کد خبر: ۴۰۶۶۳۹
۰۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰
0
دفتر تحکیم وحدت تاکید کرد: ایران جزایر سه‌گانه را جزء لایتجزی خاک خود می‌داند و با هیچ کشوری بر سر تمامیت ارضی‌اش تعارف ندارد.

ایران با هیچ کشوری بر سر تمامیت ارضی خود تعارف ندارد

دفتر تحکیم وحدت با صدور بیانیه‌ای راجع به اجلاس اخیر کشور‌های عربی و روسیه، تاکید کرد: از همین رو جمهوری اسلامی ایران این جزایر را جزء لایتجزی خاک خود میداند و با هیچ کشوری بر سر تمامیت ارضی خود تعارف ندارد. در نهایت باید خاطر نشان کرد که در موضوع مطروحه و موضوعاتی از این قبیل ما به نوعی با جنگ روایت‌ها هم رو به رو هستیم.

متن کامل بیانیه به شرح ذیل است:

در سال‌های اخیر امارات متحده عربی بار‌ها نسبت به جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی ادعای واهی مالکیت را مطرح کرده است و همواره سعی کرده با همراه کردن سران برخی کشور‌های عرب و جهان از جمله آمریکا و روسیه با مواضع شاذ خود، تا حد امکان به این گنده گویی‌ها وجهه ببخشد.

اما هدف امارات از طرح چنین ادعایی در گذشته و حال اینست که مالکیت جزایر سه گانه را به عنوان مسئله روز حفظ کند، از همین رو پی در پی در اتحادیه‌های بین‌المللی نظریه اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و امثالهم این موضوع را مطرح و در حاشیه این اجلاسیه‌ها بیانیه‌ای را هم صادر می‌کند.

امارات در واقع می‌خواهد در افکار بین المللی چنین نمایان سازد که تلاش‌ها و اعتراض مستمر مسالمیت آمیز خود را در این خصوص انجام می‌دهد و هرساله هم به مجامع بین المللی یادآوری میکند، اما ایران نسبت به این موضوع بی توجه است چرا که طبق ماده ۳۳ منشور ملل متحد، طرفین هر اختلاف، که دوام آن ممکن است باعث تهدید صلح و امنیت شود، باید قبل از هر چیز، حل آن اختلاف را از مجرای مذاکره، میانجی گری، آشتی و امثالهم پیگیری کنند.

همراه شدن برخی کشور‌ها همانند روسیه با این اظهارات چیزی به بی ارزش و واهی بودن آن ادعا‌ها نمی‌افزاید.

باید خاطر نشان کرد که اگرچه ایران در موضوعات مختلفی با روسیه منافع مشترکی دارد، اما کوچکترین اقدام غیردوستانه و گستاخانه‌ای را تحمل نمی‌کند؛ به ویژه در خصوص تمامیت ارضی کشور و حفظ حریم خاک خود.

سران عرب، روسیه و تمامی جهانیان باید بدانند که هیچ بازیگر عاقلی در دنیا وجود ندارد که حاضر باشد کوچکترین چانه زنی‌ای در خصوص تمامیت ارضی خود انجام دهد چرا که بقای کشور‌ها و مقبولیت آن‌ها در نزد افکار عمومی مردم خود به توانایی آن کشور بر حفظ مرز و بوم خود دارد. مقوله‌ای که جمهوری اسلامی ایران در آن برخلاف حکومت پهلوی، سابقه‌ای درخشان دارد؛ هشت سال مقابله با تجاوز رژیم بعثی و عدم واگذاری حتی یک وجب از خاک این کشور میتواند مدعای خوبی برای این ادعا باشد.

از همین رو جمهوری اسلامی ایران این جزایر را جزء لایتجزی خاک خود می‌داند و با هیچ کشوری بر سر تمامیت ارضی خود تعارف ندارد. در نهایت باید خاطر نشان کرد که در موضوع مطروحه و موضوعاتی از این قبیل ما به نوعی با جنگ روایت‌ها هم رو به رو هستیم.

از یک سو روایت ایرانی از ماجرا و از سوی دیگر روایت طرف مقابل از ماجرا. امارات در این خصوص به طور مداوم در حال تلاش و روایت سازی بر مبنای تایید ادعای خود است که می‌تواند در افکار عمومی کشور‌ها تاثیر گذار باشد، لذا انتظار می‌رود سازمان‌های متولی و در راس آن‌ها وزارت امور خارجه به تولید آثار و بیان روایت خود از موضوع بپردازد و از حق بلامنازع کشور به خوبی دفاع کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: