کد خبر: ۴۰۷۳۶۹
۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۵
0
مدیرکل خودرویی وزارت صمت گفت: ۳۸ میلیون خودروی فرسوده در کشور داریم که ۱۲ میلیون آن مربوط به موتور سیکلت‌هاست.

۳۷ درصد خودروهای کشور فرسوده هستند

توکلی لاهیجانی مدیرکل خودرویی وزارت صمت در برنامه فرامتن گفت: ۳۸ میلیون خودرو فرسوده داریم که از این تعداد ۱۲ میلیون موتور سیکلت است و طبق بررسی‌های صورت گرفته میزان آلایندگی یک موتور سیکلت کاربراتوری ۸ برابر سایر وسایل نقلیه است.

او گفت: حدود ۳۷ درصد از خودرو‌های کشور فرسوده وجود دارد و میزان آلاینده‌های کشور در بخش موتور سیکلت بسیار بیشتر است به طوری که تا سال ۹۶ تنها موتورسیکلت‌های کاربراتوری تولید می‌شد و این موضوع برای ما یک تهدید است و باید از این تهدید به عنوان یک فرصت استفاده کنیم.

توکلی بیان کرد: یک میلیون ۳۴۰ هزار خودرو تولید شده و امسال میزان تولید ما افزایش خواهد یافت

وی گفت: پیش از این اسقاط خودرو تنها و خاص برای وارد کنندگان خودرو بود و از زمانی که جلوی واردات گرفته شد میزان اسقاط خودرو هم کاهش یافت و با آزاد شدن واردات خودرو باید برنامه ریزی کنیم که گواهی صدور اسقاط افزایش نیابد چراکه در سال ۱۴۰۱ گواهی اسقاط از ۵ میلیون تبدیل شد به شود ۲۰ میلیون فشار به تولید کننده و وارد کننده وارد شد.

وی بیان کرد: برای تبدیل شدن تهدید به فرصت لایحه ساماندهی خودرو‌های فرسوده اعلام کرده ایم زمانی که گواهی اسقاط صادر می‌شود ۱.۵ درصد باید به صندوق اسقاط خودرو واریز شود.

محصول دوباره به چرخه تولید می‌رسد

توکلی افزود: بسته تشویقی و تنبیهی برای خودرو‌های اقساطی گذاشته‌ایم و در این زمینه هم آیین‌نامه‌ای را طراحی کرده‌ایم که این آیین‌نامه دارای سه ویژگی است به طوری که قانونی طراحی کرده ایم که اجازه افزایش قیمت دیگر به خودرو‌های اسقاطی ندهیم و همین موضوع خود باعث می‌شود که دیگر صاحب خودرو فرسوده انگیزه‌ای برای نگه داری از خودرو نداشته باشد.

او بیان کرد: در بسیاری از کشور‌های خارجی در حوزه نوسازی خودرو زمانی که خودرویی فرسوده می‌شود اجازه افزایش قیمت ندارد، اما در ایران برخی اوقات این موضوع برعکس است

او اظهار کرد: عمر خودرو‌های فرسوده در بخش سواری ۲۰ سال است و باید برنامه‌ای را در نظر گرفت که عوامل تشویقی به سمت نوسازی بروند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: