February 2024 27 / سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
ایجاد کارگروه مشترک بین وزارت میراث و ایمیدرو دنبال می‌شود
کد خبر: ۴۰۶۶۰۵
۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰
0
ایجاد کارگروه مشترک بین وزارت میراث و ایمیدرو با جدیت دنبال می‌شود تا شاهد بازگشت گوهرسنگ به عرصه اقتصاد باشیم.

بازگشت گوهرسنگ به عرصه اقتصاد

بزرگترین چالشی که اقتصاد کشور را تهدید می‌کند، تکیه بر یک بخش و نادیده گرفتن ظرفیت‌های دیگر است. آنچه تهدید و حتی بحران درست می‌کند، اصرار بر استفاده از یک بخش اقتصاد است که از آن به عنوان اقتصاد تک محصولی یاد می‌شود. متاسفانه با سیاستگذاری غلطی رو به رو هستیم که وقتی یک بخش از اقتصاد فعال می‌شود، آنقدر بر آن بخش تاکید می‌شود تا تمامی ذخایر را بدست بیاوریم و بفروشیم و تا جایی پیش می‌رویم که چیزی از آن باقی نماند، سپس به سراغ دیگر منابع می‌رویم و همین رویه را دنبال می‌کنیم.

نادیده گرفتن ظرفیت‌ها

چیزی که تاثیرات منفی برجای می‌گذارد، ناتوانی در مقایسه ظرفیت هاست. البته شاید بهتر باشد از نادیده گرفتن به جای ناتوانی یاد کنیم. می‌گویند فردی پسر خود را به نزد پیامبر برد و از ایشان خواست کاری برای او پیدا کند. پیامبر فرمودند پسرت را پیش فلان زرگر ببر و من هم سفارش پسرت را می‌کنم. مرد در راه به یکی از دوستانش که آهنگر بود برخورد کرد و ماجرا را شرح داد. دوست آن مرد اعلام کرد که من هم به کارگر نیاز دارم و مرد پسرش را به آهنگر سپرد. پس از مدتی پسر به موفقیت خوبی دست پیدا کرد. آن مرد نزد پیامبر رفت و گفت شما پیامبر هستید و پسر مرا به زرگری معرفی کردید، اما من او را نزد آهنگر گذاشتم و اوضاع خوبی دارد. پیامبر فرمودند اگر پسرت نزد زرگر می‌رفت همین وضعیت را بدست می‌آورد و حتی شاید بهتر می‌شد، اما من به تو گفتم چکش یک مثقالی بدستش بدهی، اما تو پتک ۱۰ کیلویی بدستش دادی. این نشان می‌دهد که باید بدنبال فرصت‌ها باشیم.

مشاغل در صنایع

یکی از مهمترین بخش‌هایی که اقتصاد را به چالش کشیده، رفع مشکلات اقتصادی همچون بیکاری با استاده از فرصت‌های شغلی محدود است، این در حالی است که فرصت‌های شغلی بسیاری در کشورمان وجود دارد که مورد بی مهری قرار گرفته است. با نگاهی به تاریخچه کشورمان و موزه ها، متوجه می‌شویم که در چه بخش‌هایی توانمند بودیم و اکنون خبری از آن‌ها نیست، ظرفیت‌هایی که اگر به آن‌ها توجه می‌کردیم، دستاورد‌های بزرگی نصیب کشورمان می‌شد.

 

بیشتر بخوانید:

اجرای مناقصه طرح توسعه معادن طلای زرشورانجواهرات و صنایع دستی

با نگاهی به صنایع دستی و جواهرات تولید شده بدست ایرانیان، متوجه می‌شویم که در این زمینه چقدر ظرفیت و فرصت شغلی داریم، در حالی که نسبت به آن‌ها بی توجه هستیم. در حالی که گردش مالی طلا و جواهر در ایران بسیار بالاست، شاهد واردات طلای ساخته شده از هند، ترکیه، ایتالیا و دیگر کشور‌ها هستیم. اتفاقی که باعث می‌شود اشتغالزایی و درآمدزایی بالایی را به دیگر کشور‌ها بدهیم و در این بخش که پیشنه دیرینه و توانمندی بالایی داریم، تسلیم سیاستگذاران دیگر کشور‌ها باشیم.

گام‌های تعامل

اتفاق بسیار جالبی که رخ داده، حرکت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سوی فعال کردن ظرفیت‌های مغفول مانده است. به نظر می‌رسد مسوولان این وزارتخانه برای فعال کردن ظرفیت‌های کمرنگ، وارد عرصه شده و سعی دارند آن‌ها را فعال کنند. یکی از بخش‌های تاثیرگذار که سالهاست مورد بی توجهی یا کم توجهی قرار گرفته، گوهر سنگ هاست. از آنجا که معادن سنگ زیرمجموعه ایمیدرو و بهره گیری از گوهر سنگ‌ها در حیطه وزارت صنایع دستی است، طرفین وارد این عرصه شده و در راستای تعامل و هم افزایی در توسعه هنر صنعت گوهرسنگ، نشست هم اندیشی با حضور مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ و معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

درک متقابل

نکته قابل توجه، برگزاری جلسه در وزارت میراث فرهنگی است که نشان می‌دهد این وزارتخانه نسبت به مغفول ماندن این ظرفیت بخوبی آگاهی دارد. اما دستاورد‌های این جلسه بسیار مهم بود، زیرا معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر ایجاد کارگروه مشترک به منظور هم افزایی طرح توسعه گوهرسنگ بین وزارتخانه‌های صمت و صنایع دستی تاکید کرد. مریم جلالی گفت: ظرفیت برای اجرای برنامه‌های مشترک بین این دو مجموعه مشهود است و همکاری‌ها توسعه می‌یابد.

توریسم گوهرسنگ

در ادامه ابومحمد هاشمی مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ گفت: استفاده از ظرفیت ارگان‌ها و نهاد‌های ذی ربط در سند ملی توسعه صنعت گوهرسنگ کشور؛ در اجرای برنامه‌های این حوزه مورد توجه است. وی افزود: ظرفیت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جهت توسعه "توریسم گوهرسنگ" یکی از مواردی است که اگر مورد توجه قرار گیرد؛ در توسعه این صنعت سهم بسزایی خواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها