کد خبر: ۴۰۸۰۲۶
۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
0
در خصوص ابهام پیش آمده در صورت‌های مالی میان دوره‌ای ۹ ماهه منتهی به ۳۰/۰۹/۱۴۰۲ بانک آینده که در سامانه کدال افشا شده است، لازم به توضیح است؛ براساس صورت وضعیت مالی دوره مالی مزبور، بخش عمده‌ای از دارایی‌های بانک شامل تسهیلات اعطایی و سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های دریافت کننده تسهیلات می‌باشد که سرمایه‌گذاری‌های یاد شده، عمدتاً پروژه محور می‌باشند.

پس از تکمیل و واگذاری پروژه‌ها، شناسایی درآمد‌ها امکان‌پذیر است

گزارشات کارشناسی ارزیابی دارایی‌های فیزیکی و سهام شرکت‌های فرعی که در سامانه کدال نیز افشا شده است، بیانگر فزونی ارزش روز دارائی‌های فیزیکی و سهام شرکت‌های فرعی بانک آینده، در مقایسه با بهای تمام شده آن‌ها می‌باشد، لیکن براساس استاندارد‌های حسابداری، امکان شناسایی درآمد ناشی از افزایش ارزش مزبور وجود ندارد و درآمد سرمایه‌گذاری در پروژه‌های یادشده پس از تکمیل و واگذاری، قابل شناسایی می‌باشد، در حالیکه هزینه‌های بانک از جمله هزینه سود سپرده‌ها می‌بایست به محض تحمل، شناسایی و ثبت گردد.


به عبارت دیگر، عدم تطابق زمانی شناسایی درآمد‌ها و هزینه‌ها، منتج به زیان و افزایش زیان انباشته بانک و ایجاد ابهام برای سهامداران و سپرده گذاران محترم بانک، گردیده است.

از سوی دیگر، بخش عمده‌ای از تسهیلات بانک، به شرکت‌های دارای پروژه نیمه تمام پرداخت گردیده است که سهام آن‌ها در مالکیت و دارایی‌های فیزیکی آن‌ها به عنوان تضمین تسهیلات اعطایی، در توثیق بانک می‌باشد و هیچ‌گونه ابهامی در وصول آن‌ها وجود ندارد و ذخیره مطالبات مشکوک الوصول کافی بابت آن‌ها در حساب‌ها منظور شده است. لیکن براساس تکالیف بانک محترم مرکزی ج. ا. ایران، از جمله مجوز برگزاری مجامع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده بابت عملکرد سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ که در سامانه کدال نیز اطلاع‌رسانی شده است، بانک ملزم به تعدیل زیان انباشته در صورت‌های مالی سال‌های مزبور در مجموع به مبلغ ۱،۲۶۹،۷۹۰میلیارد ریال، (مبلغ ۶۹۶،۴۶۳ میلیارد ریال بابت برگشت درآمد‌های شناسایی شده و مبلغ ۵۷۳،۳۲۷ میلیارد ریال بابت شناسایی ذخیره مطالبات مشکوک الوصول، علاوه بر مبالغ ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول شناسایی شده درحساب‌ها) گردیده که انجام تعدیلات مزبور موجب افزایش زیان انباشته بانک شده است.
مع الوصف، تکمیل و واگذاری پروژه‌های نیمه تمام، منجر به برگشت ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول شناسایی شده، شناسایی درآمد‌های شناسایی نشده تسهیلات اعطایی و درآمد ناشی از افزایش ارزش و فروش دارایی‌ها و در نتیجه اصلاح سودآوری و کاهش زیان انباشته خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: