February 2024 21 / چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۸۲۷۲
۱۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
0
آزمایش ملکولی بسیار پیشرفته NAT برای غربالگری خون‌های اهدایی برای تشخیص بیماری‌های ویروسی در اداره کل انتقال خون استان تهران به صورت پایلوت آغاز شد.

آغاز به‌کار اولین آزمایش ملکولی بسیار پیشرفته NAT در انتقال خون

عباداله سالک مقدم معاون فنی و فن آوری‌های نوین سازمان انتقال خون گفت: آزمایش ملکولی بسیار پیشرفته NAT برای غربالگری خون‌های اهدایی برای تشخیص بیماری‌های ویروسی هپاتیت B و هپاتیت C و HIV بر روی نمونه‌های ارسالی اداره کل انتقال خون استان تهران به صورت پایلوت آغاز شد.

سالک مقدم افزود: عملیاتی شدن این آزمایش، یکی از کار‌های بسیار خوب سازمان انتقال خون است که بعد از بررسی‌های بسیار دقیق فنی و پیچیده، موفق شدیم آن را در اداره کل انتقال خون استان تهران آغاز کنیم و بعد از مدتی که ارزیابی‌های لازم در انتقال خون استان تهران انجام شد و نکات فنی و ضروری مورد بررسی و تایید قرار گرفت، به زودی در مورد سایر استان‌ها نیز انجام می‌شود.

وی افزود: پلاسمای ارسالی کشورمان به شرکت‌های پالایشگر برای تولید دارو‌های مشتق از پلاسما نیز با آزمایش اسید نوکلئیک (NAT) توسط خود شرکت‌های پالایشگر انجام می‌شود که یک فن آوری بسیار پیشرفته است و توانمندی بسیار بالایی می‌طلبد که خوشبختانه امروز خودمان در داخل کشور می‌توانیم این آزمایش را انجام دهیم تا امنیت بالایی برای خون‌های اهدایی به دست آوریم و بیماران با خیال راحت خون و فرآورده مورد نیاز را به مصرف برسانند.

سالک مقدم تاکید کرد: هم اکنون نیز ما از آزمایش‌های بسیار پیشرفته‌ای به نام کمی لومینسانس (CL) و الکترو کمی لومینسانس (ECL) برای غربالگری سرولوژی بیماری‌های ویروسی در انتقال خون استفاده می‌کنیم و از نظر بیماری‌های ویروسی، کشور ما جزو کشور‌های برتر در زمینه امنیت و سلامت خون‌های اهدایی در دنیا است که سبب افتخار است.

وی افزود: ما می‌خواهیم یک رده بالاتر باشیم و آزمایش اسید نوکلئیک یا NAT را بر روی تمام خون‌های اهدایی انجام دهیم تا با برقراری این آزمایشها، شاخص امنیت خون‌های اهدایی در کشورمان از این هم بالاتر رفته و باعث شود دوره پنجره انتقال بیماری‌های ویروسی به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان توضیح داد: دوره پنجره فاصله بین زمانی است که ویروس وارد بدن می‌شود تا زمانی که آزمایش‌ها بتواند آن را تشخیص دهد. آزمایش ملکولی این زمان را بسیار کم می‌کند و سبب می‌شود امنیت و سلامت خون بسیار بالا برود.

وی افزود: دوره پنجره برای هر یک از ویروس‌ها متفاوت است. مثلا برای اچ آی وی حدود ۲۰ روز است که با تست نت به زیر ۵ روز کاهش می‌یابد، دوره پنجره هپاتیت سی ۶۰ روز است که به کمتر از ۳ روز و دوره پنجره هپاتیت بی ۳۰ روز است که به ۱۰ روز کاهش می‌یابد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: