February 2024 27 / سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور مطرح کرد؛
کد خبر: ۴۰۷۴۸۰
۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
0
لطفی گفت: نکته ای که در مد ایرانی-اسلامی وجود دارد این است که اقبال زیادی از آن می‌شود تا جایی که در خیلی از کشور‌های همسایه و اروپا مورد توجه است.

روی خوشِ کشور‌های همسایه و اروپایی به مد ایرانی-اسلامی

سجاد لطفی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس درمورد اقدامات این کارگروه برای صادر کردن فرهنگ پوشش کشور به عنوان مد ایرانی - اسلامی و قابلیت صادر شدن این نوع پوشش گفت: برای همه حرکت‌ها در کشور سه شاخص وجود دارد که عبارتند از: عقلانیت، عدالت و معنویت. وقتی صحبت از عقلانیت می‌کنیم یعنی حرکت و تصمیمی که کمترین اشتباه را داشته و به عبارتی حساب شده باشد. در نتیجه، این موضوع حتماً به پژوهش نیاز دارد و باید آینده پژوهی داشته باشد. لذا، در عرصه‌ی مد یک سری از بنیه‌های اقتصادی - فرهنگی هستند که به پیش بینی روند‌ها یا ترند‌ها می‌پردازند و اساساً صنعت مد به چنین آینده پژوهی نیاز دارد.

او با اشاره به اهمیت پژوهش در صنعت مد و لباس تصریح کرد: پژوهش در شناخت بازار و جوامع نهفته است تا جایی که یکی از اتحادیه‌های مشهور حوزه پوشاک در کشور تحقیق از بازار انجام داده و به نتایج خیلی خوبی رسیده است و این نشان می‌دهد وقتی صحبت از پژوهش می‌کنیم محدود به دانشگاه نیست و از سیاست گذار و دستگاه تصمیم گیر گرفته تا دانشگاه و دانشجو و نساج و صنعتگر به این پژوهش‌ها نیاز دارند، ولی موضوعات آن‌ها متفاوت هستند.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور درمورد حوزه مد ایرانی - اسلامی مطرح کرد: نکته‌ای که در مد ایرانی - اسلامی و یا در اصطلاح صنعت مد و پوشاک، حیطه‌ی مد پوشیده یا مادست فشن وجود دارد این است که اقبال زیادی از آن می‌شود تا جایی که در خیلی از کشور‌های همسایه و اطراف ما و حتی اروپا موردتوجه است. زیرا الان، شاهد یک موجی هستیم که به عبارتی، برگشت به لباس‌های پوشیده است.

درواقع، یکی از دلایلی که بانوان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند موضوع پوشش است و به همین خاطر، وقتی یک سری از جریانات مد و ترند چنین چیز‌هایی را بسترسازی می‌کنند از سوی یک سری از بانوان پس زده می‌شوند و آن‌ها جایگزین می‌خواهند و مادست فشن یا مد پوشیده می‌تواند جایگزین خیلی خوبی باشد که اتفاقاً با درنظر گرفتن تنوع فرهنگی همان جوامع، با ادبیات نرم و فرهنگی خودشان صحبت می‌کند.

لطفی گفت: ما حتی در استان‌های خودمان نیز، نمی‌توانیم بگوییم لباس متحدالشکلی وجود داشته باشد. چون بوم فرهنگی استان‌های شمالی با بوم فرهنگی استان‌های جنوبی، شرقی و غربی و حتی مرکزی کشور تفاوت دارد و باید این تنوع را به رسمیت بشناسیم و هنر و هنرمندی ما این است که از طراحان بخواهیم با یک سری از عوامل و مولفه‌های مشترک به ارائه طراحی‌هایی بپردازند چراکه زمینه آن‌ها وجود دارد و این اتفاق، چیز ناممکنی نیست.

دبیر کارگروه مد و لباس کشور با اشاره به اتفاق فرهنگی «با افتخار ساخت ایران» ادامه داد: الان، یک نشان تحت عنوان «با افتخار ساخت ایران» را داریم که در همین راستا، بنده به یکی از نشان‌های مطرح پوشاک کشور مراجعه کردم که روی دیوار خود نوشته بود: «با افتخار ساخت ایران». در حقیقت، این‌ها حلقه‌ها و زنجیره‌هایی هستند که با هم تکمیل می‌شوند و به پارچه و نساجی ما هم می‌رسند و این موضوع به عنوان یک اتفاق فرهنگی باعث خوشحالی و خوشنودی است که باید در ذهنیت ما ایرانی‌ها پُررنگ شود.

لطفی افزود: شاید اگر ۱۵ سال قبل، ما «با افتخار ساخت ایران» را از هموطنان عزیزمان درخواست می‌کردیم و به آن‌ها پیشنهاد می‌دادیم، می‌گفتند جنس ایرانی. اما الان، با افتخار و قاطعانه می‌توانیم، بگوییم جنس ایرانی کم از جنس‌های مشابه ندارد تا جایی که بعضاً حتی در کالا‌های قاچاق که ثبت و ضبط می‌شوند کارشناس به اشتباه می‌افتد که واقعاً این کالا ایرانی است یا خارجی؟! این نشان می‌دهد کیفیت جنس ایرانی خوب شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها