February 2024 22 / پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد خبر: ۴۰۹۰۶۸
۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰
0
طحان نظیف گفت: افزایش وام ازدواج برای زوج زیر ۲۵ سال و زوجه زیر ۲۳ سال به ۳۵۰ میلیون تومان و برای سایرین ۳۰۰ میلیون تومان تایید شد.

افزایش وام ازدواج به ۳۰۰ میلیون تومان تایید شد

طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: معافیت مالیاتی درآمد‌های کسب و کار‌های اینترنتی اشخاص حقیقی در سکو‌های داخلی تایید شد.

وی با بیان اینکه ۳۰۰همت برای تسهیلات ازدواج، فرزند آوری و ودیعه و ساخت مسکن به تایید شورای نگهبان رسید، افزود: افزایش وام ازدواج برای زوج زیر ۲۵ سال و زوجه زیر ۲۳ سال به ۳۵۰ میلیون تومان و برای سایرین ۳۰۰ میلیون تومان تایید شد.

طحان نظیف با اشاره به اینکه واگذاری زمین رایگان به خانواده‌های دارای ۴ فرزند و بیشتر زیر ۲۰ سال به تایید شورای نگهبان رسید، بیان کرد: افزایش ۲۰ درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

امروز آخرین مهلت اعتراض، داوطلبان رد صلاحیت شده‌ای است که در تمام مراحل قبل تایید و الان رد شده بودند

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: کسانی که در هیئت‌های نظارت تاییدصلاحیت نشده بودند، یک ماه فرصت داشتند که شکایت کنند و شورای نگهبان نیز یک ماه فرصت داشت که به شکایات رسیدگی کند.

وی گفت: نظری که چند روز پیش به این افراد اعلام شده است نظر قطعی شورای نگهبان است و این افراد نمی‌توانند شکایت کنند، اما نسبت به کسانی که در تمام مراحل قبل صلاحیتشان تایید شده است و الان رد صلاحیت شده اند این افراد فرصت اعتراض دارند.

معافیت مدارس دولتی از پرداخت هزینه آب و گاز و برق

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: معافیت مدارس دولتی و مراکز آموزش کانون پرورش فکری از پرداخت هزینه‌های آب و برق و گاز تایید شد.

طحان نظیف گفت: اجازه واردات ۳ هزار دستگاه آمبولانس وخودروی امدادی به سازمان هلال احمر داده شد.

وی گفت: مالیات بر زمین‌ها و خانه‌های به ارزش بیش از ۳۵ میلیارد تومان خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه متناسب سازی حقوق بازنشستگان مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت، بیان کرد: اجازه واردات خودرو برقی و هیبریدی نیز خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دیروز در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شاهد حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه بودیم، گفت که یاد و خاطره امام راحل و شهدای گرانقدری که در این مسیر جان عزیز خودشان را هدیه کردند تا امروز ما در آسایش و آرامش زندگی کنیم، گرامی می‌داریم.

پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به ادعا‌های هدایت‌الله خادمی

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره ادعای هدایت‌الله خادمی کاندیدای رد صلاحیت شده گفت: ساحت شورای نگهبان و اعضای آن از این ادعا‌ها مبرا است، تا الان حتی یک مورد هم نسبت‌به اعضا که هیچ نسبت‌به کارکنان شورای نگهبان ثابت نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بار‌ها عرض کردیم اگر کسی مدعی چنین مواردی هست به ما اطلاع دهد، البته خودمان مدعی و پیگیر چنین موضوعاتی هستیم و در گذشته هم عده‌ای چنین موضوعاتی را مطرح می‌کردند که به فضل خدا تا الان حتی یک مورد آن ثابت نشده و هیچ ارتباطی با شورای نگهبان نداشته است.

وی بیان کرد: ما با ایشان تماس گرفتیم تا اسم این دلال‌ها را بپرسیم و پیگیری کنیم که تا الان موفق به ارتباط با ایشان نشدیم و حتماً پیگیر این موضوع هستیم.

طحان نظیف ادامه داد:، اما کسانی که مشکلات متعدی دارند و براساس قانون ما مراعات در گفتن چنین مطالبی را داریم نباید این‌گونه صحبت کنند. خود این افراد مسائلی دارند و مطلع هستند و در جلساتی هم که خدمتشان بودیم موارد به آن‌ها گفته‌شده است و بهتر است این افراد با مردم صادق باشند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره روند بررسی بودجه ۱۴۰۳ کل کشور گفت: براساس اصلاحیه قانون آیین‌نامه داخلی مجلس در روند قانون بودجه، امسال دو بخشی تصویب می‌شود.

وی ادامه داد: اول احکام تصویب می‌شود. در این ایام پرمشغله شورا به دلیل بررسی صلاحیت‌های نامزد‌های انتخابات سعی کردیم این وظیفه را انجام دهیم و جلسات چند نوبته برای آن برگزار شد.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: نظر شورای نگهبان امروز به مجلس اعلام می‌شود و چند ایراد کلی به مصوبه بودجه داشتیم.

طحان نظیف ببان کرد: یکی از موارد درباره جداول کلی بودجه بود که براساس قانون ۱۸۲ آیین نامه داخلی باید ارسال می‌شد که ما نداشتیم و این مغایر قانون و مغایر با اصل ۱۵۲ قانون اساسی است.

وی افزود: نکته کلی دیگر باید میان منابع و مصارف تراز وجود داشته باشد و تعهداتی که ایجاد می‌شود باید منابع روشن داشته باشد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: برخی موارد مثل تعدیه بدهی دولت به تامین اجتماعی، تقویت بنیه دفاعی، افزایش بودجه دستگاه‌ها که نسبت به اصل آن نکته‌ای نداریم، اما باید تعیین شود از کجا بودجه تامین می‌شود که این یکی ابهامات ما بود.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: نکته سوم اینکه در جای جای این مصوبه به برنامه هفتم ارجاع شده بود که هنوز تبدیل به قانون نشده است و باید تعیین تکلیف شود.

وی افزود: مثلا تبصره ۴ درباره نفت است و باید نسبت میزان تخصیص یافته ارز به کالا‌های اساسی تعیین تکلیف شود؛ همچنین اجازه واردات سه هزار آمبولانس و خودروی امدادی به هلال احمر و اورژانس بود که مغایر قانون اساسی و شرع نبود.

طحان نظیف تصریح کرد: در حقوق و دستمزد نسبت به افزایش بیست درصدی حقوق کارکنان احکامی داشتیم که خلاف شرع و قانون اساسی نبود.

وی بیان کرد: ایرادات دیگر هم وجود دارد که اهم موارد در جزئیات و کلیات را اعلام کردم.

طحان نظیف بیان کرد: تمام نمایندگانی که صلاحیتشان احراز نشد به آن‌ها گفته شده و هیچ ابهاماتی وجود ندارد.

وی درباره ادعای یکی از نمایندگان مجلس که گفته بود به‌دلیل مبارزه با مافیای خودرو ردصلاحیت شده، اظهار کرد: رد صلاحیت وی ارتباطی به واردات خودرو و طرح صیانت نداشته و ما در شورای نگهبان واردات خودرو را ما تایید کردیم و طرح صیانت هم هنوز به جایی نرسیده است.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: در جلسه‌ای که وی به شورا آمد موارد را پذیرفت و در یک مصاحبه تعذیری داشت و در تلفن به او گفتم که موارد به شما گفته شده و پذیرفتند و شایسته نیست درباره نهاد‌های قانونی اینگونه صحبت شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها