February 2024 27 / سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۸۳۳۵
۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۰
0
نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: با توجه به صدور قوانین متعدد یک شبه و مشکلات بازگشت ارز، شاهد مازاد تولید سیب زمینی و پیاز هستیم.

علت اصلی مازاد تولید سیب زمینی و پیاز چیست؟

رضا نورانی گفت: با توجه به قوانین متعدد و دست و پاگیر صادرات، برخی محصولات کشاورزی همچون پیاز و سیب زمینی روی دست تولیدکنندگان مانده است، درحالیکه مسئولان برای رونق صادرات باید برنامه ریزی کنند.

به گفته او، مسئولان با صدور قوانین یک شبه مبنی بر اخذ تعرفه یا ممنوعیت‌های یک شبه به منظور تنظیم بازار داخل جلوی صادرات را می‌گیرند که این موضوع مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند.

نورانی ادامه داد: اخذ تعرفه‌های بالای صادرات سیب زمینی موجب شده تا این محصول روی دست تولیدکنندگان بماند، از این رو انتظار می‌رود یک بار برای همیشه قانون به نحوی گذاشته شود که بتوانیم برنامه روشنی برای صادرات داشته باشیم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: هرقانونی که برای صادرات می‌گذارند، در کتاب سالانه صادرات بیاورند به طوریکه از الان قوانین صادرات و تجارت برای سال آینده را اعلام کنند تا صادرکنندگان تکلیف خود را بدانند.

به گفته او، با توجه به عدم اجرای الگوی کشت، تولیدکنندگان با تمام خشکسالی و کمبود آب اقدام به تولید می‌کنند که این موضوع در افزایش قیمت تمام شده تاثیر بسزایی دارد، حال جلوگیری از صادرات مشکلات متعددی را برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: قاعده تجارت آزاد است و قرار نیست صادرکنندگان را تحت فشار قرار دهیم چراکه به صورت قاچاق نمی‌توان ارز وارد کرد و این امر درست نیست که از صادرکنندگان سبزی و صیفی به جای ترغیب و جوایز صادراتی، کارت بازرگانی آن‌ها را به سبب مشکلات بازگشت ارز تعلیق کنیم، درحالیکه صادرکننده از قبل صادرات محصولات، ارزآوری و اشتغال ایجاد می‌کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها