February 2024 21 / چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۷۷۲۵
۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
0
بنیان‌گذار و مدیر گروه مشاوران فابک گفت: بعد از سال ۲۰۱۰ میلادی این موضوع مطرح شد که دیتا به Asset تبدیل شود. البته دیتا پتانسیل تبدیل شدن به Asset را دارد؛ به شرطی که الزاماتش رعایت شود. اگر در این مسیر به اشتباه حرکت کنیم، این مسئله سازمان را متوقف می‌کند.

تبدیل داده به دارایی ضروری است

حکمرانی داده را می‌توان پیش‌نیاز اصلی هر سازمان برای تاب‌آوری و نوآوری در هر حوزه‌ای دانست؛ مخصوصاً حوزه رقابت‌پذیر صنعت پرداخت که سازمان‌ها بدون تاب‌آوری و نوآوری محکوم به شکستند. این درجه از اهمیت حکمرانی داده باعث شد تا بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با برگزاری نشستی تخصصی با حضور صاحب‌نظران مختلف، به بحث درباره این موضوع بپردازد.

 

در این پنل تخصصی «محمدجواد سخایی» بنیان‌گذار و مدیر گروه مشاوران فابک با اشاره به تاریخچه حکمرانی داده گفت: در چند سال گذشته زمین‌لرزه‌ای در حوزه دیتا و کسب‌وکارها اتفاق افتاده و بسیار تأثیرگذار بوده است. هر کس بنا بر دیدگاه خود تعریفی برای مدیریت دیتا دارد؛ اما مدیریت دیتا از دهه ۱۹۸۰ میلادی تا کنون سه عصر متفاوت را گذرانده است.

 

وی در همین رابطه افزود: از دهه ۱۹۸۰ میلادی به عنوان Data Administration نام برده می‌شود و در این دوران تمرکز بر کیفیت داده بیشتر شد. بحثMaster Data  و Master Data Governancer  مهم شد.

 

سخایی اظهار داشت: بعد از سال ۲۰۱۰ میلادی این موضوع مطرح شد که دیتا به Asset تبدیل شود. البته گفتنی است دیتا پتانسیل تبدیل شدن به Asset را دارد؛ به شرطی که الزاماتش رعایت شود. اگر ما در این مسیر به اشتباه حرکت کنیم، نه تنها سازمان پیشرفت نمی‌کند بلکه این مسئله سازمان را نیز متوقف می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: