February 2024 22 / پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۶۹۷۸
۱۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
0
کارشناس سیاست خارجی گفت: مصر و ایران به عنوان دو کشور بزرگ می‌توانند از راه تعامل به حفظ ثبات و امنیت منطقه کمک کنند.

تهران و قاهره می‌توانند به حفظ ثبات و امنیت منطقه کمک کنند

هانی زاده کارشناس سیاست خارجی با اشاره به بازگشت روابط ایران و مصر به حالت عادی اظهار کرد: از ۲ سال گذشته به این طرف سلسله مذاکراتی میان ایران و مصر صورت گرفته است. یک سری مشکلاتی در رابطه با مناسبات تهران و قاهره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته که همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: موضوع قرارداد کمپ دیوید، مسئله روابط مصر و اسرائیل و موضوعات دیگری وجود دارد که موجب شده روابط مصر و ایران در حد پایینی باشد و در سطح دفاتر حفظ منافع ۲ کشور در پایتخت‌های ایران و مصر باقی بماند، اما پس از برقراری رابطه میان ایران و عربستان فضا برای تعامل با کشور‌های عرب در منطقه فراهم شده است.

هانی زاده گفت: از جمله مذاکراتی که بین مصر و ایران آغاز شده و ممکن است در نهایت به پیشرفت منجر شود و باعث ارتقاء مناسبات دو کشور در سطح سفیر شود.

وی افزود: دیدگاهی در وزارت خارجه مصر وجود دارد که روابط تهران و قاهره کمک خواهد کرد که فضای تعامل میان دو کشور و همچنین سایر کشور‌های منطقه دلپذیر‌تر باشد؛ مصر و ایران به عنوان دو کشور بزرگ می‌توانند از رهگذر تعامل به حفظ ثبات و امنیت منطقه کمک کنند.

این کارشناس سیاست خارجی گفت:، اما دیدگاهی که مانع ارتقاء سطح مناسبات دو کشور شده دیدگاه امنیتی است. سازمان‌ها و دستگاه‌های امنیتی مصر به شدت نسبت به گسترش مناسبات و رفت و آمد‌های ایرانیان به مصر حساس هستند و معتقدند مذهب شیعه اثنی عشری پذیرش بسیار بالایی در میان مردم مصر دارد و حضور ایرانیان در کشور می‌تواند به گسترش مذهب شیعه در مصر بینجامد؛ این موضوع باعث می‌شود که جایگاه مذهبی کنونی مصر متزلزل شود.

وی ادامه داد: تاکید سرویس‌های اطلاعاتی مصر بر این است که باز شدن پای ایرانیان به مصر به لحاظ اعتقادی مشکلاتی ایجاد می‌کند و این سرویس‌های امنیتی هستند که مانع ارتقاء روابط شده‌اند؛ اما به هر حال با توجه به شرایط منطقه مصر تمایل دارد که سطح مناسبات خود را با ایران ارتقاء ببخشد.

هانی زاده تاکید کرد: به ویژه آن که ایران دارای منافع اقتصادی است و سرمایه گذاری ایران در گذشته در صنعت نساجی در مصر باعث شده ایران در این صنعت و صنایع دیگر مانند استخراج نفت و سرمایه گذاری در خودرو می‌تواند با مصر اقدامات مشترکی انجام دهد و به همین دلیل به نظر می‌رسد که بعد اقتصادی در ارتباط با ایران و مصر بسیار می‌تواند مهم و موثر باشد.

وی گفت: وقتی مناسبات مصر و ایران و مناسبات ایران با سایر کشور‌های عرب منطقه ارتقاء پیدا کند باعث انزوای صهیونیست‌ها خواهد شد.

هانی زاده افزود: اسرائیل با داشتن یک رابطه با مصر از نظر مقامات اسرائیلی می‌تواند به کاهش نفوذ ایران منجر شود و بر عکس آن نیز صادق است. یعنی اگر ایران با مصر رابطه بسیار بالایی داشته باشد باعث انزوای اسرائیل خواهد شد و می‌تواند به کمک به مسئله فلسطین منجر شود.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: به نظر می‌رسد مصر به عملی کردن دو سیاست خارجی موازی محکوم است. یکی ارتباط با آمریکا که بسیار رابطه قدرتمندی است و دیگری هم رابطه با عربستان سعودی است که در حقیقت کمک دهنده مالی مصر است و بدون چراغ سبز آمریکا و عربستان امکان برقراری ارتباط میان مصر و ایران وجود ندارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها