئت‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران ورود صندوق توسعه ملی به حمایت از توسعه تجدیدپذیر‌ها را گامی مثبت دانست.

نظام بانکی؛ پاشنه آشیل توسعه تجدیدپذیر‌ها

امیر طالبی عضو هیئت‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران گفت: انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر تلاش کرده است که مشکلات و موانع را از طریق برگزاری جلسه با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی احصاء کرده و در مرحله بعد پیشنهاد‌ها خود و اعضا را برای حل مشکلات جمع‌بندی و به مراکز ذی‌ربط ارجاع دهد.

وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال در زمینه تأمین مالی، استفاده از ظرفیت‌های فاینانس خارجی، تسهیل وثایق برای سرمایه‌گذاران و پیش‌فروش سوخت صرفه‌جویی شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌منظور تأمین مالی پروژه‌ها، مذاکره‌های متعددی با وزارت نیرو و نمایندگان مجلس شورای اسلامی صورت‌گرفته است.

این فعال انرژی‌های تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: موارد مهمی از این درخواست‌ها مانند صدور ضمانت‌نامه دولتی برای بخش خصوصی در طرح تأمین مالی که توسط مجلس تهیه و برای شورای نگهبان ارسال شده، گنجانده شده است همچنین در بحث دریافت حواله سوخت صرفه‌جویی شده برای پرداخت مطالبات تولیدکنندگان نیز پیگیری‌های مؤثری صورت‌گرفته است که امیدواریم برای دومین بار این حواله‌ها برای سرمایه‌گذاران صادر شود.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران یکی از راه‌حل‌های اساسی برای برطرف‌شدن چالش‌های صنعت تجدیدپذیر را برگزاری جلسه میان همه ذی‌نفعان با حضور نمایندگان بخش خصوصی نظیر انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر و مهم‌تر از آن پیگیری مصوبه‌های جلسه‌ها دانست.

طالبی، برگزاری نشست‌هایی که باهمت معاون اول رئیس‌جمهور با عنوان بررسی طرح‌های آب و انرژی برگزار می‌شود را بسیار ضروری خواند و گفت: به نظر می‌رسد لازم است که بخش اعظم زمان این جلسه‌ها صرف ایجاد هماهنگی میان وزارتخانه‌ها و هم‌راستا کردن اهداف آن‌ها باشد.

وی، با اشاره اینکه تاکنون چند تصمیم راهگشا و استراتژیک در نشست بررسی طرح‌های آب و برق با حضور معاون اول رئیس‌جمهور گرفته شده است، افزود: از جمله این تصمیم‌ها می‌توان به احداث چهارهزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی به‌منظور رفع ناترازی سوخت و برق و نیز ایجاد فضایی به‌منظور ورود صندوق توسعه ملی به تأمین مالی طرح‌های تجدیدپذیر اشاره کرد.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با بیان اینکه باتوجه به اینکه یکی از مشکلات اصلی که سبب توسعه نیافتن صنعت تجدیدپذیر شده است، دشواری تأمین مالی طرح‌ها است ادامه داد: فراهم‌کردن فضای ورود صندوق توسعه ملی یک گام اساسی در حل این مشکل است، اما در این مورد هم شبیه بقیه موارد لازم به هماهنگی‌های بیشتر است.

طالبی افزود: به‌عنوان‌مثال همچنان بانک‌های عامل درخواست وثایق سنگینِ خارج از طرح از سرمایه‌گذاران دارند که عملاً استفاده از منابع صندوق را اگر نه غیرممکن که بسیار دشوار می‌سازد.

وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر از آن جایی که پرداخت‌ها به سرمایه‌گذاران در صنعت برق به‌صورت ریالی است، همچنان تکلیف پرداخت اقساط صندوق توسعه ملی پس از احداث نیروگاه‌ها مشخص نیست، لذا لازم است بانک مرکزی مکلف به تبدیل ریال به ارز برای سرمایه‌گذاران شود؛ در غیر این صورت امکان استفاده از تسهیلات صندوق وجود ندارد.

عضو هیئت‌مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران همکاری وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی و سازمان محیط‌زیست برای تسهیل احداث ۴۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را بسیار ضروری دانست.
باشگاه خبرنگاران جوان اقتصادی اقتصاد و انرژی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: