February 2024 27 / سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
نماینده دادستان در دادگاه منافقین:
کد خبر: ۴۰۷۰۹۵
۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
0
چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اعضای سازمان مجاهدین (منافقین) امروز در شعبه یازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران به صورت علنی برگزار شد.

منافقین بعد از انقلاب تا ۲۸ ماه سلاح جمع کردند

اولین جلسه دادگاه در ۲۱ آذرماه، نماینده دادستان اتهامات ۴ نفر از متهمان پرونده یعنی تشکیلات موسوم به مجاهدین خلق (معروف به گروهک منافقین) متهم ردیف اول، مسعود رجوی متهم ردیف دوم، مریم قجر عضدانلو (رجوی) متهم ردیف سوم و مهدی ابریشمچی متهم ردیف چهارم پرونده را قرائت کرد.

در ابتدای جلسه امروز، حجت الاسلام دهقانی رییس دادگاه گفت: امروز ادامه جلسه اول دادرسی برای رسیدگی به کیفرخواست واصله از دادسرای تهران در شعبه ۱۱ دادگاه کیفری یک استان تهران به تصدی بنده و مستشاران محترم برگزار می‌شود. با توجه به حضور وکلا و شکات و نماینده دادستان و مردم و اصحاب رسانه علنی بودن دادگاه را اعلام می‌کنم.

در ادامه جلسه نماینده دادستان با حضور در جایگاه به قرایت ادامه کیفرخواست پرونده پرداخت.

نماینده دادستان با حضور در جایگاه قبل از قرائت کیفرخواست گفت: گروهک تروریستی منافقین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به مدت ۲۸ ماه شروع به جمع آوری و اختفای سلاح و مهمات کردند. آن‌ها داشتند توطئه چینی می‌کردند.

وی افزود: این گروهک تروریستی جنایات زیادی را در ۳۰ خرداد ۶۰ مرتکب شدند، از جمله زخمی کردن مردم و شهید کردن شهروندان و ایراد خسارات به اموال عمومی و خصوصی.

در ادامه کلیپی از جنایات این گروهک تروریستی که در ۳۰ خرداد سال ۶۰ مرتکب شدند، در دادگاه پخش شد.

نماینده دادستان سپس گفت: این گروهک ادعا می‌کرد که مبارزه با امپریالیسم نیاز به اسلحه و شاخه نظامی دارد، اما این گروهک در ابتدای سال ۶۰ در خیابان رژه می‌رفت و با مردم در خیابان درگیر می‌شد. این شاخه نظامی باعث توهم منافقین شد و گمان می‌کرد با چند حرکت سریع می‌تواند قدرت را دست بگیرد. این توهم باعث شورش مسلحانه تروریستی‌ها در ۳۰ خرداد ۶۰ بود که در آن منافقین یک جنایت بزرگ را رقم زد.

وی ادامه داد: ما در اسناد امریکا داریم که اسنادش بدست ما رسیده و ابایی از پخش آن نداریم خود امریکا اعلام می‌کند نیرو‌های ایران در مقابل جنایات این گروهک تروریستی مدت‌ها عکس العمل نشان ندادند و آن‌ها جنایت می‌کردند. این مطلبی است که دستگاه دیپلماسی امریکا به آن اقرار می‌کند و باعث روسیاهی این گروهک شد. این گروهک اول سلاح جمع کرد و بعد شاخه نظامی پاره وقت تشکیل داد و نهایتا این شاخه را در خیابان‌ها آوردند. در اسناد امریکا هست که جمهوری اسلامی تا مدت‌ها فقط با آن‌ها مدارا می‌کند، ولی این‌ها قتل و غارت و ایراد خسارت به اموال عمومی و خصوصی را ادامه می‌دهند.

نماینده دادستان پس از پخش تصاویری از واقعه ۳۰ خرداد سال ۶۰ گفت: همه این مستندات از شبکه نفاق هم پخش شده است که حاوی از آن است که «مشت را با مشت و گلوله را با گلوله پاسخ می‌دهیم.» هرچند نیرو‌های حکومت ایران در مقابل جنایات این گروهک تروریستی مدت‌ها عکس‌العمل نداشتند.

وی افزود: بعد از اقدام مسلحانه گروهک تروریستی منافقین در خرداد سال ۱۳۶۰، مسعود رجوی و چند تن از اعضای گروهک جلسه‌ای را با محوریت اینکه آیا بعد از اقدامات ۳۰ خرداد ورود گروهک به فاز نظامی را اعلام کنند یا نه؟ که اعلام می‌کنند و پیشنهاد بعدی رجوی انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی بود، تشکیل می‌دهند.

نماینده دادستان اضافه کرد: پیش از اقدام به اجرای این تصمیم، رجوی به فرانسه سفر می‌کند و بعد از بازگشت وی دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران را با بمب‌گذاری منفجر می‌کنند و بعد از آن با طراحی ابریشمچی، بنی‌صدر، رجوی و چند تن دیگر با ربایش یک هواپیما از ایران به فرانسه فرار میکنند.

نماینده دادستان ادامه داد: جنایت‌های سازماندهی شده منافقین باعث شد تا دستگاه قضایی و نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی با منافقین برخورد قانونی کنند.

نماینده دادستان گفت: در پنجم مهر سال ۱۳۶۰ منافقین بار دیگر شاخه پاره وقت نظامی خود را دوباره به خیابان آوردند. در این روز منافقین به صورت علنی سلاح به خیابان آورده و هر کسی که سد راهشان بود را به شهادت رساندند. در این روز تلخ از کودک ۳ ساله تا پیرمردی ۹۰ ساله شهید شدند.

وی افزود: نکته جالب آنکه اسناد و تصاویر این جنایت از شبکه تروریستی منافقین نیز پخش شده است. مسعود رجوی سرکرده منافقین درباره این جنایت گفته است که اول مردم را در میدان شهدا تشویق کردیم با ما همراه شوند، اما مشاهده کردیم که تعادل به هم ریخت و مردم حاضر به همکاری نشدند.

نماینده دادستان با بیان اینکه مسعود رجوی اعتراف کرده که به دلیل اینکه مردم به میلشیای نفاق بی‌توجهی کردند گروهک به سمت مردم عادی و کسبه آتش گشود، افزود: پس از جنایت پنجم مهر سال ۶۰ برخی از اعضای منافقین از کشور فراری و برخی دیگر در هسته‌های عملیاتی و تروریستی در خانه‌های تیمی مخفی شدند.

وی افزود: بخشی از گروهک که در داخل کشور پنهان شده بود توسط رجوی آموزش دوباره دید. رجوی از پاریس به این افراد آموزش ترور و بمب گذاری می‌داد. رجوی کتابچه‌های ترور را از پاریس به تهران می‌فرستاد.

نماینده دادستان ادامه داد: چهار ضربه اطلاعاتی سازمان اطلاعات سپاه به هسته‌های تروریستی در سال‌های ۶۱ و ۶۲ و متلاشی شدن باند‌های ترور باعث به هم ریختگی گروهک منافقین شد. پس از ضربه زدن به خانه‌های تیمی منافقین، این گروهک متوهم برای ایجاد وحشت عملیات مهندسی معکوس را راه انداخت.

وی تصریح کرد: منافقین گمان می‌کردند که مردم عادی و کسبه خانه‌های تیمی را لو داده‌اند، از این رو مردم را ربوده و در مکان‌های پنهان شکنجه و سپس شهید می‌کرد.

وی اظهار کرد: در واقع در این برهه تاریخی نهاد‌های قانونی برآمده از انقلاب وارد می‌شوند و برخورد با اقدامات جنایتکارانه این گروهک تروریستی را در دستور کار قرار می‌دهند و در نتیجه این اقدامات، عده زیادی از اعضای گروهک تروریستی به خارج از کشور متواری می‌شوند و ته‌مانده‌های این تشکیلات، شبکه‌ای از خانه‌های تیمی ایجاد می‌کنند و مسعود رجوی در قالب نشریه مجاهد یا جزوات کتبی که منتشر می‌کردند آموزش‌هایی با محتوای ترویج خشونت و اقدامات تروریستی را به طرفداران خود یاد می‌دادند.

نماینده دادستان افزود: از نظر مریم رجوی نیز کسی که ریش داشت، حزب اللهی بود یا کاسبی که در حجره خود عکس امام (ره) را داشت نیز حزب اللهی بود، باید اعدام خیابانی شود. همچنین در اسناد مربوط به نشریه مجاهد آموزش چگونگی ترور‌های خیابانی، فرار و تعقیب و گریز، نحوه گذاشتن قرار‌های ملاقات، نحوه ساخت و جابه‌جایی مواد منفجره و نحوه مقابله با دستگیری‌های ناخواسته آموزش داده می‌شد.

دادگاه منافقین

در ادامه کلیپی از جنایات گروهک تروریستی منافقین که در تاریخ ۵ مهر ۱۳۶۰ مرتکب شدند، در دادگاه پخش شد.

نماینده دادستان افزود: پس از انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران امام (ره) کشور‌های مدعی حقوق بشر این جنایت را محکوم نکردند! مسعود رجوی در دیدار با ژنرال حبوش رئیس سرویس اطلاعات عراق (استخبارات) فاش کرد که منافقین نه تنها ساختمان حزب جمهوری اسلامی را منفجر کرده بلکه مسئولیت انفجار دفتر نخست وزیری نیز با او بوده است. همچنین ماموریت توجیه کلاهی به موسی خیابانی سپرده شده بود.

وی با تشریح فرایند عملیات مهندسی گفت: در این مرحله مسعود رجوی و اعضای خانه‌های تیمی عملیات مهندسی را طراحی کردند و، چون این افراد متوهم بودند و فکر می‌کردند که افراد عادی محله، خانه‌های تیمی آن‌ها را لو داده است؛ از اینرو آن‌ها را به خانه‌های تیمی می‌بردند، از آن‌ها اعتراف می‌گرفتند، شکنجه و مثله می‌کردند و سپس جسد آن‌ها را به خار ج از شهر می‌بردند و دفن می‌کردند و همه این‌ها بخشی از اعترافات و اظهارات شخصی است که راننده و مسئول انتقال اجساد به خارج از شهر بود و همه این مسائل همراه با مستندات در کیفرخواست قید شده است.

در این بخش از دادگاه خواهر یکی از شهدایی که به دست اعضای گروهک منافقین به شهادت رسیده است، با اجازه رئیس دادگاه در جایگاه قرار گرفت و درباره نحوه شهادت خواهرش توضیح داد: زینب دانش‌آموز ۱۴ ساله‌ای که برای نماز جماعت و با اجازه مادرش از منزل خارج شده بود به دست اعضای گروهک منافقین با چادرش خفه شده بود.

این خواهر شهید افزود: به کدامین گناه خواهرم را به شهادت رساندند؟

نماینده دادستان با تشریح اینکه چهار ضربه اطلاعاتی سازمان اطلاعات سپاه به هسته‌های تروریستی در سال‌های ۶۱ و نیز سال ۶۲ و متلاشی شدن باند‌های ترور باعث به ریختگی گروهک منافقین شد، گفت: پس از زیر ضربه رفتن خانه‌های تیمی منافقین؛ این گروهک متوهم برای ایجاد وحشت عملیات مهندسی معکوس را راه انداخت.

وی تصریح کرد: منافقین گمان می‌کرد که مردم عادی و کسبه خانه‌های تیمی را لو داده‌اند؛ از این رو مردم را ربوده و در مکان‌های پنهان شکنجه و سپس شهید می‌کرد.

نماینده دادستان یادآور شد: پس از صدور قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت و اتمام جنگ عراق و ایران، حیطه اقدامات شاخه نظامی که به عملیات محدود در نواحی مرزی ختم می‌شد، مریم رجوی از فرانسه می‌آید و عملیات‌های راهگشایی را طراحی می‌کند.

منافقین چرا عملیات تروریستی راهگشا را راه انداخت؟

نماینده دادستان بیان کرد: پس از آنکه رجوی گروهک تروریستی منافقین را به عراق برد. منافقین با همکاری سازمان استخبارات عراق از مرز عبور کرده و برای عملیات تروریستی شهری وارد ایران می‌شدند.

وی افزود: در آن زمان رجوی معتقد بود که عملیات مرزی برای منافقین ارزش افزوده نداشته و برای باقی ماندن نام سازمان مجاهدین خلق لازم است که ترور‌های بزرگ انجام شود. منافقین از ستاد داخله خود خواسته بود با عملیات‌های راهگشا دست به ترور مردم در شهر‌ها بزنند. منافقین این اقدامات را به نیابت رژیم بعث انجام داده و به جای آن تضمین ماندن در عراق و گرفتن پنج میلیون بشکه نفت را گرفته بود! منافقین آن زمان خون مردم را با نفت تاخت زده بود.

نماینده دادستان با یادآوری اینکه کانون‌های شورشی مدنظر منافقین در اغتشاشات اخیر (سال ۹۸ و پاییز ۱۴۰۱) نیز فعال بود و نسخه جدیدی از ستاد داخله این گروهک تروریستی است که از آلبانی اداره می‌شود، اظهار داشت: در یکی از اسناد اطلاعاتی آمریکا درباره شنود منافقین در پاریس آمده است که منافقین به اقدامات تروریستی اعتراف کرده‌اند.

وی گفت: در این سند آمده است که سازمان سیا در لس‌آنجلس چندین تلفن هماهنگ را شنود کرده که در آن رهبران گروهک تروریستی مجاهدین خلق در فرانسه و آلمان اعلام می‌کردند که اقدامات تروریستی و بمب گذاری کار آن‌ها بوده است.

در جلسه دوم دادگاه در ۲۸ آذرماه، کیفرخواست متهمان ردیف ۵ تا ۲۳ پرونده اعم از زهره اخیانی، فهمیه اروانی، مهدی براهی، مژگان پارسایی، زهرا مریخی، محمد علی توحیدی خانیکی، علی خدایی، مهدی خدایی، عباسعلی داوری فیضی پورآذر، سید مجید سید المحدثین، صدیقه حسینی، مسعود طریقت، مهوش سپهری، قدسی خرازیان، مهناز سلیمیان، محسن سیه گلاه، مریم فضل مشهدی، بهشته شادرو، ژیلا دیهیم قرائت شد.

در سومین جلسه دادگاه در ۵ دی ماه، نماینده دادستان کیفرخواست متهمان ردیف ۲۴ تا ۳۳ اعم از ابوالقاسم رضایی، حمیرا حجتی امامی، محمود عطایی کاریزی، گلناز جواهری ساعتچی، مهربان حاجی نژاد، مرتضی اسماعیلیان مارنانی، دولت نوروزی، زهرا بخشایی، محمد حیاتی و نیکو خائفی اشکذری را قرائت کرد.

این پرونده، ۱۰۴ متهم حقیقی و یک متهم حقوقی -تشکیلات موسوم به مجاهدین خلق (معروف به گروهک منافقین) دارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها