کد خبر: ۴۰۷۶۳۷
۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۵
0
به گفته ناسا، دمای جهانی در سال گذشته میلادی نسبت به دهه ۱۸۸۰ و زمان آغاز اندازه‌گیری دما، ۲.۵ درجه گرم‌تر بوده است.

ناسا هم تأیید کرد؛ ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال ثبت‌شده در تاریخ بوده است

ناسا گزارش سالانه دمای جهانی خود را با همکاری اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) منتشر کرده که طبق آن، ۲۰۲۳ گرم‌ترین سال ثبت‌شده از زمان شروع اندازه‌گیری دما در سال ۱۸۸۰ بوده است.

به گفته ناسا، دمای جهانی در سال گذشته میلادی تقریباً ۲.۱ درجه فارنهایت (۱.۲ درجه سانتیگراد) بالاتر از میانگین دوره پایه ناسا، یعنی از ۱۹۵۱ تا ۱۹۸۰ بوده و همچنین نسبت به دهه ۱۸۸۰، ۲.۵ درجه گرم‌تر بوده است.

«بیل نلسون»، مدیر ناسا در بیانیه این آژانس گفت: «گزارش دمای جهانی ناسا و NOAA همان چیزی را تأیید می‌کند که سال گذشته میلیارد‌ها نفر در سراسر جهان تجربه‌اش کرده‌اند. ما با بحران آب‌و‌هوایی مواجه هستیم؛ از گرمای شدید، آتش‌سوزی‌ها و بالاآمدن سطح آب دریا‌ها می‌توان نتیجه گرفت که زمین درحال تغییر است.»

در سال ۲۰۲۳، صد‌ها میلیون نفر در سراسر جهان گرمای شدیدی را تجربه کردند و از ژوئن تا دسامبر، هر ماه با یک رکورد جهانی در این زمینه مواجه بوده‌ایم. جولای به‌عنوان گرم‌ترین ماه سال گذشته ثبت شده است. علاوه بر ناسا، کارشناسان برنامه تغییرات اقلیمی کوپرنیک اتحادیه اروپا (CS ۳) نیز هفته گذشته ۲۰۲۳ را به‌عنوان گرم‌ترین ماه ثبت‌شده در تاریخ اعلام کرده بودند.

«گاوین اشمیت»، مدیر مؤسسه مطالعات فضایی گادرد می‌گوید: «گرمای استثنایی که تجربه می‌کنیم، چیزی نیست که قبلاً در تاریخ بشر رخ داده باشد. این اتفاق اساساً از انتشار سوخت‌های فسیلی به‌دست آمده است و ما اثرات آن را در امواج گرما، بارندگی شدید و سیل‌های ساحلی می‌بینیم.»

از پدیده‌های آب‌و‌هوایی سال گذشته که به افزایش دمای جهانی کمک زیادی کردند، لانینا (La Niña) و ال‌نینو بودند که اشمیت درباره آن‌ها می‌گوید: «پدیده جوی سرد La Niña ابتدا در مناطق گرمسیری اقیانوس آرام شروع به کار کرد و تا ماه مارس ادامه داشت. سپس در ماه می، ما پیشرفت ال‌نینو (که مرحله گرم آن چرخه است) را مشاهده کردیم. این دو پدیده معمولاً بر دما‌های سال بعد تأثیر می‌گذارند؛ اما چیزی که در سال ۲۰۲۳ تجربه کردیم، این بود که به‌نظر می‌رسد دمای جهانی با رویداد ال‌نینو بسیار بیشتر از چیزی که قبلاً دیده‌ایم افزایش پیدا می‌کند.»

منبع: دیجیاتو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: