February 2024 27 / سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۸۴۷۵
۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۵
0
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۰۵ پروژه دریایی و بندری به ارزش ۱۲۰ هزار میلیارد تومان که با همکاری بخش خصوصی به بهره برداری رسیده است.

بهره برداری از ۱۰۵ پروژه دریایی و بندری به ارزش ۱۲۰ هزار میلیارد تومان

علی اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه سند توسعه دریا محور به عنوان یکی از مهم‌ترین نقطه عطف در حوزه دریا به شمار می‌رود و تمامی مجموعه حوزه دریایی کشور همگرا کرده است گفت: سند توسعه دریا محور یک سند بالادستی است و طبق این سند دریا یکی از مهم‌ترین پیشران‌های اقتصادی کشور به شمار می‌رود و آینده خوبی را در تمامی بخش‌های اقتصادی کشور به شمار می‌رود.

او ادامه داد: کارگروه حوزه دریایی نظرات ارگان‌های دولتی از همه بخش‌های خصوصی و انجمن‌های فعال که در سطح ملی صاحب نظر در بخش دریا هستند دریافت کرده اند.

وی افزود: علاوه بر برداشت و اقتباس نظرات از تمامی فعالان نخبگان و انجمن‌ها در حوزه دریایی و مطالعات تطبیقی کشور‌های پیش رو در حوزه دریا تبدیل به یک سند شده است که این سند به هئیت دولت ارسال شده است و به زودی بررسی آن انجام می‌شود.

صفایی اظهار کرد: در حال حاضر نرم افزار جامع بندری ایجاد شده است که تمامی فعالیت‌های بندری کشور در آن قید شده و کیفیت به مردم بخش خصوصی و نرم افزار یکپارچه و جامع بندری و این اقدام در کنار پنجره صدور مجوز‌ها قرار دارد و هیچ کس برای دریافت خدمات بندری نیاز به مراجعه حضوری ندارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره پروژه‌های عمرانی در دولت سیزدهم به بهره برداری رسیده است گفت: ۱۰۵ پروژه به ارزش۱۲۰ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان بنادر به بهره برداری رسید ه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بهره برداری از ۵۵ تجهیز و شناور‌های بندری و دریایی که شامل جستجو شناور‌های نجات، یدک کش شناور‌های راهنما بر و شناور‌های لایروبی آلودگی دریایی که ارزش آن ۱۳۲ میلیون یورو بوده انجام شده است.

وی افزود: در حوزه تجهیزات که تماما تولید داخل بوده و در دست اجرا است به پیشرفت فیزیکی ۵۵تا ۸۰ درصد رسیده ایم.

صفایی اظهار کرد: ۵۳ فروند تجهیز دریایی و بندری به اعتبار ۱۱۵ میلیون یورو و ۲هزارو ۵۴۹ میلیارد ریال که شامل یدک کش، ماشین آتش نشان و... به پیشرفت فیزیکی ۵۴ درصدی رسیده ایم و این پروژه در دست اجرا است و همچنین تجهیزات دریایی و بندری بیش از ۱۰۰ فروند در دست برنامه ریزی است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه پیش از این قول داده بوده ایم که کل ناوگان و دریایی کشور نوسازی خواهد شد و امروز به اجرایی شدن آن نزدیک شده ایم گفت: عمر برخی از تجهیزات بسیار زیاد بود، اما هم اکنون با نوسازی این ناوگان ۲۰ تا ۳۰ سال بیمه شده اند و تا به امروز نوسازی به این عظمت نداشته ایم.

وی در خصوص پروژه‌های عمرانی طی امسال در دست اجرا بوده است هم گفت: ۲۹۱ پروژه فعال در دست اجرا داریم که ارزش ریالی آن ۵۲۰ هزار میلیارد ریال بوده که اجرای آن کم سابقه بوده است و طی امسال ۸۳ هزار میلیارد ریال از این اعتبار تامین شده و ۷۳ درصد جذب نقدینگی داشته ایم و مابقی این اعتبارات هم سال آینده تامین و تحویل خواهیم داد.

صفایی به سرمایه گذاری بخش خصوصی در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: با سرمایه گذاری بخش خصوصی ۱۸ پروژه به ارزش ۴هزارو ۶۰ میلیارد ریال که شامل سیلو نگهداری غلات مواد معدنی، کارخانه خوراک و طیور و ترمینال ریلی به بهره برداری رسیده است همچنین یکی از سیاست‌های که ابلاغ شده مربوط به نگهداری کالا‌های اساسی از جمله گندم، ذرت بود که پیش از این در انبار‌های روباز نگهداری می‌شدند، اما در حال حاضر این کالا‌ها در انبار‌های سر بسته نگهداری میشد و به دستور وزیر راه وشهرسازی سیلوی غلات ساخته و مخازنی برای نگهداری روغن تهیه شده که از این طریق سلامت و امنیت غذایی مردم حفظ می‌شود.

او در خصوص قرارداد‌های سرمایه گذاری هم در حوزه بنادر گفت: بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد ریال قرارداد در پایان آذر ماه امسال امضا شده بود که عملیات اجرایی آن‌ها شروع شده و هم اکنون با بخش خصوصی هم بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد کرده ایم و از امسال مجموع فعالیت‌های که به بهره برداری رسیده آثار خوبی برجای گذاشته است.

وی در خصوص پروژه‌های که در ایام دهه فجر به بهره برداری می‌رسد گفت: آمادگی داریم ۴۳ پروژه بندری و دریایی به ارزش ۶۵ همت به بهره‌برداری خواهد رسید و در دور دوم سفر‌های رئیس جمهور به هرمزگان آمادگی افتتاح برای پروژه‌های از‌جمله بندر ابوموسی که جزو بندر مسافری به شمار می‌رود و بندر سیریک، به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: ۷نقطه از ۱۱ نقطه در بنادر هرمزگان از جمله اسکله و رمپ برای سوار و پیاده کردن مسافر قرار داده ایم. همچنین ۲۱هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر هرمزگان انجام شده و ۲هزار و۴۰۰ هکتار اراضی به بندر شهید رجایی اضافه شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها