February 2024 21 / چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۶۸۵۵
۰۷ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۵
0
معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ادعای واردات برنج تنها توسط دو شرکت خصوصی در سال گذشته درست نیست.

انحصار ۲ شرکت در واردات برنج تکذیب شد

احمد خانی نوذری درباره شائبه ادعای برخی در فضای مجازی مبنی بر انحصار واردات برنج توسط دو شرکت خصوصی طی سال گذشته گفت: واردات برنج در سال گذشته در اختیار یک یا دو شرکت خاص نبوده است.

او افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که حجم واردات شرکت‌های مختلف با توجه به حضور رقبای متعدد در واردات برنج صورت گرفته است، زیرا ۱۵۰ واردکننده برنج داریم که پنج سال گذشه مستمر یا مقطعی واردات برنج داشته اند.

خانی نوذری ادامه داد: سال گذشته بخش عمده آن‌ها سابقه واردات برنج داشتند و هیچ کدام از بازیگران بیشتر از ۲۰ درصد سهم بازار را به خود اختصاص نداده اند و عملا به نوعی در فضای رقابتی همه اقدام به واردات کرده اند.

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره آخرین وضعیت ذخایر برنج، میزان تولید و فرایند واردات برنج به کشور و پاسخ به برخی شبهات مطرح شده از سوی برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز کشور به کالای استراتژیکی مثل برنج سالانه بالغ بر ۳ تا ۳.۵ میلیون تن است بخشی از نیاز بازار از محل تولید داخل و بخشی از محل واردات تامین می‌شود.

او افزود: برآورد‌ها نشان می‌دهد مطابق گزارش‌های معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی سالانه بالغ بر ۲ تا ۲.۵ میلیون تن با توجه به شرایط اقلیمی و میزان بارندگی ظرفیت تولید در کشور داریم.

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تقریبا حدود ۴۰ درصد نیاز بازار از محل واردات به شکل سنواتی تامین می‌شود، افزود: در حال حاضر حدود ۶۰ د رصد نیاز بازار از محل تولیدات داخلی است.

او ادامه داد: واردات در یک دهه گذشته نشان می‌دهد که به طور متوسط ایران سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن واردات برنج داشته است که البته در سال‌هایی به ۲ میلیون تن واردات نیز رسیده ایم، اما در برخی سال‌ها نیز میزان واردات کمتر از یک میلیون تن بوده است.

خانی نوذری گفت: میزان کسری برنج بازار داخلی سالانه به طور میانگین یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن محاسبه می‌شود.

او ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ با توجه به افزایش قیمت برنج در بازار داخلی میزان واردات برنجی که صورت پذیرفت با مدیریت وزارت جهاد کشاورزی ۳۰ درصد بالاتر از میانگین بود و بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شد. در حالی که تقریبا در دهه ۹۰ دو تا سه سال با این حجم واردات داشتیم که به واسطه شرایط خشکسالی میزان تولید برنج داخلی کاهش پیدا کرده بود.

این مقام مسئول گفت: عملا به واسطه ورود برنج خارجی به بازار در سال گذشته بخشی از چالش‌های افزایش قیمت برنج خارجی مدیریت شده و برج داخلی با وجود افزایش قیمتی که داشت. در سال ۱۴۰۲ اصلاح قیمت شد و خود بازار از منظر عرضه و تقاضا به تعادل رسید و قیمت‌ها در مسیر کاهش قرار گرفت و قیمت‌هایی که در سال جاری در حو زه برنج ایرانی می‌بینید پایین‌تر از قیمت سال گذشته است.

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: آمار‌هایی ارائه می‌شود مبنی بر اینکه ما ۲ تا ۳ میلیون تن در سال گذشته واردات داشتیم یا بالغ بر ۳ میلیون تن تولید برنج داخلی داشتیم که این آمار‌ها صحیح نیست، زیرا گزارش‌های وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد ما در سال گذشته کمتر از ۲.۵ میلیون تن برنج تولید داخل داشتیم و با مجموع واردات ۱.۸ میلوین تنی به نوعی التهابات بازار مدیریت شده است.

او افزود: گله مندی از سوی برخی از تولیدکنندگان امسال مطرح شده که با توجه به کاهش قیمت برنج داخلی ممکن است تولید اقتصادی نباشد بنابراین باید مدیریت در حوزه واردات صورت بگیرد.

خانی نوذری گفت: در وزارت جهاد کشاورزی با توجه به اعلام رسمی معاونت زراعت مبنی بر تولید ۲.۵ میلیون تنی برنج سقف ثبت سفارش‌ها را تعیین کردیم و بنابراین در سال ۱۴۰۲ حجم برنج وارداتی حداقل ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن کمتر از سال گذشته تعیین شده است و حتی از میانگین یک میلیون و ۴۰۰ هزارتنی برنج کمتری وارد کشور خواهد شد.

این مقام‌مسئول گفت: در مجموع حجم واردات برنج در سال ۱۴۰۲ کمتر از یک میلیون تن خواهد بود بر همین مبنا سهم بازار هر کدام از واردکنندگان برنج را تعیین کردیم و برآن مبنا بهشان ثبت سفارش داده ایم.

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به مدیریت ثبت سفارش‌ها ما در هشت ماهه امسال کمتر از ۷۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شده است و امیدواریم طی سه ماهه آینده با استمرار این روند و هدفگذاری ما واردات برنج یک میلیون تنی در کشور دست پیدا کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: