نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد؛
کد خبر: ۴۰۷۱۶۲
۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
0
حیدری گفت: برای رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی و همراهانش در ایران و عراق دادگاه تشکیل می‌شود سپس مستندات آن به دادگاه لاهه ارسال می‌شود.

تشکیل دادگاه برای رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی در ایران و عراق

شهریار حیدری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره پرونده ترور سردار سلیمانی گفت: در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جلسه‌ای برای پیگیری پرونده ترور سردار حاج قاسم سلیمانی با حضور دستگاه‌های مختلف تشکیل شد. وزارت خارجه اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده و دستگاه قضایی اقداماتی را انجام داده که بقیه دستگاه‌ها از این اقدامات حمایت کردند.

وی ادامه داد: مستندات جریان ترور سردار سلیمانی در اختیار دادگاه قرار گرفته و از آنجا که یک پرونده بین‌المللی است پروسه‌اش با دادگاه‌های داخلی متفاوت است.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس بیان کرد: قطع‌به یقین ایران این پرونده را به دادگاه لاهه منتقل می‌کند، چون حق کشور ما است که پرونده ترور سردار سلیمانی را پیگیری کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: مستندات نقش هر گروه، جریان و هر شخصی از ترامپ گرفته تا افراد دیگری که در این ترور نقش داشتند کاملا محکم و مشخص است.

حیدری گفت: آنچه در وظایف دستگاه قضایی، وزارت خارجه و سایر دستگاه‌ها در خصوص پرونده ترور سردار سلیمانی است، انجام می‌شود ضمن اینکه در عراق هم کمیته‌ای برای ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان تشکیل شده چراکه عراق میزبان بوده و از سردار سلیمانی به صورت رسمی دعوت کرده بود لذا باید به هر شکل عراق به‌عنوان شاکی در دادگاه و سازمان‌های حقوق بشری حضور داشته باشد تا این پرونده به نتیجه برسد.

وی اظهار کرد: در ایران و عراق دو دادگاه برای پرونده ترور سردار سلیمانی و همراهانش تشکیل می‌شود تا روند صدور رای بین‌المللی طی شود، چون ترور در عرف نظام بین‌الملل است و این موضوع باید پیگیری شود بنابراین این دادگاه‌ها در ایران و عراق در حال شکل‌گیری است و مستندات آن موجود است و در زمان مقرر اقدامات لازم انجام می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: