April 2024 21 / يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳
کد خبر: ۴۰۹۵۱۰
۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۵
0
کارشناس امور بانکی گفت: اعتبارسنجی شیوه روز دنیاست و بانک‌ها و دریافت‌کنندگان تسهیلات به آن نیاز دارند.

اعتبارسنجی در افزایش سرعت پرداخت تسهیلات موثر خواهد بود؟

آلبرت بغزیان کارشناس امور بانکی گفت: ملاک اعطای تسهیلات اعتبارسنجی است یعنی زمانی که متقاضی برای دریافت تسهیلات مراجعه می‌کند در ابتدا رتبه اعتباری آن سنجیده و سپس سطح ضامن یا ضامن‌های مورد نیاز آن مشخص می‌شود.

این کارشناس امور بانکی اظهار کرد: در اعتبارسنجی مشخص می‌شود که فرد در بازپرداخت تسهیلات گذشته چه الگوی رفتاری داشته است. مدتی است که مطرح می‌شود بناست از الگوی جدید اعتبارسنجی رونمایی شود بنابر اعلام مسئولان در مدل جدید اعتبارسنجی بناست اطلاعات بیشتری مورد سنجش قرار گیرد.

او در ادامه بیان کرد: اعتبارسنجی شیوه روز دنیاست و از بانک‌ها تا دریافت کننده تسهیلات به آن نیاز دارند با توجه به این که اعتبارسنجی دقیق و اصولی سطح ریسک را هم کاهش می‌دهد بنابر این اعتبارسنجی اصولی و دقیق می‌تواند در سرعت پرداخت تسهیلات هم موثر واقع شود. در کل اعتبارسنجی مسیر ارزیابی مناسبی خواهد بود تا علاوه بر سنجش ریسک برخی از مانع تراشی هم به حداقل ممکن برسد.

پیش از این مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفته بود: یکی از پروژه‌های که بشدت این روز‌ها جای آن خالی است و به امید خدا در سال ۱۴۰۲ اتفاق خواهد افتاد بحث اعتبارسنجی است در حوزه تسهیلات خرد شاهد روان شدن خواهیم بود همچنین نگرانی بانک‌ها از نکول رفع می‌شود. پوشش اعتبارسنجی در مدل جدید از ۳۰ درصد به ۱۰۰ درصد و دقت آن از ۶۰ درصد به حدود ۸۰ درصد می‌رسد در روش جدید عواملی همچون جرایم راهنمایی و رانندگی، بدهی بانکی و سه جلد محکومیت بانکی بررسی می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

تولید 300 هزارتن کاتد به رغم کاهش بیش از 16 هزار تنی مصرف قراضه مس در سال 1401

مدیرعامل مس در مجمع عمومی عادی این شرکت که با حضور اکثریت سهامداران در تالار وزارت کشور برگزار شد از کسب رتبه پنجم ذخایر جهانی مس تنها با اکتشاف 7 درصدمساحت کشور خبر دادو گفت: با توسعه اکتشافات رسیدن به رتبه دوم و سوم جهانی نیز برای ایران متصور است.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: