February 2024 27 / سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۶۸۰۶
۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۰
0
اخیرا حکم بازگشت به تحصیل برخی از داوطلبان شبهه‌دار کنکور سراسری صادر شده و موجی از واکنش‌های متفاوت مسئولان امر را به همراه داشته است.

داستان داوطلبان شبهه‌دار کنکور سراسری به کجا خواهد رسید؟

بررسی‌ها نشان می‌دهند که بازگشت موقت به تحصیل ۳۵ داوطلب مشکوک به تقلب در کنکور که اکثرا مرتبط با رشته‌های پزشکی هستند، انجام شده است.

قائم مقام سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص وضعیت این دانشجویان این گونه توضیح داده بود که برای نمونه یکی از داوطلبانی که دستور موقت بازگشت به تحصیل برای او صادر شده است، در درس ریاضی نمره اش در کنکور ۱۴۰۰، ۷۷ درصد بوده، اما در آزمون‌های مجدد نمره زیر یک و منفی کسب کرده و در سایر دروس نیز نتایج مشابه به دست آمده است.

محمد رئیس زاده٬ رئیس سازمان نظام پزشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ما معتقدیم افرادی که تقلب کرده اند٬ نمی‌توانند عهده دار حوزه سلامت شود.

وی بیان کرد: افراد توانمند در زمینه‌های مختلف باید وارد جامعه پزشکی شوند و در این موضوع به خصوص که سلامت افراد در میان است٬ نمی‌توان ساده انگاری کرد.

او گفت: سازمان نظام پزشکی معتقد است که هر دانشجویی اعم از ایرانی یا خارجی برای تحصیل در حوزه پزشکی باید آموزش‌های باکیفیت ببیند؛ زیرا با جان بیماران سر و کار خواهد داشت و برای ما فرقی بین بیماران داخلی و خارجی نخواهد داشت.

رئیس دیوان عدالت اداری چندی قبل خبر از بازگشت داوطلبان مشکوک به تقلب، در کنکور سال جاری را داد و روز شنبه ۲۵ آذر نیز، حکم بازگشت موقت به تحصیل ۳۵ نفر از این افراد از سوی یکی از شعبات دیوان صادر شد.

عبدالرسول پورعباس٬ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پی صدور احکام بازگشت به تحصیل داوطلبان مشکوک به تقلب که توسط یکی از شعب دیوان عدالت اداری صادر شده است، ۲۷ آذر از ریاست سازمان سنجش استعفا کرد و در نامه‌ای تاکید کرد که سازمان سنجش عملاً توانایی اجرای این حجم از برگشت به تحصیل شبهه داران کنکور را ندارد و بر همین اساس تصمیم به کناره‌گیری از ریاست سازمان گرفته است تا شرایط برای فرد دیگر برای اجرای احکام صادر شده، فراهم شود.

محمدعلی زلفی‌گل٬ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد پذیرفتن یا نپذیرفتن استعفای رئیس سازمان سنجش و این که وضعیت سازمان در حال حاضر با توجه به استعفای رئیس آن چگونه است نیز گفت: این موضوعی فنی است.

در همین راستا حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه٬ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: هر مدیر و مسئولی نظری داشته باشد و نظرش سریع به اجابت نرسد٬ نباید استعفا کند. اگر رئیس سازمان سنجش بر استعفایشان اصرار داشته باشند و وزیر علوم نیز استعفای وی را بپذیرد٬ طبیعتاً وزیر شخص دیگری را جایگزین می‌کند.

وی درباره این‌که آیا وزیر علوم استعفای رئیس سازمان سنجش را پذیرفته است یا خیر٬ گفت: تا جایی که من اطلاع دارم وزیر علوم استعفای وی را نپذیرفته است.

پورعباس هم در واکنش به خبر عدم تایید استعفای وی توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از لحظه‌ای که از سازمان سنجش خارج شده‌ام تا کنون هیچ تماسی از سوی وزارت علوم با بنده گرفته نشده است.

وی با بیان این که از ساعت ۱۱ صبح ۲۷ آذر ۱۴۰۲ تمام مسئولیت‌های سازمان سنجش را واگذار کرده است، تاکید کرد که از صبح ۲۷ آذر ۱۴۰۲ هیچگونه مسئولیتی در قبال سازمان سنجش آموزش کشور به عهده ندارد و هیچ تماس و ارتباطی هم با سازمان برقرار نکرده است.

حال باید دید که نتیجه این رفت و آمد‌ها به کجا ختم می‌شود و امیدواریم با اتخاذ تصمیمات درست داوطلبان آزمون سراسری در مقاطع مختلف و آزمون‌های دیگر مانند آزمون زبان آیلتس با مشکل مواجه نشوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها