کد خبر: ۴۰۷۰۴۶
۲۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۵
0
محققان چینی در تحقیقات جدید خود حرکت هسته زمین را در هر ۸.۵ سال یک بار کشف کرده‌اند که به طور بالقوه بر میدان مغناطیسی سیاره ما تأثیر می‌گذارد.

هسته زمین هر ۸.۵ سال یک‌بار حرکت می‌کند

در زیر سطح سیاره ما، یک حرکت مسحورکننده در جریان است. یک تکان چرخه‌ای در هسته زمین و کشفی مهم که ممکن است پیامد‌های قابل توجهی برای درک ما از میدان مغناطیسی زمین و دینامیک ژئوفیزیک داشته باشد.

دانشمندان چینی پدیده‌ای ریتمیک را کشف کرده‌اند. هر ۸.۵ سال یک بار، هسته درونی زمین یک لرزش ظریف حول محور چرخشی خود انجام می‌دهد. این کشف، که در مطالعه اخیر منتشر شده در مجله Nature Communications بیان شده است، ناشی از یک ناهماهنگی کوچک بین هسته داخلی زمین و گوشته آن است که لایه زیر پوسته که پایه سیاره ما است را تشکیل می‌دهد.

در عمق حدود ۱۸۰۰ مایلی (دو هزار و ۸۹۶ کیلومتر)، هسته زمین تقسیم شده است که شامل یک مرز بیرونی مایع در حال چرخش و یک لایه داخلی عمدتا جامد است. این منطقه چندین عملکرد مهم دارد از جمله طول روز و سپر مغناطیسی که از ما در برابر تابش خورشید محافظت می‌کند.

تغییرات آینده در شکل و حرکت هسته

نوسانات جدید در هسته داخلی به تغییرات احتمالی در شکل و حرکت هسته مایع اشاره دارد که به طور بالقوه منجر به تغییرات در میدان مغناطیسی زمین می‌شود. این نکته قابل توجه از تجزیه و تحلیل پیچیده حرکت قطبی زمین و اندازه‌گیری محور چرخشی سیاره ما نسبت به پوسته آن به دست آمده است که توسط محققان ژئوفیزیک به رهبری هائو دینگ (Hao Ding) از دانشگاه ووهان انجام شده است.

با مشاهده انحرافات ظریفی که هر ۸.۵ سال یک بار در حرکت قطبی اتفاق می‌افتد و همبستگی آن‌ها با تغییرات جزئی در طول روز در سراسر کره زمین، دینگ و همکارانش وجود این حرکت هسته داخلی را تایید کردند. یافته‌های آن‌ها نظریه‌های سنتی را به چالش می‌کشد. براساس فرضیه‌های سنتی یک هم‌ترازی بین هسته داخلی و محور‌های چرخش گوشته وجود دارد.

این شیب ۰.۱۷ درجه‌ای بین هسته داخلی و گوشته ممکن است نشان از وجود یک نیمکره شمال غربی متراکم‌تر در هسته به همراه با تغییرات چگالی بین لایه‌های داخلی و خارجی آن باشد.

جان ویدیل (John Vidale)، استاد علوم زمین در دانشگاه کالیفرنیا، از این تحقیق به عنوان واحد‌های سازنده اساسی برای درک سیاره ما استقبال کردند. این کشف درک مهمی در مورد پویایی هسته زمین فراهم می‌کند.

در حالی که عوامل جوی، اقیانوسی و آب‌شناسی به عنوان یک عامل در انحراف مشاهده شده رد می‌شوند، دانشمندان همچنان پیچیدگی این تجزیه و تحلیل را تایید می‌کنند و بیان دارند که نیاز به تخصص در رشته‌های مختلف دارد.

این کشف وعده می‌دهد که روزی رابطه پیچیده بین دینامیک هسته درونی زمین و پدیده‌هایی را که بر جهان ما تأثیر می‌گذارد، از فعالیت‌های لرزه‌ای گرفته تا تغییرات در میدان مغناطیسی، آشکار شود.

منبع: آی‌ای

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: