February 2024 21 / چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۸۷۰۸
۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰
0
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال پذیری و ارتباطات از اعطای ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار مالیاتی به اپراتور‌های داخلی برای بومی سازی فناوری‌های ارتباطی خبر داد.

اعطای ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار مالیاتی به اپراتور‌های داخلی

محمد کرباسی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال پذیری و ارتباطات در نشست خبری که امروز در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار شد به اهم اقدامات، دستاورد‌ها و برنامه‌های آتی این ستاد پرداخت و رصدفناوری، ترویج فرهنگ و سواد فناوری در جامعه، حمایت پژوهشی، توسعه فناوری در شرکت‌های دانش بنیان، توسعه بازار و تبادل فناوری بین المللی را از جمله ماموریت‌های این ستاد برشمرد.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های ارتباطی نسل جدید ۵ و ۶ مخابرات، هوشمند سازی صنایع و امنیت سایبری از محور‌های اصلی موضوعی ستاد است.

کرباسی همچنین، خودرو متصل، ارتباط ماهواره‌ای و مخابرات کوانتومی را از محور‌های فرعی دانست که در ارتباط با دیگر ستاد‌ها پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه با حضور در نمایشگاه تلکام بحث ترویج و معرفی ستاد به زیست بوم فناوری کلید زده شد، تصریح کرد: در این نمایشگاه از چند فراخوان اعم از نوآفرین، حمایت از طرح‌های پژوهشی و دوره پسا دکتری رونمایی کردیم و سطوح مختلف مخاطبان را در این فراخوان‌ها محل نظر داشتیم. در فراخوان نوآفرین که دوم دی ماه اعلام شد، از هسته‌های نوپا جهت هدایت آن‌ها به سمت کسب و کار در محدوده TRl ۲ تا ۵ و ۶ و رسیدن به MVP حمایت می‌شود که این مهم در همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی و مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی رقم خورد و تا ۱۵ بهمن شرکت در آن تمدید شده است.

کرباسی، همچنین خاطرنشان کرد: در این فرخوان (نوآفرین) حمایت مالی مرکز تحقیق و توسعه همراه اول را هم برای رساندن این طرح‌ها به TRL‌های بالاتر کسب کردیم.

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال پذیری و ارتباطات، مخاطب این فراخوان، اساتید و فارغ التحصیلانی هستند که هنوز ایده‌های فناورانه آن‌ها به مرحله کسب و کار نرسیده است و در این راستا، از ثبت ۱۲۰ طرح خبر داد و گفت: بعد از اتمام مراحل داوری، طرح‌های برگزیده حداکثر ۵۰۰ میلیون تومان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی ستاد توسعه فناوری‌های اتصال پذیری و ارتباطات مشمول تسهیلات بلاعوض خواهند شد.
حمایت از پژوهش‌هایی که آینده زیست بوم را می‌سازد

کرباسی در خصوص فراخوان حمایت از طرح‌های پژوهشی و دوره‌های پسادکتری گفت: هدف از این فراخوان، حمایت از پژوهش‌های با TRL پایین است که می‌توانند آینده زیست بوم را بسازند. در این فراخوان مشارکت بنیاد ملی علم ایران و مرکز تحقیق و توسعه همراه اول را هم داشتیم. مخاطبان این فراخوان اغلب اساتید دانشگاه و دانشجویان پسادکتری هستند و در صورت تمایل می‌توانند پروپوزال‌های خود را تا ۱۵ اسفندماه در سامانه کایپر بنیاد ملی علم ایران ثبت کنند.

به گفته او، این فراخوان، در بخش طرح‌های پسا دکتری، چهار میلیارد سقف حمایتی دارد و در بخش طرح‌های پژوهشی تا سقف دو میلیارد حمایت می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های راهبری همچنین، به فعالیت‌های ستاد در بحث بومی سازی شبکه ملی اطلاعات هم اشاره کرد و گفت: در همکاری با وزارت ارتباطات و اطلاعات به یک محور منسجم رسیده‌ایم و در این راستا، فهرستی از محور‌هایی که برای توسعه فناوری‌های ارتباطی و بومی شدن اطلاعات، لازم است، تعریف شده و دائما در حال به روز رسانی است.

توافق‌نامه سرمایه‌گذاری مشترک برای حمایت از توسعه فناوری تجهیزات رادیویی نسل جدید (ترنج) از دیگر برنامه‌هایی بود که کرباسی به آن اشاره کرد و در توضیح ساز و کار آن گفت: هدف از این توافقنامه سه جانبه رسیدن به محصول قابل تجاری‌سازی است و مخاطبان آن شرکت‌های دانش بنیان هستند.

به گفته او، بر اساس این توافق‌نامه، مقرر شد تا ستاد توسعه فناوری‌های اتصال پذیری و ارتباطات و معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات سیار ایران (هر طرف ۱۰ میلیارد تومان) به ارزش ۳۰ میلیارد تومان از توسعه فناوری تجهیزات رادیویی نسل جدید حمایت کنند.
حمایت از پایان‌نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی

کرباسی، همچنین، «حمایت از پایان‌نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی» را از دیگر فراخوان‌های اعلام شده از سوی ستاد برشمرد و گفت: هدف از برگزاری این فراخوان، حمایت از توسعه پژوهش‌های کاربردی، رصد فناوری‌های نوین و حل چالش‌ها و نیاز‌های کشور، بومی‌سازی محصولات و خدمات در راستای نیازمندی‌های بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و تشویق و بهره‌مندی از ظرفیت اعضای هیأت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و پژوهشگاه‌ها است. از محور‌های مورد حمایت می‌توان به فناوری‌های رادیویی، ارتباطات ماهواره‌ای، ارتباطات نوری، ارتباطات ثابت، مدیریت شبکه، هوش مصنوعی، حکمرانی داده، استاندارد‌های هوش مصنوعی، فناوری‌های پردازش فوق سریع، زیرساخت‌های ذخیره‌سازی، مرکز داده، زیرساخت‌ها و سکو‌های ابری، زیرساخت‌های تحلیل داده، دولت هوشمند، مدیریت دانش، تحول دیجیتال، حکمرانی دیجیتال، اقتصاد دیجیتال و امنیت فضای سایبری اشاره کرد.

وی با اعلام اینکه این حمایت در راستای محور‌های اولویت‌دار اعلامی از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و ستاد است، اظهار داشت: مبالغ حمایتی برای دانشجویان ارشد ۲۴۰ میلیون ریال و برای دانشجویان دکتری ۷۲۰ میلیون ریال است.

گفتنی است فراخوان «هکاتون اینترنت اشیاء» و آغاز «فرآیند اجرای طرح آزمایشگاه ساخت سریع تخصصی اینترنت اشیاء» در همکاری با مرکز تحقیق و توسعه همراه اول تا سقف ۲۰ میلیارد تومان (هر طرف ۱۰ میلیارد تومان) هم از دیگر برنامه‌هایی بود که کرباسی به آن اشاره کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های ارتباطات و اتصال پذیری در حوزه کار‌های ترویجی و توسعه فناوری برگزاری مسابقات ساخت ماهواره‌های مکعبی با حمایت مالی سازمان فضایی ایران به عنوان مشتری خرید سه نمونه اولیه از این ماهواره‌ها را از دیگر اقدامات ستاد برشمرد و گفت: تاکنون ۴۰ تیم در این طرح شرکت کرده‌اند و نهایتا سه تیم از میان آن‌ها برگزیده خواهد شد.
تخصیص اعتبار مالیاتی به اپراتور‌ها تا سقف ۶۰۰ میلیارد تومان

کرباسی در پایان به توافق نامه با اپراتور‌های داخلی برای بومی سازی این حوزه اشاره کرد و از تخصیص اعتبار مالیاتی تا سقف ۶۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: