کد خبر: ۴۰۸۲۷۴
۱۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
0
یک گزارش جدید رنگ واقعی سیارات منظومه شمسی را از طریق لنز فضاپیما‌های رباتیک آشکار کرده است.

رنگ واقعی سیارات منظومه شمسی چیست؟

بر اساس گزارشی که وب‌سایت «planetary» منتشر کرد، فضاپیما‌های روباتیک با انتشار تصاویری از اعماق فضا، درک ما را از رنگ سیاره‌های منظومه شمسی تغییر داده اند.

طبق این گزارش، دقت دوربین‌های فضایی تنظیم شده با طول موج‌های خاص، تصاویر خیره کننده‌ای را ارائه می‌دهد که ما را بر آن می‌دارد تا تصورات خود از عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون را بازنگری و رنگ واقعی سیارات منظومه شمسی را شناسایی کنیم.

برخلاف چشم انسان که می‌تواند نور بین ۳۸۰ تا ۷۰۰ نانومتر را درک کند، دوربین‌های فضایی اغلب از فیلتر‌هایی برای ثبت تصاویر در بخش‌های باریک این طیف استفاده می‌کنند. نتیجه، موزاییکی از داده‌ها است که وقتی با هم ترکیب می‌شوند، تصاویری را تولید می‌کنند که تقریبی از رنگ‌های واقعی هستند، اما کپی دقیقی از آنچه چشم انسان می‌بیند نیستند.

هایدی همل، معاون علمی در انجمن تحقیقات نجوم، می‌گوید: بیشتر دوربین‌های موجود در فضاپیما و تلسکوپ‌های فضایی ما تصاویر رنگی نمی‌گیرند. آن‌ها تصاویر سیاه و سفید تنظیم شده با طول موج‌های خاص نور را می‌گیرند.

رنگ‌های منحصر به فرد

بر اساس این تصاویر، عطارد به عنوان نزدیک‌ترین سیاره به خورشید، ظاهری خاکستری و کمی قهوه‌ای رنگ دارد و از طریق لنز فضاپیمای مسنجر ناسا، تصاویر متشکل از طول موج‌های فراتر از طیف مرئی، پالت رنگی ظریفی را نشان می‌دهند که تصورات ما از رنگ سیاره‌ها تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، تعامل بین نور و سایه در سطح سیاره، منظره‌ای را نشان می‌دهد که فراتر از طیف بصری ما گسترش می‌یابد.

در مورد سیاره زهره، که توسط ابر‌های متراکم پوشیده شده است، به عنوان یک بوم سفید روشن با سایه‌های زرد و بژ به نظر می‌رسد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: