February 2024 27 / سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۷۸۳۰
۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
0
شورای جهانی طلا، کشورها را از نظر ذخایر طلا و ارزی رده بندی کرده است. بزرگترین دارندگان این ذخایر، بدهکارترین دولت‌های جهان نیز می‌باشند.

بزرگترین دارندگان ذخایر ارزی و طلا در جهان + نمودار

شورای جهانی طلا (World Gold Council) در آخرین برآورد خود در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ میلادی، دارندگان بیشترین ذخایر طلا و ارز در جهان را به تفکیک کشور‌ها رده بندی کرده است. لازم به ذکر است که به دلیل عدم اطلاع این شورا از ذخایر کشورمان، نام ایران در رده بندی حاضر وجود ندارد.

 

بزرگترین دارندگان ذخایر طلا در جهان
بزرگترین دارندگان ذخایر طلا در جهان
 

کشورهای آمریکا (۸۱۳۳ تن)، آلمان (۳۳۵۲ تن)، ایتالیا (۲۴۵۱ تن)، فرانسه (۲۴۳۶ تن)، روسیه (۲۳۳۲ تن)، چین (۲۱۹۱ تن)، سوئیس (۱۰۴۰ تن)، ژاپن (۸۴۵ تن)، هند (۸۰۰ تن) و هلند (۶۱۲ تن) به ترتیب ۱۰ کشور دارنده بیشترین ذخایر طلا در جهان معرفی شدند.
 
بزرگترین دارندگان ذخایر ارزی جهان
بزرگترین دارندگان ذخایر ارزی جهان
 


کشور‌های چین (۳/۱۷۶ تریلیون دلار)، ژاپن (۱/۱۸۶ تریلیون دلار)، سوئیس (۷۵۵ میلیارد دلار)، تایوان (۵۶۴ میلیارد دلار)، هند (۵۴۴ میلیارد دلار)، عربستان سعودی (۴۴۲ میلیارد دلار)، روسیه (۴۲۸ میلیارد دلار)، برزیل (۳۳۲ میلیارد دلار)، سنگاپور (۳۳۰ میلیارد دلار) و آمریکا (۲۲۹ میلیارد دلار) به ترتیب ۱۰ کشور دارنده بیشترین ذخایر ارزی  در جهان معرفی شدند.
 
لازم به ذکر است که مضاف بر آمار فوق، صندوق بین‌المللی پول (IMF) نیز پیش از این فهرستی از بدهکارترین دولت‌های جهان برحسب نسبت بدهی به کل تولید ناخالص داخلی (GDP) کشورها منتشر کرد که نشان می‌دهد، بزرگترین دارندگان ذخایر ارزی و طلا، بدهکارترین دولت‌های جهان نیز می‌باشند.
 
ایالات متحده آمریکا بدهکارترین حکومت در جهان از نظر حجم عددی بدهی است. در شاخصی دیگر، کشور‌ها بر حسب میزان بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی رده‌بندی شدند. درصد بدهی نشانگرمیزان مخارج یک کشور است. دولت‌هایی که درصد بدهی آنان بیشتر از ۱۰۰% باشد، بدان معناست که مخارج آن دولت از درآمدش فراتر رفته است.
 
در این رده‌بندی، ژاپن ( ۲۵۵%)، یونان (۱۶۸%)، سنگاپور (۱۶۸%)، ایتالیا (۱۴۴%)، آمریکا (۱۲۳%)، فرانسه (۱۱۰%)، پرتغال (۱۰۸%)، اسپانیا (۱۰۷%)، کانادا (۱۰۶%)، بلژیک (۱۰۶%)، انگلیس (۱۰۴%)، قبرس (۷۹%)، اتریش (۷۵%)، فنلاند (۷۴%)، اسلونی (۶۹%)، آلمان (۶۶%)، کرواسی (۶۴%)، ایسلند (۶۱%)، رژیم صهیونیستی (۵۸%)، اسلواکی (۵۷%) به ترتیب دارای بالاترین میزان بدهی نسبت به تولید ناخالص داخلی هستند.
 
 
بی‌تفاوتی طلا به نرخ دلار و انس جهانی

قیمت طلا و سکه در هفته پایانی دی به واسطه عرضه حضوری شمش طلا در مرکز مبادله طلا و ارز ایران ریتم یک‌دستی نداشت. این بازار با روند افزایشی دلار و انس جهانی طلا همراهی نکرد. در مدت یادشده سکه بازدهی منفی داشت و ترجیح معامله‌گران به خرید شمش طلای دولتی بود.

قیمت طلا و سکه در هفته آخر دی روند متوازنی نداشت. طلا با بازدهی مثبت و سکه با بازدهی منفی بسته شدند. این در حالی بود که قیمت دلار در هفته پایانی دی بیشترین رشد بازدهی را از ابتدای سال داشت و قیمت انس جهانی نیز افزایشی بود.

معامله‌گران ریتم ناکوک بازار طلا را به واسطه آغاز فروش حضوری شمش طلا در مرکز مبادله طلا و ارز ایران از روز چهارشنبه و سرازیر شدن پول‌ها برای وجه‌الضمان، جهت شرکت در این حراج عنوان کردند.

تحلیلگران بازار‌های مالی معتقدند اگر در روز‌های آینده قیمت سکه روند کاهشی داشته باشد، منطقه ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی محدوده مناسبی برای ورود پلکانی به بازار است؛ که سود‌های بزرگی برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد. آن‌ها در خصوص انس جهانی طلا به عدم شکستن سقف ۲۰۷۰ دلاری اشاره می‌کنند و می‌گویند، اگر قیمت به زیر محدوده ۲۰۱۱ دلاری برگردد، انس جهانی قابلیت برگشت تا منطقه ۱۹۸۰ دلاری را نیز دارد. گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش طلای جهانی افزایش ۱۳ دلاری دارد و با قیمت ۲۰۳۴ دلاری معامله می‌شود.

قیمت در خانواده سکه‌ها در آخرین روز از هفته پایانی دی روند متوازنی نداشت. قیمت سکه امامی با ۱۳۵ هزار تومان کاهش به قیمت ۳۱ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان رسید. قیمت سکه بهار آزادی با کاهش ۱۵۰ هزار تومانی در سطح ۲۸ میلیون و ۶۹۰ هزار تومانی قرار گرفت.

قیمت نیم‌سکه و ربع سکه در آخرین معامله روز پنجشنبه، هر یک افزایش ۵۰ هزار تومانی داشتند و به ترتیب با قیمت ۱۷ میلیون و ۹۹۰ و ۱۰ میلیون و ۹۹۵ هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی با رقم ۶ میلیون و پنج هزار تومانی معامله شد و افزایش پنج هزار تومانی داشت.

قیمت طلا بیست و هشتم دی کاهش داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۵۰ هزار تومانی با رقم ۱۱ میلیون ۷۲۶ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان ارزان شد و به رقم دو میلیون و ۶۹۴ هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم نیز به دو میلیون و ۶۵۸ هزار تومان رسید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها