April 2024 22 / دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۰۹۴۵۰
۳۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۵
0
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد از سال ۱۳۸۹ تا دی ماه امسال ۳۰۰ میلیارد دلار تراکنش در صندوق توسعه ملی ثبت شده است.

۳۰۰ میلیارد دلار تراکنش ارزی صندوق توسعه ملی

مهدی غضنفری رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی حکمرانی ارزی؛ ثبات و و رونق تولید گفت: از سال ۱۳۸۹ تا دی ۱۴۰۲ آمار‌ها نشان می‌دهد صندوق جریان نقدی حدود ۲۰ میلیارد دلار را در کشور در برخی سال‌ها مدیریت کرده که این عدد کوچکی نیست. ۱۶۰میلیارد دلار ورودی صندوق و خروجی صندوق ۱۳۲ میلیارد دلار در این بازه زمانی بوده و در نهایت ۳۰۰ میلیارد دلار تراکنش در صندوق ثبت شده است.

او در ادامه اظهار کرد: یکی از نکات مهم این است که خوشبختانه دولت همراهی دارد که مطالبات ما از دولت به صورت حضور در میادین نفتی به صندوق بازگردد. جریان نقدی جدیدی را به عنوان حضور صندوق توسعه ملی در بالادست نفت اجرا خواهیم کرد، طبق این برنامه صندوق توسعه ملی برای تحقق برنامه افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت در روز در مجموع ۳۵ میلیارد دلار را طی ۵ سال سرمایه گذاری می‌کنیم، قصد بنگاه داری نداریم و نمی‌خواهیم جانشین شرکت ملی نفت باشیم به دنبال ارزآوری و ایجاد ثروت هستیم.

غضنفریان می‌گوید: با جریان نقدی آینده صندوق در نفت که برنامه آینده ما است دو جریان نقدی برای صندوق ایجاد می‌شود ما تصمیم گرفتیم این حرکت را آغاز کنیم عقب ماندگی در میادین مشترک را هیچ کسی نمی‌پسندد.

او افزود: همتای صندوق توسعه ملی ما در دنیا وجود دارد مطالعات ما نشان می‌دهد که صندوق‌های ثروت دنیا سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی دارند. ما باید با روند‌های جهانی پیش برویم کار ما ورود به حوزه‌های خرد نیست.

غضنفریان در نهایت بیان کرد: ۲.۵ همت سرمایه گذاری در اپراتور هوش مصنوعی در سال ۱۴۰۳ سرمایه گذاری خواهیم کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: